Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti
12 13 /22:57

Karas Ukrainoje. Rusija pradėjo atitraukti savo karius iš Sirijos

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Rusijos fregata Viduržemio jūroje
Rusijos fregata Viduržemio jūroje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Prieš pabėgdamas B.al Assadas melavo savo kariuomenei dėl Rusijos

16:32

AFP/Scanpix/15min/Sirijos kariuomenei priklausęs objektas netoli Tartuso ir Basharas al Assadas su Vladimiru Putinu
AFP/Scanpix/15min/Sirijos kariuomenei priklausęs objektas netoli Tartuso ir Basharas al Assadas su Vladimiru Putinu

Buvęs Sirijos prezidentas Basharas al Assadas, likus kelioms valandoms iki pabėgimo į Maskvą, susitikime su kariuomenės ir saugumo vadovais teigė, kad karinė parama iš Rusijos yra pakeliui, ir ragino kariuomenę laikytis. Iš tikrųjų dar pačioje sukilėlių puolimo pradžioje Rusijos valdžia jam aiškiai leido suprasti, kad nepadės. Po to B.al Assadas neva išvyko namo, bet iš tikrųjų pabėgo.

Taip teigia „Reuters“, rekonstravusi paskutinių dienų ir valandų prieš režimo žlugimą Sirijoje įvykius.

B.al Assado padėjėjai, pareigūnai ir net giminaičiai nežinojo, kad jis ruošiasi bėgti į Rusiją, „Reuters“ sakė 14 pašnekovų. Praėjusį šeštadienį, gruodžio 7 d., B.al Assadas savo štabo vadovui pasakė, kad grįžta namo, bet vietoj to išvyko į oro uostą. Po kelių valandų jis lėktuvu su išjungtais atsakikliais išskrido į Rusijos Chmeimimo oro bazę, o iš ten – į Maskvą. Rusijos sostinėje jo jau laukė žmona Asma ir trys vaikai.

Brolis tik po to pabėgo į Iraką, o iš ten – į Rusiją

Reuters/AFP/Scanpix//Rusų pajėgos Sirijoje ir Basharas al Assadas su broliu
Reuters/AFP/Scanpix//Rusų pajėgos Sirijoje ir Basharas al Assadas su broliu

Nežinioje liko prezidento jaunesnysis brolis Maheris Assadas, kuris po valstybės vadovo pabėgimo sraigtasparniu išskrido į Iraką, o iš ten – į Rusiją, teigė naujienų agentūra. Prezidento pusbroliai Ehabas ir Eyadas Makhloufai taip pat liko Damaske, kai sukilėliai užėmė miestą. Jie bandė bėgti į Libaną, tačiau jų automobilis pateko į pasalą: sukilėliai nužudė Ehabą ir sužeidė Eyadą, pranešė „Reuters“ šaltiniai iš Libano ir Sirijos. Apie Ehabo mirtį oficialiai nepranešta.

Premjerui melavo: „Pažiūrėsime rytoj“

B.al Assado ministras pirmininkas Muhammadas Jalali televizijai „Al Arabiya“ sakė, kad šeštadienį 22.30 val. jis paskambino B.al Assadui ir papasakojo jam apie sudėtingą padėtį. Pasak M.Jalali, B.al Assadas atsakė: „Pažiūrėsime rytoj“. Sekmadienį auštant premjeras jau nebegalėjo susisiekti su prezidentu.

Karinės pagalbos, kurią B.al Assadas pažadėjo savo saugumo pajėgoms, iš tikrųjų nebuvo galima tikėtis. Kaip sakė „Reuters“ pašnekovai, tiek Maskva, tiek Iranas atsisakė gelbėti režimą pirmosiomis sukilėlių puolimo dienomis. Lapkričio 28 d., kitą dieną po to, kai prasidėjo kovos, B.al Assadas apsilankė Maskvoje ir paprašė karinės paramos, tačiau Kremlius nenorėjo įsikišti, sakė trys šaltiniai.

Nepaisant to, grįžęs iš Maskvos B.al Assadas savo padėjėjams tvirtino, kad Kremlius sutiko suteikti karinę paramą, sakė Sirijos opozicijos lyderis užsienyje Hadi al-Bahra, remdamasis šaltiniu B.al Assado aplinkoje ir pareigūnu regione.

Susitiko su Irano diplomatais

Praėjus keturioms dienoms po kelionės į Maskvą, gruodžio 2 d., B.al Assadas Damaske susitiko su Irano užsienio reikalų ministru Abbasu Araghchi. Pasak diplomatinio šaltinio iš irano, buvęs prezidentas tuo metu pripažino, kad jo kariuomenė yra per silpna veiksmingam pasipriešinimui. Tačiau jis nereikalavo įvesti į šalį Irano karių, nes suprato, kad tokią operaciją Izraelis gali panaudoti Irano pajėgoms pulti, teigė du Irano pareigūnai.

Kai B.al Assadas pripažino savo žlugimo neišvengiamumą, jis bandė ieškoti prieglobsčio Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), tačiau JAE atsisakė jį priimti dėl galimo pasaulinio atgarsio, sakė trys agentūros šaltiniai buvusio Sirijos prezidento aplinkoje.

Maskva derasi su sukilėliais dėl savo karinių bazių

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų karinė oro bazė Sirijos Chmeimimo aerodrome
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų karinė oro bazė Sirijos Chmeimimo aerodrome

Kita vertus, Maskva nebuvo pasirengusi visiškai atsisakyti B.al  Assado, sakė Rusijos diplomatinis šaltinis. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas vadovavo pastangoms jį išgelbėti. Jis pasitelkė Katarą ir Turkiją, kurios derėjosi su „Hayat Tahrir al-Sham“, kad palengvintų pabėgimą.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį pareiškė, kad Rusija „tinkamu laiku“ padėjo Sirijai susidoroti su teroristais, o toliau šalyje dirbo B al Assado vadovybė. Paklaustas apie įvykių Artimuosiuose Rytuose įtaką karui Ukrainoje, jis sakė, kad „specialioji karinė operacija“ Maskvai yra „absoliutus prioritetas“.

15min primena, kad neseniai naujienų agentūra „Bloomberg“ citavo šaltinius, kurie teigė, kad Maskva yra arti susitarimo su naująja Sirijos valdžia dėl Chmeimimo oro pajėgų bazės ir Tartuso uosto išsaugojimo. Netrukus po šios publikacijos Rusijos užsienio reikalų viceministras Michailas Bogdanovas pareiškė, kad Rusija užmezgė tiesioginius ryšius su „Hayat Tahrir al-Sham“.

M.Rutte: vieša diskusija dėl taikos susitarimo – pagalba V.Putinui

22:57

AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte
AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte

Ukrainos ir Rusijos taikos susitarimo variantai turėtų būti aptariami už uždarų durų. Tokio klausimo iškėlimas į viešumą padės Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Tai NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pareiškė „Amerikos balsui“.

Generalinis sekretorius teigė, kad jis linkęs viešai neskelbti detalių apie tai, kas galėtų būti „stiprus susitarimas“ Ukrainai.

„Priešingu atveju informuočiau Putiną labiau, nei norėtųsi. Kam dabar diskutuoti per televiziją. Darykime tai už uždarų durų, nes priešingu atveju, kai jis atsisės prie derybų stalo, jis jau žinos, ką ketiname daryti“, – pabrėžė M.Rutte.

Jis patikino, kad Europos parama Ukrainai yra nepalaužiama.

„Mes visi esame su jumis. Norime, kad jūs būtumėte stiprioje pozicijoje, kai reikės derėtis jūsų sąlygomis“, – pridūrė generalinis sekretorius.

Pasak M.Rutte, dabar taip pat tęsiamas darbas su išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo komanda, atsižvelgiant į galimybę, kad bus sumažinta JAV pagalba Ukrainai.

Rusija pradėjo atitraukti savo karius iš Sirijos

22:38

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusų lėktuvai Chmeimimo oro bazėje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusų lėktuvai Chmeimimo oro bazėje

Ukrainos žvalgybos duomenimis, Rusija, žlugus Basharo al Assado režimui, galbūt pradėjo dalies savo pajėgų išvedimą iš Sirijos, praneša „Financial Times“.

Anoniminis ukrainiečių pareigūnas FT sakė, kad Maskva tikriausiai iš šalies išveda nemažai įrangos. Tačiau kol kas nežinoma, ar ši veikla yra dalinio, ar visiško išvedimo pradžia.

Bendrovės „Maxar Technologies“ ir „Planet Labs“ paskelbė palydovines Rusijos karinių bazių nuotraukas. Jų duomenimis, Rusija pradėjo rengtis išvesti savo karius iš Sirijos.

Nuotraukoje matyti, kad į Chmeimimo oro bazę atskrido du krovininiai lėktuvai AN-124 (didžiausi pasaulyje krovininiai lėktuvai, galintys gabenti iki 150 tonų krovinių), trys transporto lėktuvai Il-76, taip pat mažesni krovininiai lėktuvai – trys AN-32 ir vienas AN-72. Laikraštis „The Washington Post“ rašo, kad lėktuvuose yra atviri priekiniai liukai sunkiajai įrangai priimti.

Be to, nuotraukose matyti, kaip Rusijos kariškiai ardo atakos sraigtasparnį Ka-52. 
„Maxar“ analitikai daro prielaidą, kad jis ruošiamas pakrovimui. Ekspertai taip pat atpažino žemė-oras raketų sistemos S-400 dalis, kurios, matyt, taip pat ruošiamos išsiųsti namo.

Bendrovė „Maxar Technologies“ taip pat paskelbė nuotraukas, kuriose užfiksuoti Viduržemio jūroje nuo Sirijos krantų plaukiantys Rusijos laivai. Vokietijos žiniasklaida penktadienį pranešė, kad Sirijoje buvę Rusijos laivai išplaukė iš Tartuso, remdamasi šalies Gynybos ministerijos išplatintu pranešimu.

NBC: D.Trumpo komanda derasi su Baltaisiais rūmais ir Ukraina, kad užbaigtų karą

21:47

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo komanda derasi su Baltųjų rūmų ir Ukrainos pareigūnais, kad rastų būdų, kaip užbaigti karą su Rusija, nes D.Trumpas yra pasiryžęs užtikrinti paliaubas Ukrainoje jau pirmąją savo prezidentavimo dieną. Tai praneša „NBC News“, remdamasi gerai informuotais šaltiniais.

NBC rašo, kad, nepaisant D.Trumpo pažadų kuo greičiau užbaigti karą, vis dar neaišku, ar jam pavyks įtikinti V.Putiną nutraukti karo veiksmus. Taip pat neaišku, ar D.Trumpo komanda bendravo su V.Putino vyriausybe dėl Ukrainos, ir jei taip, kas buvo perduota kiekvienai pusei.

Joe Bideno patarėjas JAV nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas kelis kartus kalbėjosi su savo įpėdiniu Mike'u Waltzu, kurį į šias pareigas paskyrė D.Trumpas. Vienas šaltinis sakė, kad jie daugiausia dėmesio skyrė dalijimuisi būtina informacija, bet neaptarė strategijų, kaip užbaigti karą ar užtikrinti paliaubas.

Šaltinių teigimu, tokie pokalbiai turėtų užtikrinti, kad D.Trumpo komanda nebus netikėtai užklupta kokių nors J.Bideno administracijos veiksmų dėl Ukrainos iki išrinktojo prezidento inauguracijos sausį.

Šaltiniai pranešė, kad D.Trumpo komanda dar nepateikė Kyjivui jokio konkretaus taikos plano, tačiau pastarieji Volodymyro Zelenskio, D. Trumpo ir jų patarėjų susitikimai ir pokalbiai „buvo konstruktyvūs“.

„Ukrainiečių ir D.Trumpo komandos, įskaitant V.Zelenskį ir patį D.Trumpą, bendravimo atmosfera kol kas yra teigiama“, – sakė vienas iš šaltinių.

NBC pažymi, kad Ukraina ir jos šalininkai Vašingtone bei Europoje baiminosi, kad D.Trumpas grįš į Baltuosius rūmus laikydamasis nuomonės, jog Kyjivas yra pagrindinė kliūtis užbaigti karą. Tačiau dabar jo žinutės „rodo, kad jis laiko Putiną problema, o ne Ukrainą“.

„Toks jausmas, kad pats D.Trumpas supranta, jog ukrainiečiai nėra kliūtis taikai“, – sakė vienas iš leidinio pašnekovų.

D.Trumpas anksčiau yra pareiškęs, kad karo Ukrainoje užbaigimo klausimas yra jo prioritetas, jis svarbesnis už padėtį Artimuosiuose Rytuose.

ES ketina įvesti sankcijas Rusijos šnipams dėl hibridinių atakų

20:53

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Europos Sąjungos vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Europos Sąjungos vėliava

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį rengiamame susitikime įves sankcijas Rusijos žvalgybos agentams dėl vadinamųjų hibridinių atakų prieš bloką, penktadienį pranešė diplomatai.

ES ir NATO kaltina Maskvą, kad ji stovi už virtinės incidentų, kuriais siekiama destabilizuoti Vakarus, palaikančius prieš Kremliaus invaziją kovojančią Ukrainą.

Kelių ES šalių, įskaitant Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Latviją ir Estiją, institucijos pranešė, kad pastaraisiais mėnesiais atskleidė Kremliaus rengtus sąmokslus ar planuotus incidentus, įskaitant padegimus.

Be to, Europos šalys teigia, kad Maskva yra atsakinga už kibernetines atakas ir siekia pakenkti rinkimams Vakaruose.

Diplomatai Briuselyje sakė, kad Europos Sąjunga pagal naują teisinę sistemą, pagal kurią su išpuoliais susijusiems asmenims uždraudžiama išduoti vizas ir įšaldomas turtas, į juodąjį sąrašą įtrauks 16 asmenų ir tris subjektus.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

D.Trumpo patarėjo pareiškimas apie karą Ukrainoje: viskas išsispręs per kelis mėnesius

20:50

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Keithas Kelloggas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Keithas Kelloggas

Donaldas Trumpas yra vienintelis asmuo, galintis sustabdyti karą Ukrainoje, ir su jo pagalba karas gali baigtis per kelis artimiausius mėnesius. Tai pareiškė JAV specialusis atstovas Ukrainai ir Rusijai Keithas Kelloggas „Fox News“ eteryje.

„Kalbant apie Ukrainą ir Rusiją, tikrai tikiu, kad viskas išsispręs per artimiausius kelis mėnesius, nes vienintelis asmuo, galintis tai padaryti, yra prezidentas Donaldas Trumpas. Jie [rusai ir ukrainiečiai] pavargo žudyti vieni kitus“, – sakė K.Kelloggas.

Jis taip pat neatmetė galimybės, kad D.Trumpas gali pakviesti V.Zelenskį ir V.Putiną į Vašingtoną ir ten surengti derybas.

„Prezidentas D.Trumpas žaidžia trimačiais šachmatais, ir nenustebčiau, jei jis ką nors panašaus padarytų... Nelaikyčiau [tokio scenarijaus] kažkuo neįtikėtinu, nes prezidentas D.Trumpas mąsto tokiu lygiu, į kurį mes kartais tik su nuostaba žiūrime. Ir tai veikia. Ir kažkas panašaus manęs nenustebintų“, – sakė K.Kelloggas.

Paklaustas, ar planuoja kelionę į Rusiją ir Ukrainą, K.Kelloggas atsakė: „Pirmiausia ketiname išklausyti žmones. Ne derėtis – nes dar nesame vyriausybės dalis – bet išklausyti, kad turėtume tinkamus elementus, kuriuos pateiksime prezidentui D.Trumpui, kad D.Trumpas galėtų priimti sprendimą, ką jis nori daryti.“

Ukrainoje nuteista kalėti moteris, rašiusi promaskvietiškus pranešimus Rusijos diplomatui

19:21

Ukrainos teismas penktadienį nuteisė moterį 14 metų kalėti už tai, kad ji bendradarbiavo su Rusijos žvalgybos tarnybomis rašydama melagingus pranešimus, kuriuose buvo pateisinama Maskvos invazija.

Nuo 2022 metų vasarį Kremliaus pradėtos invazijos Kyjivas bendradarbiavimu su Rusija apkaltino tūkstančius žmonių, tarp jų – žmones, perdavinėjusius karinę informaciją Rusijos kariuomenei, arba vietos pareigūnus okupuotoje teritorijoje, perėjusius dirbti Maskvos primestai valdžiai.

Taip pat buvo suimti keli asmenys, kuriuos Kyjivas kaltina šnipinėjus Rusijai ir kenkus Ukrainos saugumui. 

Prokurorai neįvardijo ukrainietės – žmogaus teisių nevyriausybinės organizacijos vadovės, kuri už išdavystę buvo nuteista kalėti 14 metų. 

Prokurorai teigė, kad ši moteris, „gavusi užduotį iš Rusijos kuratorių“, parašė laišką, kuriuo turėjo pasinaudoti Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose ir kuriame buvo „pateisindama Rusijos karinė agresija“.

„Kaltinamoji rašė, kad Ukrainos žmonės remia vadinamąją Rusijos Federacijos specialiąją operaciją Ukrainoje, kad Ukrainoje prasidėjo plėšikavimas, žudymas, apiplėšimai ir kad politikai oficialiai ragina „žudyti rusus“, – sakoma Kyjivo prokuratūros pareiškime.

Šį laišką Jungtinėse Tautose (JT) perskaitė Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia, o Maskva juo pasinaudojo savo invazijai pateisinti.

Tuo metu Rusija teigė siekianti apsaugoti Ukrainoje gyvenančius etninius rusus ir rusakalbius, taip pat „demilitarizuoti“ ir „denacifikuoti“ šalį.

Kyjivas ir Vakarai ne kartą atmetė Maskvos teiginius, sakydami, kad Rusijos invazija yra imperinio pobūdžio agresijos karas.

NYT: Karas Ukrainoje baigsis 2025 m.

18:53

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje

Karas Ukrainoje greičiausiai baigsis kitais metais, rašo „The New York Times“ apžvalgininkas Julianas E.Barnesas.

„Ir Ukrainai, ir Rusijai trūksta karių ir jos sunkiai pajėgia pašaukti daugiau jaunų vyrų į fronto linijas. Ši realybė reiškia, kad 2025-ieji taps derybų metais“, - rašo jis.

Jis pažymi, kad tai būtų „bloga žinia“ Ukrainai.

„Rusijos kariai žengia į priekį šalies rytuose. Jie taip pat susigrąžino dalį Rusijos teritorijos, kurią Ukraina užėmė praėjusią vasarą. Ukraina vis dar turi ginklų, tačiau jos pajėgos yra fragmentuotos. Žvalgybos tarnybos mano, kad netrukus jai pritrūks karių... Respublikonai nenori pritarti didesnei pagalbai Ukrainai, o Kyjivas žino, kad be didelės pagalbos kovos greitai baigsis“, - rašo J.E.Barnesas.

Jei Ukrainai pavyks išlaikyti Kursko srities teritoriją, gali būti, kad Rusija mainais grąžins dalį Ukrainos teritorijos. Tačiau mažai tikėtina, kad Kyjivas atgaus didelę dalį prarastų žemių, pažymi J.E.Barnesas.

Kartu jis mano, kad pagrindinis klausimas Ukrainai bus ne teritorijos, o saugumo garantijos ateičiai. Patikimiausia garantija būtų narystė NATO, tačiau Donaldas Trumpas nėra linkęs jos siūlyti.

Kaip rašo J.E.Barnesas, mažai tikėtina, kad D.Trumpas kariniu būdu paremtų Ukrainą būsimo užpuolimo atveju. Tačiau jis gali ieškoti būdų, kaip išgauti iš Vladimiro Putino nuolaidų dėl ko nors, kas nesusiję su karu. Pavyzdžiui, jis galėtų įtikinti V.Putiną leisti Ukrainai ekonomiškai integruotis į Europą. V.Putinui tai nepatiks, tačiau jam tai būtų geresnė alternatyva nei Ukrainos įstojimas į NATO.

Be to, Ukraina rimtai baiminasi, kad jei ji sudarys susitarimą dėl karo pabaigos dabar, V.Putinas tiesiog leis savo kariuomenei pailsėti, pasipildyti atsargas ir vėliau sugrįš likusios Ukrainos dalies.

D.Trumpas tikriausiai nenori, kad Rusija užimtų Kyjivą, nes tai leistų demokratams sakyti, kad jis prarado Ukrainą, rašo apžvalgininkas. Todėl Kyjivo gynyba bus sunkiausia ir svarbiausia derybų dalis, pažymi J.E.Barnesas.

„Z“ tinklaraštininkai skelbia apie pirmas šiaurės korėjiečių pergales Kurske

18:02

„Romanov Lait“/Telegram/„Z“ tinklaraštininkai skelbia apie šiaurės korėjiečių pergales Kurske
„Romanov Lait“/Telegram/„Z“ tinklaraštininkai skelbia apie šiaurės korėjiečių pergales Kurske

Rusijos prokariški „Telegram“ kanalai platina pranešimus, kad Šiaurės Korėjos būriai pirmą kartą dalyvavo koviniuose veiksmuose Kursko srities teritorijoje. Skelbiama, kad gruodžio 6-7 d. jie neva atkovojo ukrainiečių kontroliuojamą Plechovo kaimą Sudžos rajone.

Gyvenvietę Šiaurės Korėjos specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) šturmu paėmė per dvi valandas, pranešė „Telegram“ kanalas „Romanov Lait“. „Ėjo kaip uraganas, neėmė belaisvių. Priešo gretose – daugiau kaip minusuotų 300 kariškių. Dabar abi brigados bando pasidalyti laurus – kas pirmas įžengė į Korėjos specialiųjų pajėgų išlaisvintą gyvenvietę“, – tvirtina „karinis korespondentas“.

Buvęs Ukrainos parlamento narys ir prorusiškas politikas Olegas Cariovas rašė, kad jis patvirtina šią informaciją, tačiau nenurodė šaltinių. Jis pridūrė, kad operacijoje dalyvavo žvalgybos padaliniai su lengvaisiais ginklais, o ne specialiosios pajėgos, pastebi „The Moscow Times“.

Kanalas „Alex Parker Returns“ taip pat rašė apie Šiaurės Korėjos specialiųjų pajėgų neva užgrobtą kaimą ir pridūrė, kad jos taip pat surengė „įžūlų reidą“ Ukrainos Sumų srityje, besiribojančioje su Rusijos Kursko sritimi.

„Gruodžio 6 d. išlaisvintą Plechovą Kursko kryptimi iš tiesų užėmė Korėjos SOP kovotojai. Jie nužygiavo 2 kilometrus per minų lauką, žaibiškai įžengė į gyvenvietę ir sunaikino okupacinį Ukrovermachto kontingentą. Operacija truko apie 2,5 valandos. Jie pasiėmė su savimi savo „200“ ir „300“, – rašė „Voenkor Kotenok“, teigdamas, kad Šiaurės Korėjos kariai neėmė belaisvių.

Tačiau „Telegram“ kanalas „Dva majora“ teigia, kad pagrindinį darbą užimant Plechovą atliko Rusijos kariuomenė. O šiaurės korėjiečiaii, gruodžio 7 d. rytą įsiveržę į kaimą iš trijų krypčių, įveikė nusilpusius Ukrainos karius. „Neturėtume menkinti Rusijos ginkluotųjų pajėgų nuopelnų sunkiausiuose mūšiuose, taip pat neturėtume niveliuoti Kimų laimėjimų. Tiesa yra per vidurį“, – rašė „Z“ kanalas.

Rusijos gynybos ministerijos gruodžio 11 d. suvestinėje, kuria rėmėsi oficialioji Rusijos žiniasklaida, pranešdama apie Plechovo užėmimą, Šiaurės Korėjos karių dalyvavimas puolime neminimas. „Vykdant puolamąsias operacijas Šiaurės grupės pajėgų daliniai išvadavo Darjino ir Plechovo gyvenvietes“, – nurodė karinė ministerija.

Vakarų žvalgybos duomenimis, Šiaurės Korėja kasmet Rusijos kariuomenei tiekia iki 3 mln. šaudmenų, o rudenį pirmą kartą į Rusiją išsiuntė didelį karinio personalo kontingentą, kurį Kyjivas įvertino 12 000 karių. Šie kariai, kaip rašo „The New York Times“, buvo mesti į Kursko sritį, kurią nuo rugpjūčio mėnesio iš dalies valdo Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Plačiau skaitykite ČIA.

Staigūs pokyčiai: Italija pasirengusi siųsti karius į Ukrainą

17:13

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Italijos karys
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Italijos karys

Italijos gynybos ministras Guido Crosetto pareiškė, kad yra pasirengęs siųsti karius į Ukrainą, jei susitarime dėl karo pabaigos bus numatyta sukurti kontroliuojamą pasienio liniją.

Pasak Italijos naujienų agentūros „Ansa“, ministras išreiškė viltį, kad Ukrainoje greitai bus pradėtas „pokalbis dėl taikos ir taikdarių“, ir pabrėžė Italijos pasirengimą atlikti tam tikrą vaidmenį.

Tuo pat metu Italijos ministrų tarybos pirmininko pavaduotojas, užsienio reikalų ministras Antonio Tajani pavadino tokią diskusiją ankstyva, nes Kyjivas ir Maskva dar toli gražu nesusėdo prie derybų stalo. Pasak jo, pirmiausia turėtų būti pasiekta teisinga taika.

Užsienio karių siuntimas į Ukrainą

15min primena, kad ES rengia taikos palaikymo misiją, kurioje numatoma dislokuoti Europos karius Rusijos ir Ukrainos fronto linijoje.

Žiniasklaidos pranešimais, taip Prancūzija nori padėti Ukrainai apsisaugoti nuo naujo Rusijos puolimo, jei būtų įgyvendintas naujai išrinkto Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo planas sukurti buferinę zoną. Pranešama, kad šioje misijoje galėtų dalyvauti apie 40 000 užsienio karių.

Prieš pabėgdamas B.al Assadas melavo savo kariuomenei dėl Rusijos

16:32

AFP/Scanpix/15min/Sirijos kariuomenei priklausęs objektas netoli Tartuso ir Basharas al Assadas su Vladimiru Putinu
AFP/Scanpix/15min/Sirijos kariuomenei priklausęs objektas netoli Tartuso ir Basharas al Assadas su Vladimiru Putinu

Buvęs Sirijos prezidentas Basharas al Assadas, likus kelioms valandoms iki pabėgimo į Maskvą, susitikime su kariuomenės ir saugumo vadovais teigė, kad karinė parama iš Rusijos yra pakeliui, ir ragino kariuomenę laikytis. Iš tikrųjų dar pačioje sukilėlių puolimo pradžioje Rusijos valdžia jam aiškiai leido suprasti, kad nepadės. Po to B.al Assadas neva išvyko namo, bet iš tikrųjų pabėgo.

Taip teigia „Reuters“, rekonstravusi paskutinių dienų ir valandų prieš režimo žlugimą Sirijoje įvykius.

B.al Assado padėjėjai, pareigūnai ir net giminaičiai nežinojo, kad jis ruošiasi bėgti į Rusiją, „Reuters“ sakė 14 pašnekovų. Praėjusį šeštadienį, gruodžio 7 d., B.al Assadas savo štabo vadovui pasakė, kad grįžta namo, bet vietoj to išvyko į oro uostą. Po kelių valandų jis lėktuvu su išjungtais atsakikliais išskrido į Rusijos Chmeimimo oro bazę, o iš ten – į Maskvą. Rusijos sostinėje jo jau laukė žmona Asma ir trys vaikai.

Brolis tik po to pabėgo į Iraką, o iš ten – į Rusiją

Reuters/AFP/Scanpix//Rusų pajėgos Sirijoje ir Basharas al Assadas su broliu
Reuters/AFP/Scanpix//Rusų pajėgos Sirijoje ir Basharas al Assadas su broliu

Nežinioje liko prezidento jaunesnysis brolis Maheris Assadas, kuris po valstybės vadovo pabėgimo sraigtasparniu išskrido į Iraką, o iš ten – į Rusiją, teigė naujienų agentūra. Prezidento pusbroliai Ehabas ir Eyadas Makhloufai taip pat liko Damaske, kai sukilėliai užėmė miestą. Jie bandė bėgti į Libaną, tačiau jų automobilis pateko į pasalą: sukilėliai nužudė Ehabą ir sužeidė Eyadą, pranešė „Reuters“ šaltiniai iš Libano ir Sirijos. Apie Ehabo mirtį oficialiai nepranešta.

Premjerui melavo: „Pažiūrėsime rytoj“

B.al Assado ministras pirmininkas Muhammadas Jalali televizijai „Al Arabiya“ sakė, kad šeštadienį 22.30 val. jis paskambino B.al Assadui ir papasakojo jam apie sudėtingą padėtį. Pasak M.Jalali, B.al Assadas atsakė: „Pažiūrėsime rytoj“. Sekmadienį auštant premjeras jau nebegalėjo susisiekti su prezidentu.

Karinės pagalbos, kurią B.al Assadas pažadėjo savo saugumo pajėgoms, iš tikrųjų nebuvo galima tikėtis. Kaip sakė „Reuters“ pašnekovai, tiek Maskva, tiek Iranas atsisakė gelbėti režimą pirmosiomis sukilėlių puolimo dienomis. Lapkričio 28 d., kitą dieną po to, kai prasidėjo kovos, B.al Assadas apsilankė Maskvoje ir paprašė karinės paramos, tačiau Kremlius nenorėjo įsikišti, sakė trys šaltiniai.

Nepaisant to, grįžęs iš Maskvos B.al Assadas savo padėjėjams tvirtino, kad Kremlius sutiko suteikti karinę paramą, sakė Sirijos opozicijos lyderis užsienyje Hadi al-Bahra, remdamasis šaltiniu B.al Assado aplinkoje ir pareigūnu regione.

Susitiko su Irano diplomatais

Praėjus keturioms dienoms po kelionės į Maskvą, gruodžio 2 d., B.al Assadas Damaske susitiko su Irano užsienio reikalų ministru Abbasu Araghchi. Pasak diplomatinio šaltinio iš irano, buvęs prezidentas tuo metu pripažino, kad jo kariuomenė yra per silpna veiksmingam pasipriešinimui. Tačiau jis nereikalavo įvesti į šalį Irano karių, nes suprato, kad tokią operaciją Izraelis gali panaudoti Irano pajėgoms pulti, teigė du Irano pareigūnai.

Kai B.al Assadas pripažino savo žlugimo neišvengiamumą, jis bandė ieškoti prieglobsčio Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), tačiau JAE atsisakė jį priimti dėl galimo pasaulinio atgarsio, sakė trys agentūros šaltiniai buvusio Sirijos prezidento aplinkoje.

Maskva derasi su sukilėliais dėl savo karinių bazių

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų karinė oro bazė Sirijos Chmeimimo aerodrome
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų karinė oro bazė Sirijos Chmeimimo aerodrome

Kita vertus, Maskva nebuvo pasirengusi visiškai atsisakyti B.al  Assado, sakė Rusijos diplomatinis šaltinis. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas vadovavo pastangoms jį išgelbėti. Jis pasitelkė Katarą ir Turkiją, kurios derėjosi su „Hayat Tahrir al-Sham“, kad palengvintų pabėgimą.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį pareiškė, kad Rusija „tinkamu laiku“ padėjo Sirijai susidoroti su teroristais, o toliau šalyje dirbo B al Assado vadovybė. Paklaustas apie įvykių Artimuosiuose Rytuose įtaką karui Ukrainoje, jis sakė, kad „specialioji karinė operacija“ Maskvai yra „absoliutus prioritetas“.

15min primena, kad neseniai naujienų agentūra „Bloomberg“ citavo šaltinius, kurie teigė, kad Maskva yra arti susitarimo su naująja Sirijos valdžia dėl Chmeimimo oro pajėgų bazės ir Tartuso uosto išsaugojimo. Netrukus po šios publikacijos Rusijos užsienio reikalų viceministras Michailas Bogdanovas pareiškė, kad Rusija užmezgė tiesioginius ryšius su „Hayat Tahrir al-Sham“.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis
Reklama
95 metų gimtadienį atšventusi „Astra LT“ į modernius sprendimus investavo kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų