2018 09 09 /13:03

Karinis paradas Šiaurės Korėjoje – šįkart tarpžemyninių balistinių raketų nedemonstravo

Šiaurės Korėja sekmadienį surengė karinį paradą savo 70-ųjų įkūrimo metinių proga, bet jo metu nepademonstravo tarpžemyninių balistinių raketų, dėl kurių šaliai buvo įvestos tarptautinės sankcijos.
Karinis paradas Šiaurės Korėjoje
Karinis paradas Šiaurės Korėjoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Pchenjano centre tūkstančiai karių, artilerija ir tankai judėjo pro lyderį Kim Jong Uną, bet didžiausios pademonstruotos raketos buvo trumpojo nuotolio taktinės raketos „žemė-žemė“, iš įvykio vietos pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Vietoje tarpžemyninių balistinių raketų Kim Jong Unas pademonstravo savo draugystę su Kinija, pakėlęs į viršų prezidento Xi Jinpingo pasiuntinio ranką ir po to kartu su juo sveikinęs minią.

Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (KLDR) – būtent toks yra Šiaurės Korėjos oficialus pavadinimas – buvo paskelbta 1948 metų rugsėjo 9 dieną, praėjus trejiems metams po to, kai Maskva ir Vašingtonas paskutinėmis Antrojo pasaulinio karo dienomis padalijo pusiasalį.

VIDEO: 70-ųjų įkūrimo metinių proga Šiaurės Korėja surengė įspūdingą karinį paradą

Tokios standartinės datos yra neatsiejama Branduolinį ginklą turinčios Šiaurės Korėjos politinio kalendoriaus dalis, ypač kai sukanka apvalios datos, ir šalies vyriausybė nuolat pasinaudoja tokiomis progomis, kad pasigirtų savo naujausia karine technika.

Tačiau surengusi pernelyg militaristinį šou Šiaurės Korėja būtų rizikavusi sutrikdyti pastarojo meto diplomatinę pažangą, pasiektą pusiasalyje po birželį Singapūre įvykusio Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimo ir po dviejų Šiaurės Korėjos lyderio susitikimų su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu, su kuriuo jis šį mėnesį ketina Pchenjane susitikti trečią kartą.

Po 21 ginklo salvės Kim Il Sungo aikšte pražygiavo pėstininkų, kurių kai kurie buvo užsidėję naktinio matymo akinius ar nešė granatsvaidžius, daliniai, o dabartinis šalies lyderis – valstybės įkūrėjo anūkas – žvelgė į juos nuo tribūnos.

Šalia Kim Jong Uno sėdėjo Li Zhanshu, vienas iš septynių Kinijos komunistų partijos politinio biuro nuolatinio komiteto – galingiausio šalies valdžios organo – narių, ir jiedu retkarčiais apsikeisdavo pastabomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Karinis paradas Šiaurės Korėjoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Karinis paradas Šiaurės Korėjoje

Po pėstininkų pravažiavo šarvuočiai, reaktyvinės salvinės ugnies sistemos ir tankai, o virš jų praskrido biplanai.

Galiausiai atėjo eilė raketoms, kurios tradiciškai laikomos paradų kulminacija. Tačiau šįkart buvo pademonstruotos tik priešlaivinės sparnuotosios raketos „Kumsong-3“ ir mobiliosios raketų „žemė-oras“ sistemos „Pongae-5“.

Raketų „Hwasong-14“ ir „Hwasong-15“, kurios gali pasiekti Jungtinių Valstijų teritoriją ir kurios po pernai surengto pirmojo bandymo pakeitė strateginę pusiausvyrą, parado žiūrovai neišvydo.

„Šiaurės korėjiečiai, regis, iš tiesų pamėgino sušvelninti karinį šio renginio pobūdį“, – pareiškė su Šiaurės Korėja susijusių tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Korea Risk Group“ vadovas Chadas O‘Carrollas.

„Nebuvo pademonstruota tarpžemyninių balistinių raketų, vidutinio nuotolio balistinių raketų, kurios iš tiesų nelabai derėtų su bendra idėja, jog Šiaurės Korėja yra pasiryžusi siekti visiškos denuklearizacijos. Taigi manau, kad tai bus gerai įvertinta“, – pridūrė jis.

Netrukus po karinio parado per aikštę pražygiavo tūkstančiai piliečių, lydėjusių platformas su atributika įvairiomis ekonominėmis temomis ir šūkiais siekti Korėjos susivienijimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karinis paradas Šiaurės Korėjoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karinis paradas Šiaurės Korėjoje

Balandžio mėnesį Kim Jong Unas paskelbė, kad Šiaurės Korėja užbaigė branduolinių ginklų kūrimo programą ir kad naujasis šalies strateginis prioritetas yra „socialistinė ekonominė statyba“.

Šviečiant saulei, eitynių dalyviai mojavo puokštėmis bei vėliavomis ir skandavo „ilgiausių metų“ šalies lyderiui.

Garbingas svečias

Diplomatiniai kvietimai į jubiliejų buvo išsiuntinėti po visą pasaulį, tačiau dalyvavo tik vienas valstybės vadovas – Mauritanijos prezidentas Mohamedas Ouldas Abdel Azizas.

Naujienų agentūros AFP reporteris po pagrindine tribūna esančiose vietose pastebėjo prancūzų aktorių Gerardą Depardieu.

Po civilių eitynių Kim Jong Unas ir Li Zhanshu pasveikino minią, o Šiaurės Korėjos lyderis pakėlė svečio ranką į viršų.

Pekinas yra pagrindinis Šiaurės Korėjos diplomatinis gynėjas ir prekybos partneris. Dvišaliai santykiai, kurie dėl Šiaurės Korėjos raketų ir branduolinių bandymų daugelį metų buvo gerokai pašliję, šiemet sparčiai gerėjo ir Kim Jong Unas tris kartus apsilankė Kinijoje, kad susitiktų su prezidentu Xi Jinpingu.

Vašingtonas siekia „galutinės, visiškai patikrinamos Šiaurės Korėjos denuklearizacijos“, tačiau Pchenjanas yra viešai patvirtinęs tik savo įsipareigojimą siekti Korėjos pusiasalio denuklearizacijos. Abiem šalims įvairiai interpretuojant šį teiginį, denuklearizacijos procesas pastarosiomis savaitėmis įstrigo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų