„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Karas Ukrainoje: kodėl raidė „Z“ tapo Rusijos karo simboliu?

Vasario pabaigoje, likus kelioms dienoms iki Rusijos pajėgų invazijos į Ukrainą pradžios, socialinėje žiniasklaidoje pradėjo plisti vaizdo įrašai ir nuotraukos, kuriose matyti, kaip Rusijos tankai, sunkvežimiai ir raketų paleidimo įrenginiai, pažymėti raide „Z“, rieda Ukrainos sienos link. Skaitmeniniai detektyvai spėliojo, ką ne kirilica parašyta raidė „Z“ gali reikšti? CNN ir BBC aiškinasi, kaip ši raidė tapo visos Rusijos agresyvumo simboliu.
Rusijos kariai prie Chersono
Rusijos kariai prie Chersono / Nuotr. iš socialinių tinklų

Padeda atskirti karines grupuotes karo lauke

JAV transliuotojas CNN rašo, jog kariniai ekspertai aiškino, kad „Z“ reiškia „Za pobedu“ (Už pergalę, rusų k.) arba „Zapad“ (Vakarai, rusų k.) Kai kurie pavadino šiuo simboliu nudažytas transporto priemones „Zorro būriu“, o kiti teigė, kad „Z“ gali reikšti Kremliaus „taikinį Nr. 1“ – Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį.

Tyrimų organizacijos „Bellingcat“, kuri stebi Rusijos karines operacijas nuo tada, kai Maskva prieš aštuonerius metus sukėlė karą Rytų Ukrainoje, tyrėjas Aricas Toleris vasario 20 d. sakė, kad neturi supratimo, ką reiškia simbolis „Z“, tyrėjai anksčiau jo nėra matę.

Rusijos gynybos politikos ekspertas Robas Lee, kuris stebi „Z“ transporto priemones nuo tada, kai kariai pradėjo masiškai telktis prie Ukrainos sienų, išsakė mintį, kad šis simbolis gali reikšti karinius kontingentus.

„Atrodo, kad Rusijos pajėgos netoli sienos ant transporto priemonių dažo ženklus, šiuo atveju „Z“, kad identifikuotų skirtingas užduočių grupes ar ešelonus“, – vasario 19 d. tviteryje rašė R.Lee.

Jam pritaria ir kiti ekspertai. „Conflict Intelligence Team“ įkūrėjas Ruslanas Levijevas aiškina, kad raidė „Z“ ant karinės įrangos reiškia Vakarų karinę apygardą, o „V“ – Rytų karinę apygardą. Trikampiu pažymėta įranga reiškia Pietų karinę apygardą, o įstriža linija – Centrinę karinę apygardą. Tokį paaiškinimą tyrėjui pateikė šaltiniai Rusijos kariuomenėje. Šią versiją yra patvirtinusios ir Rusijos karinės pajėgos.

Tačiau raidė „Z“ tapo svarbi ne tik mūšio lauke, bet ir Rusijos visuomenėje.

„Z“ raidės manija

Tačiau praėjus kelioms dienoms po to, kai Vladimiras Putinas įsakė surengti kruviną puolimą Ukrainoje, tai, kas iš pradžių buvo paslaptingas karinis simbolis, tapo visuotinės paramos karui Rusijoje ženklu ir, analitikų teigimu, naujo nacionalistinio judėjimo pradžia.

Rusai pradėjo piešti raidę „Z“ ant savo automobilių, dėvi juodus gobtuvus su šiuo simboliu, segi „Z“ formos juosteles ant atlapų. Tai ženklas, kad Rusijos prezidentas V.Putinas ir jo pastangos išplėsti Maskvos įtakos sferą užgrobiant dalį Ukrainos sulaukė didelio palaikymo.

„Valdžia pradėjo propagandinę kampaniją, kad gautų visuotinę paramą savo invazijai į Ukrainą, ir jos sulaukia“, – rašė nepriklausomas tyrėjas Kamilis Galejevas, buvęs Vašingtone įsikūrusio nepartinio politinio analitinio centro „Wilson Center“ bendradarbis.

„Šis vos prieš kelias dienas sugalvotas simbolis tapo naujosios Rusijos ideologijos ir nacionalinio identiteto simboliu“, – pridūrė A.Galejevas.

Kremliui griežčiau kontroliuojant bet kokias žinias apie rusų aukas ar nesėkmes ir įgyvendinant naują ypatingą įstatymą, pagal kurį „melagingos“ informacijos skleidimas laikomas nusikaltimu, už kurį baudžiama kalėjimu, V.Putino rėmėjai didina paramą karui.

Tai, kas iš pradžių buvo paslaptingas karinis simbolis, tapo visuotinės paramos karui Rusijoje ženklu ir, analitikų teigimu, naujo nacionalistinio judėjimo pradžia.

Rusijos pietvakarinio Tatarstano regiono Kazanės miesto hospise nuo vėžio mirštantys vaikai buvo paprašyti išsirikiuoti į „Z“ raidę lauke ant sniego ir taip išreikšti savo paramą Rusijos karinei operacijai.

Kazanės miesto hospise nuo vėžio mirštantys vaikai buvo paprašyti išsirikiuoti į „Z“ raidę
Kazanės miesto hospise nuo vėžio mirštantys vaikai buvo paprašyti išsirikiuoti į „Z“ raidę

„Dalyvavo mūsų pacientai ir visa komanda, iš viso apie 60 žmonių. Žmonės išsirikiavo į eilę „Z“ raidės forma“, – sakė Vladimiras Vavilovas, vėžio labdaros organizacijos, kuri vadovauja hospisui, pirmininkas. „Kairėje rankoje laikėme lapelius su LLR, DLR, Rusijos ir Tatarstano vėliavomis, o dešinę ranką suspaudėme į kumštį“, – sakė jis.

V.Vavilovas turėjo omenyje Luhansko liaudies respubliką ir Donecko liaudies respubliką – separatistų kontroliuojamas teritorijas Rytų Ukrainoje, kurias V.Putinas praėjusį mėnesį pripažino nepriklausomomis valstybėmis, kad sukurtų pretekstą įsiveržti į Ukrainą.

Simbolis „Z“ taip pat išpopuliarėjo tarp Rusijos žemųjų parlamento rūmų – Dūmos – narių.

Marija Butina buvo nuteista už tai, kad Jungtinėse Valstijose veikė kaip neregistruota užsienio agentė, bandžiusi infiltruotis į žymius konservatyvius politinius sluoksnius prieš 2016 m. rinkimus ir po jų. Dabar ji atstovauja V.Putiną remiančiai partijai „Vieningoji Rusija“ ir savo „Telegram“ kanalo žinutėse palaiko karą.

M.Butina pasidalijo klipu, kuriame ant savo švarkelio atlapo nupiešė baltą raidę „Z“, ir atnaujino savo profilį, kuriame paviešino asmenukę su juodais marškinėliais ir balta raide „Z“. „Nenustokite dirbti, broliai. Mes esame su jumis. Amžinai“, – sakė ji vaizdo įraše, sugniaužusi kumštį.

Rusijos valstybinio televizijos kanalo „Rossija-24“ korespondentai, rengiantys reportažus iš Ukrainos, dėvi neperšaunamas liemenes su raide „Z“.

Savaitgalį filmuotoje medžiagoje iš didžiųjų Rusijos miestų užfiksuotos automobilių kolonos su baltomis raidėmis „Z“ ant langų.

Dviejuose propagandiniuose vaizdo įrašuose, kurie sklando socialiniuose tinkluose, jauni rusai, vilkintys juodus marškinėlius ir džemperius su gobtuvais, ant kurių užrašyta raidė „Z“ ir grotažymė #СвоихНеБросаем (savų nepaliekame, rusų k.), mojuoja Rusijos vėliavomis ir palaiko Putino karą, skanduodami: „Už Rusiją, už prezidentą. Už Rusiją, už Putiną!“

Galingas propagandinis simbolis

Britų nacionalinis transliuotojas BBC rašo, kad Rusijoje raidė „Z“ greitai pradėta laikyti prezidento V.Putino invazijos į Ukrainą simboliu. Šį simbolį nešioja politikai, jis puikuojasi ant automobilių, mikroautobusų ir reklaminių skydų, taip pat užrašytas ant autobusų stotelių. Jį net naudojo serbai prorusiškoje demonstracijoje Belgrade. Ši raidė išplito socialiniuose tinkluose.

Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto (RUSI) Rusijos ir Eurazijos tyrimų skyriaus mokslinė bendradarbė Emily Ferris sako, kad „Z“ yra galingas ir lengvai atpažįstamas simbolis.

„Dažnai propagandoje paprasčiausi dalykai įsimenami greičiausiai, – sako ji. – Jis atrodo gana bauginančiai ir gana griežtai. Estetiniu požiūriu tai labai galingas simbolis.“

Užteko mažiau nei dviejų savaičių, kad „Z“ paplistų tarp prezidento V.Putino invazijos šalininkų.

Dažnai propagandoje paprasčiausi dalykai įsimenami greičiausiai. Jis atrodo gana bauginančiai ir gana griežtai. Estetiniu požiūriu tai labai galingas simbolis

Ši raidė tapo ir grėsmės ženklu tiems, kurie priešinasi karui. Raide „Z“ žymimos karo priešininkų durys, žmonės dėl to jaučia grėsmę.

Marina Davydova yra įtakinga Maskvos intelektualė, teatro festivalio NET (Naujasis Europos teatras) organizatorė, žurnalo „Teatras“ vyriausioji redaktorė. Dabar ji – ir disidentė, mat jau pirmąją Vladimiro Putino karo prieš Ukrainą dieną ji paskelbė peticiją, kurią kvietė pasirašyti ir kitus. Supratusi, kad likti Rusijai jai nebesaugu, sulaukusi grasinimų ji išvyko iš Maskvos ir šiuo metu yra apsistojusi Vilniuje.

Asmeninio albumo nuotr./Oskaras Koršunovas, Marina Davydova
Asmeninio albumo nuotr./Oskaras Koršunovas, Marina Davydova

„Po invazijos į Ukrainą viskas pasikeitė neįtikėtinai greitai. Atsirado net kažkokia raidė „Z“, kurią man prieš 10 dienų užpiešė ant namų durų. Aš kurį laiką net nesupratau, ką ji reiškia“, – interviu 15min pasakojo M.Davydova.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“