„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
07 18 /07 19 00:49

Karas Ukrainoje. Irano bepiločiuose orlaiviuose rastos lenkiškos detalės

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Dronų „Shahed“ gamybos linija Rusijoje
Dronų „Shahed“ gamybos linija Rusijoje / „Defence blog“ nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Irano bepiločiuose orlaiviuose rastos lenkiškos detalės

20:43

„Defence blog“ nuotr./Dronų „Shahed“ gamybos linija Rusijoje
„Defence blog“ nuotr./Dronų „Shahed“ gamybos linija Rusijoje

Poznanės (Lenkija) valstybinė įmonė pardavė dalių Irano koviniams bepiločiams lėktuvams „Shahed 136“, ketvirtadienį pranešė lenkų radijas „Zet“.

Kaip pranešama, tokius dronus rusai naudoja atakoms Ukrainoje vykdyti. „Zet“ teigimu, kalbama apie siurblius, pagamintus Lenkijos pramonės plėtros agentūrai priklausančioje įmonėje.

Bendrovė „WSK Poznan“ Irano variklių gamintojui „Motorsazan Company“ pardavė siurblius, skirtus naudoti traktoriuose, tačiau dalys atsidūrė bepiločiuose orlaiviuose, kuriuos Iranas išsiuntė į Rusiją, rašo „Reuters“.

Lenkijos valstybinei Pramonės plėtros agentūrai priklausanti „WSK Poznan“ pranešė, kad Nacionalinė prokuratūra ir Vidaus saugumo agentūra „atlieka tyrimą dėl bendrovės pagamintų dalių eksporto į Iraną“.

Shutterstock nuotr./Dronas kamikadzė
Shutterstock nuotr./Dronas kamikadzė

Ji nepaminėjo bepiločių orlaivių, tačiau pareiškime nurodė, kad jos siurbliai dėl savo svorio nėra skirti orlaiviams maitinti ir veikia naudodami dyzeliną, o ne aviacinius degalus.

„Bendrovė įdiegė vidaus kontrolės procedūras potencialiems klientams... Kiekvieną kartą kruopščiai tikrinamas kiekvienas potencialus kontrahentas, analizuojama užsakomų prekių paskirtis, o vėliau – konkrečiu metu galiojančios sankcijos“, – teigiama pranešime.

„Dabartinė valdyba deda visas pastangas, kad šis klausimas būtų išsiaiškintas, ir pareiškia, kad yra visiškai pasirengusi bendradarbiauti su bylą nagrinėjančiomis institucijomis, bei imasi būtinų veiksmų, kad užtikrintų bendrovės ateitį“, – priduriama pranešime.

Nacionalinė prokuratūra elektroniniu paštu pranešė, kad tiria, ar „WSK Poznan“ eksportavo dvejopo naudojimo produktus neturėdama tinkamų leidimų. Ji neužsiminė apie dronus ar Iraną.

Tarnyba pridūrė, kad vykstant tyrimui tuometiniam bendrovės generaliniam direktoriui buvo pateikti kaltinimai dėl strateginės svarbos produktų pardavimo be leidimo ir jam grėsė iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė.

Sureagavo vidaus reikalų ministras

Spaudos konferencijoje paklaustas apie šią bylą, Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministras Tomaszas Siemoniakas informavo, kad „vyksta tyrimas, kurį atlieka Nacionalinės prokuratūros Poznanės departamento skyrius“ ir kuris susijęs su „ginklų eksporto ir technologijų eksporto taisyklių pažeidimu“.

„Šį atvejį nustatė Vidaus saugumo agentūra ir, žinoma, jis yra visiškai pasibaisėtinas. Kita vertus, prokuratūra čia tikrai atliks veiksmus, pareikš kaltinimus ir informuos apie tolesnę šios bylos eigą“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tomasz Siemoniak
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tomasz Siemoniak

T.Siemoniakas pridūrė, kad vyriausybė stengiasi „sugriežtinti visus su sankcijomis susijusius klausimus“.

„Ankstesniais metais, priešingai nei buvo kalbama, ši sistema buvo labai laisva, todėl Nacionalinė mokesčių inspekcija, bendradarbiaudama su kitomis tarnybomis, jau keletą mėnesių vykdo intensyvią veiklą, siekdama užtikrinti, kad sankcijos ir embargas nebūtų apeinami“, – pabrėžė T.Siemoniakas.

Iranas per 2022 m. vasarį prasidėjusią invaziją į Ukrainą Rusijai tiekė tūkstančius bepiločių orlaivių „kamikadzių“ Shahed-136. Jie buvo naudojami Ukrainos priešlėktuvinei gynybai naikinti ir smogti infrastruktūrai toli nuo fronto linijos.

Ukraina galimai aplenkė Rusiją pagal bepiločių orlaivių skaičių

00:48

Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Rusiškas kovinis bepilotis orlaivis „Forpost“
Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Rusiškas kovinis bepilotis orlaivis „Forpost“

Ukraina didina bepiločių orlaivių tiekimą kariuomenei ir gali būti, kad jų skaičiumi aplenkė Rusiją, „Army TV“ sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo vado pavaduotojas Vadimas Sucharevskis.

Kyjivas stengiasi išplėsti bepiločių orlaivių gamybą šalies viduje ir siekia iki 2024 m. pagaminti bent 1 mln. bepiločių orlaivių.

Pirmąjį 2024 m. pusmetį Ukrainos kariai gavo šešis kartus daugiau dronų nei pernai, interviu metu sakė V.Sucharevskis.

„Tai bendra Generalinio štabo ir Gynybos ministerijos pergalė“, – pridūrė jis.

Pasak V.Sucharevskio, Ukraina turi daugiau kaip 165 įvairių tipų dronus, kurie šiuo metu bandomi ir naudojami mūšio lauke.

„Kalbant apie bepiločių orlaivių skaičių, akivaizdu, kad mes nepralaimime, o gal net aplenkėme (Rusiją). Tačiau, pavyzdžiui, Rusijos ir Kinijos ryšiai suteikia (Rusijai) didesnį pranašumą keičiant komponentus“, – sakė pulkininkas.

Per visą Rusijos invaziją Ukraina ir Rusija daug investavo į bepiločių orlaivių technologijas, kurios iš esmės pakeitė karybą. Didesnio skaičiaus Ukrainos pajėgoms bepiločiai orlaiviai buvo vienas iš pagrindinių ginklų, leidžiančių smogti Rusijos karo laivams, jūrų bazėms, naftos perdirbimo gamykloms ir aerodromams okupuotose teritorijose ir giliai už priešo linijos.

Birželio 11 d., praėjus keturiems mėnesiams po to, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išleido dekretą, kuriuo nurodė sukurti atskirą ginkluotųjų pajėgų padalinį, kuriam būtų pavesta tobulinti bepiločių orlaivių operacijas, Kyjivas oficialiai pristatė bepiločių sistemų pajėgas.

Jungtinė Karalystė taiko daugiau sankcijų tanklaiviams, gabenantiems rusišką naftą

23:10

Vessel Finder/Rusijos „šešėlinio laivyno“ tanklaivis „Andromeda star“
Vessel Finder/Rusijos „šešėlinio laivyno“ tanklaivis „Andromeda star“

Liepos 18 d. Londonas įvedė sankcijas dar 11 tanklaivių, padedančių Rusijai gabenti naftą į trečiąsias šalis, pranešė JK vyriausybė.

Šis žingsnis žengtas praėjus mėnesiui po to, kai JK įvedė pirmąsias sankcijas Rusijos šešėliniam laivynui priklausantiems laivams, kurie buvo naudojami siekiant apeiti Vakarų sankcijas ir toliau prekiauti rusiška nafta.

Į sankcijų sąrašą buvo įtraukti laivai, plaukiojantys su Gabono, Panamos ir Kuko salų vėliavomis.

Jungtinė Karalystė planuoja kreiptis į kelias Europos Sąjungos valstybes nares, kad jos imtųsi veiksmų prieš šešėlinį laivyną, liepos 15 d. pranešė agentūra "Bloomberg", remdamasi neatskleistais šaltiniais ir gautais dokumentais.

Šešėlinį laivyną sudaro pasenę ir iš esmės neapdrausti tanklaiviai, kuriais Rusija gabena naftą, kurios kaina viršija 60 JAV dolerių už barelį, kurią ES, JAV, 2022 m. gruodį nustatė Septyneto (G7) šalys, siekdamos sumažinti Maskvos pajamas iš iškastinio kuro.

Siekdama vieno pagrindinių Rusijos lėšų šaltinių karui finansuoti, Ukraina bendromis pastangomis taikosi į Rusijos naftos pramonę tolimojo nuotolio bepiločių lėktuvų smūgiais.

Kovo mėn. agentūra "Bloomberg" pranešė, kad dėl šių smūgių sutriko 12-14 % Rusijos naftos perdirbimo pajėgumų. Smūgiai prieš Rusijos energetikos objektus balandžio mėn. sulaukė JAV pareigūnų kritikos. Vašingtonas pareiškė, kad nepalaiko Ukrainos atakų prieš naftos perdirbimo gamyklas, motyvuodamas nuogąstavimais, kad tai gali kelti grėsmę pasaulinei energijos rinkai.

Švedija Ukrainai padovanos 13 atsarginių dyzelinių generatorių

21:20

123RF.com nuotr./Švedija
123RF.com nuotr./Švedija

Švedija ketvirtadienį paskelbė siunčianti 13 atsarginių dyzelinių generatorių Ukrainai, kurioje dėl Rusijos atakų prieš šalies energetikos tinklus kai kuriuos miestuose ilgą laiką žmonės neturėjo elektros. 

Ukrainos energetikos ministerija padidino elektros importą iš Europos šalių ir įvedė griežtus elektros tiekimo ribojimus po Rusijos atakų, dėl kurių ukrainiečių elektros gamybos pajėgumai sumažėjo perpus, palyginti su situacija prieš metus.

Generatorius Ukrainai pristatys švedų elektros tinklų valdyba „Svenska kraftnat“. Numatyta juos pakeisti dar šiais metais.

Pasak vyriausybės atstovo spaudai, dyzelinių generatorių galingumas siekia nuo 40 iki 250 kVA (kilovoltamperų).

„Generatoriai galės tiekti elektrą, pavyzdžiui, ligoninei arba bus naudojami elektros tinkle, kad būtų galima greičiau įveikti elektros energijos tiekimo sutrikimus“, – teigė švedų energetikos ministrė Ebba Busch.

Keliuose Ukrainos miestuose buvo užfiksuota rekordinė kaitra.

Ukrainos energetikos ministerija trečiadienį pranešė, kad temperatūrai pasiekus aukščiausią ribą, įvairiose srityse visoje šalyje bus nutrauktas elektros tiekimas.

Elektros suvartojimas „tikimasi, taip pat pasieks rekordinį lygį, kuris gerokai viršys Ukrainos elektrinių pajėgumus“, aiškinama ministerijos pranešime.

Praėjusį mėnesį Kyjivas paragino pareigūnus išjungti oro kondicionierius vyriausybiniuose pastatuose ir paragino regionų valdžią riboti gatvių apšvietimą, kad būtų sumažinta tinklo apkrova.

Iš Ukrainos nelaisvės grįžęs kariškis: neturėdamas jokios karinės patirties fronte atsidūrė vos 18-ikos

20:52

„IMAGO“/„Scanpix“/Rusijos karys
„IMAGO“/„Scanpix“/Rusijos karys

Po antradienį vykusio apsikeitimo karo belaisviais iš Ukrainos grįžo 19-metis Savelijus Vasiljevas, skelbia rusų šaltiniai. Jis į karą išvyko būdamas 18 metų. Be to, anksčiau nebuvo tarnavęs kariuomenėje, interviu metu žurnalistui Dmitrijui Karpenko pasakojo pats kariškis ir jo motina, skelbia nepriklausomas Rusijos žiniasklaidos portalas „Agentstvo“.

Iš ukrainiečių nelaisvės grįžusių rusų sąrašą pirmas paskelbė prokremliškas kanalas „Grėsmingas laikotarpis“. Pranešimą perpublikavo tinklaraštininkas Semionas Pegovas.

S.Vasiljevas pasirodė esąs jauniausias iš kariškių sąraše išvardytų asmenų. Jis gimė 2005 m. birželio 16 d.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Irano bepiločiuose orlaiviuose rastos lenkiškos detalės

20:43

„Defence blog“ nuotr./Dronų „Shahed“ gamybos linija Rusijoje
„Defence blog“ nuotr./Dronų „Shahed“ gamybos linija Rusijoje

Poznanės (Lenkija) valstybinė įmonė pardavė dalių Irano koviniams bepiločiams lėktuvams „Shahed 136“, ketvirtadienį pranešė lenkų radijas „Zet“.

Kaip pranešama, tokius dronus rusai naudoja atakoms Ukrainoje vykdyti. „Zet“ teigimu, kalbama apie siurblius, pagamintus Lenkijos pramonės plėtros agentūrai priklausančioje įmonėje.

Bendrovė „WSK Poznan“ Irano variklių gamintojui „Motorsazan Company“ pardavė siurblius, skirtus naudoti traktoriuose, tačiau dalys atsidūrė bepiločiuose orlaiviuose, kuriuos Iranas išsiuntė į Rusiją, rašo „Reuters“.

Lenkijos valstybinei Pramonės plėtros agentūrai priklausanti „WSK Poznan“ pranešė, kad Nacionalinė prokuratūra ir Vidaus saugumo agentūra „atlieka tyrimą dėl bendrovės pagamintų dalių eksporto į Iraną“.

Shutterstock nuotr./Dronas kamikadzė
Shutterstock nuotr./Dronas kamikadzė

Ji nepaminėjo bepiločių orlaivių, tačiau pareiškime nurodė, kad jos siurbliai dėl savo svorio nėra skirti orlaiviams maitinti ir veikia naudodami dyzeliną, o ne aviacinius degalus.

„Bendrovė įdiegė vidaus kontrolės procedūras potencialiems klientams... Kiekvieną kartą kruopščiai tikrinamas kiekvienas potencialus kontrahentas, analizuojama užsakomų prekių paskirtis, o vėliau – konkrečiu metu galiojančios sankcijos“, – teigiama pranešime.

„Dabartinė valdyba deda visas pastangas, kad šis klausimas būtų išsiaiškintas, ir pareiškia, kad yra visiškai pasirengusi bendradarbiauti su bylą nagrinėjančiomis institucijomis, bei imasi būtinų veiksmų, kad užtikrintų bendrovės ateitį“, – priduriama pranešime.

Nacionalinė prokuratūra elektroniniu paštu pranešė, kad tiria, ar „WSK Poznan“ eksportavo dvejopo naudojimo produktus neturėdama tinkamų leidimų. Ji neužsiminė apie dronus ar Iraną.

Tarnyba pridūrė, kad vykstant tyrimui tuometiniam bendrovės generaliniam direktoriui buvo pateikti kaltinimai dėl strateginės svarbos produktų pardavimo be leidimo ir jam grėsė iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė.

Sureagavo vidaus reikalų ministras

Spaudos konferencijoje paklaustas apie šią bylą, Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministras Tomaszas Siemoniakas informavo, kad „vyksta tyrimas, kurį atlieka Nacionalinės prokuratūros Poznanės departamento skyrius“ ir kuris susijęs su „ginklų eksporto ir technologijų eksporto taisyklių pažeidimu“.

„Šį atvejį nustatė Vidaus saugumo agentūra ir, žinoma, jis yra visiškai pasibaisėtinas. Kita vertus, prokuratūra čia tikrai atliks veiksmus, pareikš kaltinimus ir informuos apie tolesnę šios bylos eigą“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tomasz Siemoniak
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tomasz Siemoniak

T.Siemoniakas pridūrė, kad vyriausybė stengiasi „sugriežtinti visus su sankcijomis susijusius klausimus“.

„Ankstesniais metais, priešingai nei buvo kalbama, ši sistema buvo labai laisva, todėl Nacionalinė mokesčių inspekcija, bendradarbiaudama su kitomis tarnybomis, jau keletą mėnesių vykdo intensyvią veiklą, siekdama užtikrinti, kad sankcijos ir embargas nebūtų apeinami“, – pabrėžė T.Siemoniakas.

Iranas per 2022 m. vasarį prasidėjusią invaziją į Ukrainą Rusijai tiekė tūkstančius bepiločių orlaivių „kamikadzių“ Shahed-136. Jie buvo naudojami Ukrainos priešlėktuvinei gynybai naikinti ir smogti infrastruktūrai toli nuo fronto linijos.

NATO vadovas: labai svarbu, kad JAV ir toliau remtų Ukrainą

18:31

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas / Tomas Tkacik / ZUMAPRESS.com
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas / Tomas Tkacik / ZUMAPRESS.com

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad nepaprastai svarbu, jog Jungtinės Valstijos ir toliau remtų Ukrainą

Taip jis kalbėjo kelios dienos po to, kai buvęs prezidentas Donaldas Trumpas savo kandidatu į viceprezidentus pasirinko pagalbos tiekimo Kyjivui skeptiką.

„Tai turi būti bendros Šiaurės Amerikos ir Europos pastangos, o Jungtinės Valstijos yra didžiausia sąjungininkė. Todėl tikiuosi, kad jos ir toliau rems Ukrainą“, – duodamas interviu Jungtinėje Karalystėje vykstančio Europos politinės bendrijos viršūnių susitikimo kuluaruose naujienų agentūrai AFP sakė J.Stoltenbergas.

Pareigūnai: Rytų Ukrainoje Rusijos pajėgos pražudė 5 žmones

17:31

„Reuters“/„Scanpix“/Karas Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“/Karas Ukrainoje

Rusijos pajėgos ketvirtadienį Ukrainos rytinėje Donecko srityje pražudė penkis civilius gyventojus, pranešė regiono pareigūnai.

Šiuo metu Kremlius savo puolamuosius pajėgumus telkia į Donecko regioną, kurį teigia aneksavęs praėjus keliems mėnesiams po 2022 metų vasario mėnesį pradėtos plataus masto invazijos į Ukrainą. 

Regiono prokurorai nurodė, kad Rusijos pajėgos pražudė sutuoktinių porą kaime netoli Kostiantynivkos.

„Dėl smūgio į gyvenamąjį namą mirė 85 metų vietos gyventojas. Buvo bandoma išgelbėti jo žmoną, tačiau ji mirė teikiant skubią pagalbą“, – teigiama regiono pareigūnų išplatintame pranešime. 

Priduriama, kad Rusijos pajėgos taip pat apšaudė Hrodivką ir pražudė tris 26-erių, 32-ejų ir 77-erių moteris. 

Be to, per kelis kitus išpuolius Donecko regione buvo sužeisti dar trys civiliai, pridūrė prokurorai. 

Dėl ginkluotės trūkumo pastaraisiais mėnesiais Ukrainos kariams sunkiai sekasi atlaikyti Rusijos pajėgų puolimą Donecko regione.

Ukraina pasirašė saugumo susitarimus su Slovėnija bei Čekija

17:30

Ukrainos Prezidento administracijos nuotr./Volodymyrą Zelenskį oro uoste pasitiko ambasadorius Didžiojoje Britanijoje Valerijus Zalužas
Ukrainos Prezidento administracijos nuotr./Volodymyrą Zelenskį oro uoste pasitiko ambasadorius Didžiojoje Britanijoje Valerijus Zalužas

Ukraina ketvirtadienį pasirašė saugumo susitarimus su Slovėnija bei Čekija.

Prezidentūros tinklalapyje paskelbtuose pranešimuose sakoma, kad Volodymyras Zelenskis susitarimus su slovėnų ir čekų lyderiais pasirašė Jungtinėje Karalystėje vykstančio Europos politinės bendrijos viršūnių susitikimo kuluaruose.

Pagal susitarimą Čekija Ukrainai tieks mažo ir didelio kalibro šaudmenis, tieks šaunamuosius ginklus, taip pat dronus, elektroninės kovos ir sunkiąją įrangą. 

Slovėnija savo ruožtu įsipareigojo toliau teikti Ukrainai karinę ir humanitarinę pagalbą, padėti rengti karius ir bendradarbiauti informacinio ir kibernetinio saugumo srityse.

Tokių ilgalaikių dvišalių Ukrainos susitarimų su partnerėmis skaičius jau pasiekė 25. 

Karybos ekspertai išskyrė, ką turėtų išmokti Kyjivas iš savo žlugusio kontrpuolimo

17:14

Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Karas Ukrainoje
Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Karas Ukrainoje

Karališkojo jungtinių tarnybų instituto ekspertai parengė išsamią ataskaią, kurioje išanalizavo ilgai laukto 2023 m. Ukrainos puolimo nesėkmės priežastis. Jų tikslas – padėti išvengti tokių klaidų pasikartojimo ateityje ir informuoti apie puolamosios kovinės galios atkūrimą NATO kariuomenėse.

Dr. Jackas Watlingas, sausumos karo ekspertas, dr. Oleksandras V. Danyliukas, įvairiapusės Rusijos karybos ekspertas, ir karybos ekspertas Nickas Reynoldsas išskyrė, kad pirminė Ukrainos puolimo operacijų koncepcija buvo pagrįsta: joje buvo numatyta, kad 12 šarvuočių ir mechanizuotų brigadų turi pasiekti proveržį 30 km fronto ruože. Vadinasi, per septynias dienas izoliuoti Tokmaką, o po to prasiveržti į pietus Melitopolio link. Pagal planą jų tempas turėjo neleisti Rusijai sutelkti didžiosios dalies savo pajėgų, todėl puolančiai pusei būtų reikėję įveikti tik šešis gynybinius pulkus.

„Ši operacijos koncepcija nebuvo įgyvendinta. Taip atsitiko dėl Ukrainos ir jos tarptautinių partnerių padarytų operatyvinių klaidų. Prieš puolimą Ukrainos tarptautiniai partneriai praleido du esminius sprendimų priėmimo momentus“, – rašoma ataskaitoje.

Pasak ekspertų, pirma, nors Rusija nuo 2022 m. gegužės mėn. pradėjo pereidinėti prie karo ekonomikos ir nuo rudens ėmėsi mobilizuoti karius, Ukrainos tarptautiniai partneriai nesiryžo svarbiems veiksmams, kad pašalintų savo pramonės apribojimus: „Dėl to, nors daugelis valstybių padovanojo Ukrainai didelę dalį savo nacionalinių atsargų, tai nesudarė pakankamo įrangos kiekio, kad būtų užtikrintas doktrininis minimumas svarbiausių priemonių, reikalingų operacijos koncepcijai įgyvendinti“.

Antrasis karybos ekspertų įvardintas praleistas sprendimo momentas buvo susijęs su laiku – kada ta įranga turėjo atvykti į Ukrainą.

„Ukrainos tarptautiniai partneriai, priimdami sprendimą veikti, sugaišo keturis mėnesius, todėl iki puolimo į Ukrainą atvyko tik dalis pažadėtosios įrangos, o Ukrainos brigados neturėjo pakankamai laiko treniruotis su naujai pristatyta įranga. Dėl šios priežasties puolimo pradžioje brigados buvo nepakankamai apmokytos, o tai lėmė didelę dalį taktinių klaidų, padarytų vykdant operaciją“, – išskyrė ekspertai.

Jie sutinka, kad tikrai ne viskas priklausė nuo sąjungininkų malonės, nes pati „Ukraina taip pat padarė nemažai klaidų“.

Viena pagrindinių, ekspertų nuomone, yra ta, kad patyrusios pajėgos buvo naudojamos kontakto linijai palaikyti ir vėliau puolimo metu vykdyti tvirtinimo operacijas, nors pagrindinės pajėgos buvo iš esmės naujai suformuotos.

Socialinių tinklų nuotrauka/Karas Ukrainoje
Socialinių tinklų nuotrauka/Karas Ukrainoje

„Dėl to pagrindiniams elementams trūko kovinės patirties, o tai lėmė taktines klaidas vykdant operaciją“, – pridūrė ekspertai. 

Antra, Ukrainos planuotojai dar labiau padidino tinkamai aprūpintų pajėgų stygių, nes skirstė karius kelioms kryptimis, kurios vėliau buvo papildomai aprūpintos šaudmenimis ir pagalbinėmis priemonėmis pagrindinių pajėgų sąskaita.

Visi trys ekspertai sutinka, kad šių dviejų klaidų derinys apribojo pajėgų gebėjimą veikti ir išlaikyti tempą.

„Didžiausia Ukrainos planavimo klaida, atrodo, buvo ta, kuria remiantis buvo nuspręsta, kad pagrindinės pajėgos tokiomis aplinkybėmis gali būti sėkmingos. Užuot naudojus tempą ir koncentraciją šešiems rusų pulkams įveikti, tikėtasi, kad smūginis veiksmas privers rusų karius palūžti, kaip tai įvyko 2022 m. prie Charkivo.“

Tokią prielaidą eksperta įvardijo kaip optimistinę. Jų teigimu, buvo nepakankamai įvertinta, kaip būtų galima pasiekti kritines sąlygas tokiam moraliniam žlugimui.

„Galiausiai pradinės atakos nepavyko, o tempas buvo prarastas taip, kad Rusija galėjo kautis su visais 105 000 karių, kuriuos turėjo tiksliniame sektoriuje“, – komentavo analitikai.

Pasak jų, nors kontrpuolimas ir nepavyko, ypač reikšminga iš jo klaidų išmokti savas pamokas.

Pirmoji pamoka Ukrainai ir jos tarptautiniams partneriams yra ta, kad operatyvinis saugumas buvo nepakankamas, todėl Rusija tiksliai žinojo, kur ir maždaug kada vyks puolimas.

Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Karas Ukrainoje
Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Karas Ukrainoje

„Šią problemą dar labiau apsunkino tai, kad turėdama tik porą brigadų, tinkamai parengtų puolamosioms operacijoms, Rusija turėjo sekti tik nedidelį skaičių padalinių, kad nustatytų Ukrainos ketinimus. Atsižvelgiant į tai, kad šis saugumo trūkumas iš dalies atsirado dėl daugianacionalinio puolimo organizavimo proceso, NATO, kuri remiasi panašiais procesais, turėtų tai atidžiai išnagrinėti“, – išskiriama ataskaitoje.

Tarp kitų pamokų ekspertai taip pat įvardijo dėmesį kontržvalgybos pajėgumams, elektroninės apsaugos sutvirtinimą.

„Per puolimą taip pat buvo akivaizdu, kad nors programinės įrangos apibrėžtos sistemos yra labai svarbios pajėgų konkurencingumui, jos taip pat yra jautrios tikslingiems elektroninio karo trukdžiams. Tai ypač pasakytina apie tiksliuosius smūgius.“

Jie pastebėjo, kad, karui įpusėjus, Rusijos pajėgos sukūrė tvirtas priešpriešas įvairiems Ukrainos pajėgumams, įskaitant „Excalibur“ šaudmenims ir valdomoms daugkartinio paleidimo raketų sistemoms.

„Akivaizdu, kad norint išlaikyti technologinį pranašumą reikia gebėti greitai atnaujinti sistemas vietoje.“

„Nuolatinio priešo stebėjimo ir tolimojo šaudymo derinys reiškė, kad kariams pradėjus puolamąsias operacijas, jų antžeminės komunikacijos linijos tapo nuspėjamos ir pasiekiamos, o tai mažino tempą“, – vardijo ekspertai ir pridūrė, kad klausimas, kaip galima užtikrinti ilgalaikę perėjimo punktų apsaugą turėtų būti svarbiausia NATO pajėgumų sritis.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Karas Ukrainoje
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Karas Ukrainoje

„Ukrainai dėl laiko, reikalingo puolamosioms kovinėms pajėgoms atkurti, atnaujintų puolamųjų operacijų artimiausiu metu perspektyvoje nematyti. Todėl dabar Ukraina turi keisti prioritetus, kad padarytų kuo daugiau žalos Rusijos ginkluotosioms pajėgoms ir taip laimėtų taip reikalingo laiko.

Tuo pat metu Ukraina tikriausiai bandys apriboti Rusijos pajamų gavimą, suduodama smūgius Rusijos pajamas generuojančiai infrastruktūrai. Laiko galima nusipirkti, nors ir už didelę kainą. Ukrainai ir jos tarptautiniams partneriams kyla klausimas, ką su juo daryti“, – dėstė karybos ekspertai.

Rusijos veiksmams pateisinti D.Medvedevas griebėsi senovės Babilono įstatymų ir Korano

16:16

„AP“/„Scanpix“/Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas
„AP“/„Scanpix“/Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas

Vyriausiasis Rusijos propagandininkas buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas eilinį kartą nusprendė pademonstruoti savo žinias ir ėmėsi aiškinti, kad senovės Babilono ir Indijos įstatymai suteikia Rusija teisę panaudoti branduolinį ginklą prieš savo priešininkus Vakaruose, skelbia Rusijoje uždrausta naujienų svetainė „The Moscow Times“.

Senovės Babilono ir Indijos įstatymai, taip pat Senasis Testamentas ir Koranas suteikia Rusijai teisę panaudoti branduolinį ginklą prieš savo priešininkus Vakaruose, žurnalui „Argumenty Fakty“ pareiškė Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas, pagarsėjęs ribų nežinančia retorika Rusijos pradėto karo Ukrainoje kontekste.

„Principas „akis už akį, dantis už dantį“ turi istorinį pobūdį. Jis buvo išdėstytas jau Hamurabio įstatymuose, Manu įstatymuose, Dvylikos lentelių įstatymuose ir, žinoma, Senajame Testamente bei Korane. Taigi už blogį gali, o kartais ir turi būti atsakoma blogiu“, – senuosius įstatymus ir šventuosius tekstus savaip interpretavo buvęs prezidentas.

Tačiau, pasak jo, Rusija galvoja apie „milijonų žmonių likimus“ ir supranta savo „istorinę atsakomybę“ žmonijai.

Plačiau skaitykite ČIA.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų