Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- TATENA pranešė apie padidėjusį karinį aktyvumą netoli Zaporižios atominės elektrinės.
- Karo studijų instituto (ISW) duomenimis, „Rusijos pajėgos atliko žymių valdymo ir kontrolės sistemos Ukrainoje pakeitimų, kad apsaugotų savo vadovavimo infrastruktūrą ir pagerintų dalijimąsi informacija.
- Britų žvalgyba: rusai bando „išsigelbėti“ perskirstydami pajėgas prie Robotynės.
- Rusija tikriausiai galės padidinti artilerijos šaudmenų gamybą iki 2 mln. vienetų per metus. Tačiau net ir šis skaičius neatitinka realių okupantų poreikių fronte.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Rusija skelbia apie dronų ataką prieš Krymą
23:19
Krymą okupavusios valdžios vadovas Serhijus Aksionovas pareiškė, kad šeštadienio vakarą pusiasalio vakaruose ir šiaurės vakaruose okupantų priešlėktuvinės gynybos sistema numušė tris Ukrainos dronus.
19:24 S.Aksionovas pranešė, kad Krymo šiaurės vakarų regione Rusijos priešlėktuvinė gynyba numušė „priešo“ bepilotį orlaivį, ir paprašė išlikti ramiems.
20:38 val. jis pridūrė, kad okupuoto pusiasalio vakaruose priešlėktuvinė gynyba numušė dar du bepiločius orlaivius.
K.Budanovas nemano, kad karas bus ilgas, tačiau yra vienas „bet“
23:17
Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas mano, kad Rusijos Federacijos karas prieš Ukrainą ilgai netruks.
„Nesutinku su nuomone, kad tai bus ilgas karas. Tai mano asmeninė nuomonė, kuri pagrįsta mūsų turimų duomenų, pirmiausia apie priešą, analize“, – rašo „Interfax -Ukraina“.
Pasak jo, rusai fiziškai nepajėgūs vykdyti ilgalaikių veiksmų.
„Bet vėlgi, jei kalbate apie pusę metų, apie septynis mėnesius, apie metus, ir manote, kad tai ilgas laikotarpis, tai visiškai aišku, kad būsite teisūs“, – sakė karinės žvalgybos vadovas.
„Ukraina turi kapituliuoti?“: M.Podoliakas įniršo dėl JT vadovo pozicijos
22:01
Prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailo Podoliakas piktinasi JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso pozicija, kad Rusija ir Ukraina vienodai suinteresuotos tęsti karą.
„Ši pozicija absoliučiai skatina Rusiją tęsti karą, didinti karą, didinti karo mastą ir išpuolius prieš civilius gyventojus“, – sakė jis.
M.Podoliakas paaiškino, kad JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas nusiuntė Rusijai vadinamojo „grūdų susitarimo“ atkūrimo sąlygų projektą, kuris akivaizdžiai naudingas Rusijos Federacijai.
Pasak jo, JT siūlo panaikinti tam tikras sankcijas Rusijos Federacijai ir kelia šį esminį klausimą, o ne patį „grūdų sandorio“ atnaujinimą.
„Mums tai reiškia, kad Rusija gaus aiškų sankcijų panaikinimo ir įsitraukimo į derybų procesą mechanizmą. Rusijai tai reiškia, kad padidės atakų prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą ir piliečius skaičius ir intensyvumas“, – sakė M.Podoliakas.
Be to, M.Podoliaką sukrėtė A.Guterreso žodžiai, kad abi pusės – Rusija ir Ukraina – nori, jog karas tęstųsi.
„Vadinasi, JT vadovas sako, kad jūs ir aš esame suinteresuoti tęsti karą. Bet taip nėra... Tai yra, jis sako jums ir man, kad šis karas tęsis būtent tol, kol Ukraina nekapituliuos“, – sakė patarėjas.
„Krymas taps spąstais pelėms“: ekspertas papasakojo, kaip Ukrainos pajėgos nutrauks rusų logistiką
21:08
Kai tik Ukrainos ginkluotosios pajėgos atkirs užpuolikų logistikos kelius sausumoje, rusai bus priversti trauktis į Krymą, kur atsidurs „spąstuose pelėms“, pareiškė karinis ekspertas Pavelas Narožnyj.
„Pagrindinis tikslas – atkirsti žemę. Kai tai pasieksime, priešas turės problemų ir neturės kitos išeities, kaip tik trauktis iš Chersono srities į Krymą. O tada laikyti gynybą Kryme. Bet jiems bus labai sunku išlaikyti gynybą Kryme. Iš esmės tai bus „spąstai pelėms“, jiems bus didžiulių problemų su logistika. Laiko klausimas, kada tai įvyks“, – sakė jis.
Jo manymu, siekdamos atkirsti užpuolikų logistiką sausuma, Ukrainos ginkluotosios pajėgos atakuos dviem kryptimis – kad pasiektų Melitopolį ir Mariupolį, kurie yra rusų logistikos centrai.
„Dvi pagrindinės kryptys. Pirmoji – Robotynė, t. y. pralaužti gynybines linijas, apeiti Tokmaką, nes esu daugiau nei tikras, kad jo niekas nešturmuos, ir pasiekti Melitopolį – tai logistikos centras. Antroji puolimo kryptis yra Staromajorsko, Volnovachos rajonas – taip pat pasiekti Mariupolį ir tai bus didžiulis smūgis priešo logistikai“, – mano P.Narožnyj.
Ekspertas pažymi, kad Ukrainos kariuomenė turi tolimojo nuotolio ginklų ir galimybę ugnimi kontroliuoti tiltus okupuotose teritorijose.
Buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas, į atsargą išėjęs generolas Benas Hodgesas taip pat mano, kad galimybė JAV nusiųsti Ukrainai tolimojo nuotolio taktinių raketų sistemas (ATACMS) gali pakeisti situaciją siekiant Kyjivo tikslo – grąžinti laikinai okupuotą Krymą.
Ukrainos valdžia ne kartą yra pareiškusi, kad ketina grąžinti Krymą, nes tai yra vienas iš jos karinių tikslų.
Karinis apžvalgininkas Aleksejus Getmanas pareiškė, kad Rusijos okupantai supranta, jog praradus Tokmako miestą Zaporižios regione, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms atsivers kelias į laikinai okupuotą Krymą.
Ukrainos pajėgos žengia į priekį Donecko ir Zaporižios srityje
20:25
Ukrainos gynybos pajėgos sėkmingai žengia į pietus nuo Robotynės, Zaporižios sritis, ir Kliščijivkos, Donecko sritis.
Kaip praneša „Ukrinform“, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas apie tai pranešė socialiniame tinkle „Facebook“, skelbdamas operatyvinę informaciją.
„Ukrainos gynybos pajėgos toliau vykdo puolamąją operaciją Melitopolio kryptimi ir puolamuosius (šturmo) veiksmus Bachmuto kryptimi. Jie sėkmingai vykdomi vietovėse į pietus nuo Robotynės ir Kliščijivkos, jie įsitvirtino prie pasiektų sienų, naikina priešą ir žingsnis po žingsnio išlaisvina okupuotas teritorijas“, – sakoma pranešime.
Generalinio štabo duomenimis, per dieną įvyko 26 koviniai susirėmimai.
Per dieną Gynybos pajėgų aviacija sudavė 8 smūgius į personalo ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietas.
Raketinių pajėgų daliniai pataikė į 5 priešo artilerijos pabūklus ir 1 priešlėktuvinę raketinę sistemą.
Tuo tarpu Rusijos kariuomenė sudavė 2 raketinius smūgius, 29 oro smūgius ir paleido 14 salvinių raketų į Ukrainos karių pozicijas ir apgyvendintas vietoves.
Rumunijos teritorijoje vėl rasti galimo Rusijos drono fragmentai
19:05 Atnaujinta 20:06
Rumunijos teritorijoje rasti nauji dronų, panašių į tuos, kuriuos naudoja Rusijos kariuomenė, fragmentai, šeštadienį pranešė prezidentas ir Gynybos ministerija.
Prezidentas Klausas Iohannisas sakė, kad tai rodo, jog buvo pažeista suvereni Rumunijos oro erdvė, o tai kelia grėsmę toje teritorijoje esantiems Rumunijos civiliams gyventojams.
Ukraina sako niekada nepamiršianti Japonijos humanitarinės pagalbos
18:43
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį padėkojo savo Japonijos kolegai už Tokijo humanitarinę paramą ir už pastangas atstatyti karo nuniokotą šalį.
„Noriu, kad (užsienio reikalų ministras Yoshimasa) Hayashi ir visa Japonijos tauta žinotų, kad Ukrainos žmonės prisimena ir niekada nepamirš humanitarinės pagalbos“, – per bendrą spaudos konferenciją pareiškė D. Kuleba.
Anot jo, Japonija rengiasi dalyvauti Ukrainos atstatyme po karo.
„Raginame kitus pasekti jų pavyzdžiu“.
Kiek anksčiau Y. Hayashi apsilankė Bučoje, simbolinėje įtariamų Ukrainos civilių žudynių, kurias vykdė Rusijos kariai, vietoje, pranešė Kyjivo srities administracija.
Ji paskelbė nuotraukas, kuriose matyti, kaip Japonijos diplomatijos vadovas lankosi kapinėse, kuriose palaidoti Rusijos okupacijos metu nužudyti civiliai gyventojai.
Kryme užsidegė Rusijos karinis dalinys
17:47 Atnaujinta 19:00
Šeštadienį Rusijos okupuotame Kryme užsidegė Rusijos karinis dalinys, pranešė Krymo vadovo patarėjas Olegas Kriučkovas.
Jis atmetė teiginius, kad už gaisro Simferopolyje stovi Ukrainos pajėgos, ir pavadino jį paprastu buitiniu gaisru. „Ukrainos propaganda siekia bet kokį gaisrą Simferopolyje paversti „pergale“, – rašė jis „Telegram“. „Nepavyks“.
Pranešama, kad gaisras kilo teritorijoje, kurioje buvo laikomi degalų bakai.
Ukraina: G-20 pareiškimas dėl Rusijos invazijos nėra tai, kuo galima didžiuotis
17:45
Kyjivas šeštadienį sukritikavo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) lyderių pareiškimą dėl Rusijos invazijos, kuriame smerkiamas jėgos naudojimas siekiant teritorinės naudos, tačiau susilaikoma nuo tiesioginės kritikos Rusijos atžvilgiu.
„Ukraina yra dėkinga partneriams, kurie stengėsi į tekstą įtraukti griežtas formuluotes. Tuo pat metu, kalbant apie Rusijos agresiją prieš Ukrainą, dvidešimtukas neturi kuo didžiuotis“, – pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.
O. Nikolenka paskelbė redaguotos pareiškimo dalies nuotrauką, kurioje žodžiai „karas Ukrainoje“ pakeisti raudonai įrašytais žodžiais „karas prieš Ukrainą“ ir pridėta nuorodų į Rusiją.
G-20 deklaracijoje smerkiamas jėgos naudojimas Ukrainoje siekiant teritorinės naudos
17:27
Didžiojo dvidešimtuko (G-20) lyderių šeštadienį paskelbtoje aukščiausiojo lygio susitikimo deklaracijoje smerkiamas jėgos naudojimas Ukrainoje siekiant teritorinių tikslų.
Tačiau deklaracijoje tiesiogiai nebuvo įvardinta Rusija.
Dokumente dėl karo Ukrainoje teigiama, kad visos valstybės privalo susilaikyti nuo jėgos panaudojimo ar grasinimo panaudoti jėgą siekiant įsigyti teritoriją ir taip pažeisti bet kurios valstybės teritorinį vientisumą, suverenitetą ar politinę nepriklausomybę.
Priešingai nei praėjusiais metais Balyje priimtame G-20 pareiškime, kuriame cituojama Jungtinių Tautų rezoliucija, smerkianti Maskvos agresiją prieš Ukrainą, šį kartą Rusija nebuvo minima tiesiogiai.