Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kardinolai Vatikane pradeda pasitarimus prieš konklavą

Katalikų kardinolai pirmadienį, po Benedikto XVI istorinio atsistatydinimo, pradėjo derybas prieš konklavą naujam popiežiui išrinkti, o vienas nedalyvaujantis britų kardinolas tuo tarpu pripažino savo nederamą seksualinį elgesį su kunigais.
Kardinolai
Kardinolai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Per kardinolų vadinamąsias generalines kongregacijas Vatikane bus paskirta šį mėnesį įvykti turinčios konklavos pradžios data ir bus aptarti galimi kandidatai į Katalikų Bažnyčios, vienijančios 1,2 mlrd. tikinčiųjų visame pasaulyje, vadovus.

„Skirsime sau tiek laiko, kiek reikės, kad apgalvotume, kokio popiežiaus dabar reikia Bažnyčiai“, – atvykdamas į pirmadienio susitikimus žurnalistams sakė prancūzų kardinolas Andre Vingt-Trois.

„Aš labai norėčiau, kad tai būtų poliglotas, tikėjimo žmogus, dialogo žmogus ... Naujasis popiežius tikrai turės susidurti su problemomis kurijoje“, – sakė jis. Romos kurija iš esmės yra Katalikų Bažnyčios vyriausybė.

Aštuonerius metus trukusį Benedikto XVI popiežiavimą dažnai temdė Vatikano intrigos ir skandalai Europoje bei Šiaurės Amerikoje dėl kunigų pedofilijos ir jų nusikaltimų dangstymo.

Iš viso konklavoje turi dalyvauti 115 „kardinolų rinkikų“ – jaunesnių nei 80 metų kardinolų. Tiek jų liko nusišalinus britų kardinolui Keithui O'Brienui ir vienam Indonezijos kardinolui paskelbus, kad jis negali atvykti dėl ligos.

Po to, kai Benediktas XVI tapo vos antruoju savo noru atsistatydinusiu popiežiumi per Bažnyčios 2 tūkst. metų istoriją, į viešumą iškilo virtinė naujų skandalų ir įtarimų.

Škotų kardinolas K.O'Brienas nusišalino praėjusį mėnesį, kai į viešumą iškilo įtarimai dėl jo nederamo elgesio 9-ajame dešimtmetyje.

„Mano seksualinis elgesys smuko žemiau standartų, kurių iš manęs tikimasi kaip iš kunigo, arkivyskupo ir kardinolo“, – sekmadienį sakė jis. Prieš kelias dienas jis atsistatydino iš Škotijos Katalikų Bažnyčios vadovo posto ir išėjo į pensiją.

Po to, kai Benediktas XVI tapo vos antruoju savo noru atsistatydinusiu popiežiumi per Bažnyčios 2 tūkst. metų istoriją, į viešumą iškilo virtinė naujų skandalų ir įtarimų.

Kol kas nėra aiškaus kandidato į Benedikto XVI, kuris taip pat yra pirmasis nuo viduramžių atsistatydinęs popiežius, vietą.

Vatikanas sako, jog tikisi naujo popiežiaus iki Velykų – svarbiausios datos katalikų kalendoriuje, kuri šiemet bus kovo 31-oji.

Vatikano stebėtojai sako, kad galimų kandidatų gali būti iš visų pasaulio kampelių, iš pažangiojo ar tradicionalistų sparno Bažnyčioje, kuri šiuo metu susiduria su daugeliu įvairių problemų.

Bažnyčios lyderiams taip pat rūpi tokie klausimai kaip kunigų celibatas, elgesys su gėjais, požiūris į išsiskyrusius asmenis, katalikų pozicija dėl kontracepcijos ir dialogas su kitomis religijomis, ypač – su islamu.

Benedikto XVI pastangos gaivinti tikėjimą, kai plinta sekuliarizmas, taip pat laikomos gyvybiškai svarbiomis.

„Svarbiausios temos, su kuriomis turės susidurti Bažnyčia, yra tarpreliginiai klausimai ir skurdas, o krizė, kurią dabar matome visoje Europoje, plis“, – pirmadienį sakė A.Vingt-Trois.

Konklavos 266-ajam popiežiui išrinkti data dar neaiški, bet Italijos žiniasklaida kaip galimą datą mini kitą pirmadienį, kovo 11 dieną.

Kardinolų kolegijos dekanas Angelo Sodano sakė, kad konklavos pradžios data nebus paskirta tol, kol į Romą nesusirinks visi „kardinolai rinkikai“.

Dėmesys jau krypsta į tai, koks turėtų būti idealus kandidatas į popiežius, – daugelis kardinolų teiktų pirmenybę palyginti jaunatviškai, ganytojiškai figūrai, kuri galėtų padėti skatinti dvasinį atsinaujinimą, ypač – jaunimo.

„Kai 2005 metais mirė Jonas Paulius II, visi apie jo įpėdinį galvojo mėnesius ir konklava buvo trumpa“, – AFP sakė vienas kardinolas emeritas.

„Šį kartą beprecedentis popiežiaus atsistatydinimo veiksmas suardė visus svarstymus“, – sakė jis ir pridūrė, kad, jo nuomone, labai galimas koks nors „drąsus sprendimas“, toks, kaip netikėtas lenko Karolio Wojtylos išrinkimas 1978 metais Jonu Pauliumi II.

Šį kartą tarp galimų kandidatų minimi italų kardinolas, didelis tarpreliginio dialogo propaguotojas Angelo Scola ir austrų kardinolas Christophas Schoenbornas, buvęs Benedikto XVI studentas, turintis pažangių idėjų.

Galimais kandidatais taip pat laikomi JAV kardinolas Seanas O'Malley, pradėjęs griežtas priemones dėl lytinio išnaudojimo problemos Bostono arkivyskupijoje, nuo kurios prasidėjo skandalai, ir visuomeniškas Niujorko arkivyskupas Timothy Dolanas.

Kalbama ir apie Kanados Kvebeko provincijos kardinolą, konservatorių Marcą Ouellet, kuris turi ryšių su Lotynų Amerika.

Tuo tarpu Lotynų Amerikai, kur gyvena daugiausiai pasaulio katalikų, favoritas yra brazilų kardinolas, San Paulo arkivyskupas Odilo Schereris.

Afrikoje galimais kandidatais laikomi Peteris Turksonas iš Ganos, Robertas Sarah iš Gvinėjos ir Wilfridas Napieras, Durbano arkivyskupas iš Pietų Afrikos Respublikos (PAR).

Azijoje dažniausiai minimas kandidatas yra Manilos arkivyskupas Luisas Antonio Tagle (Luisas Antonijus Taljė), itin populiarus 55 metų teologas ir ganytojas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos