„Smūgiais pirmiausia siekiama sutrikdyti logistiką. Per Čonharo kaimą eina ne tik E105 magistralė Melitopolio kryptimi, per Sivašą eina geležinkelis. Būtent šioje vietoje vyksta kelių ir geležinkelių susisiekimas su žemynine Ukrainos dalimi. Šios logistikos sutrikdymas labai pakenktų Rusijos okupacinių pajėgų logistiniam aprūpinimui pietuose.
Pats Čonharo kelio tiltas nėra itin tvirtas statinys, todėl jo sunaikinimas yra tik laiko klausimas. Dar trumpesnio laiko, nei Antonivkos tilto sunaikinimas – tiek kelių, tiek geležinkelio. Jokių alternatyvų šiam tiltui iš esmės nėra, išskyrus Heničesko kryptį ir kryptį per Vesnianką. Tačiau tai nauji keliai, jie neužtikrina tokio krovinių srauto, kokį užtikrina ši geležinkelio ir kelių kryptis“, – tikino karo ekspertas.
Anot jo, jei ši logistika bus nutraukta, liks du keliai į žemyninę dalį – per Armianską, o tai yra milžiniškas logistinis vargas, ir Čaplinką.
„Jei kalbame apie Melitopolį, tai didžiulis aplinkkelis: važiuoti į Čaplinką, tada į Novoaleksijivką, kuri yra Čonharo srityje, ir tik tada važiuoti į Melitopolį.
Tai milžiniškas ne tik degalų, jei kalbame apie automobilius, bet ir išteklių švaistymas. Taip pat yra galimybė išvažiuoti per Čaplinką į šiaurę, į E58 greitkelį, bet juo tokios logistinės kolonos patenka į mūsų artilerijos taikiklį“, – kalbėjo O.Kovalenko.
Be to, logistikos trūkumas per Čonharą apsunkina Rusijos kariuomenės atsitraukimą iš pietinės žemyninės Ukrainos dalies.
O.Kovalenko: kol kas Čonharo tilto apšaudymas buvo tik bandomasis, kaip ir Antonivkos tilto atveju.
„Nes šiandien jie yra sutelkę gynybą išilgai trikampio Vasiljevka-Tokmakas-Melitopolis, o įstrižai ši gynyba nusileidžia tiesiog į šiaurinius Krymo regionus, priartėdama prie Armiansko ir Džankojaus. Sudaromas toks lygiagretainis, o be pakankamos paramos yra rimtas ruožas kairiojo kranto Chersono srityje ir net Zaporižios srityje.
Paėmus šį lygiagretainį, matyti, kur yra jėgų ir priemonių koncentracija, o kur – deficitas. Išlaisvinus Chersono srities kairįjį krantą, logistika į Armianską gali būti nutraukta.
Išlaisvinus Čaplinką, jie paprasčiausiai neturės kur trauktis, bus uždaryti žemyninėje Ukrainos dalyje. Ši grupuotė bus apsupta, to šiuolaikinių karų ir konfliktų istorijoje dar nėra buvę.
Todėl jei Rusijos vadovybė artimiausiu metu neduos įsakymo atitraukti karius iš Ukrainos pietų, jie gali atsidurti tokioje įdomioje padėtyje“, – mano karo ekspertas.
Jis įsitikinęs, kad kol kas Čonharo tilto apšaudymas buvo tik bandomasis, kaip ir Antonivkos tilto atveju.
„Antonivkos tiltui pirmieji smūgiai buvo suduoti 2022 m. liepą, o tada Stremousovas ir Saldo (Rusijos kolaborantai – red. past.) gyrėsi, kad tai buvo tik „pora raketų“. Galiausiai jis tapo neveikiantis ir neužtikrino jokios kelių ar geležinkelių logistikos. O Čonharo tiltas daug silpnesnis už Antonivkos tiltą“, – paaiškino O.Kovalenko.
Apgadino tiltą
Ketvirtadienį sakė Maskvos paskirtas Krymo gubernatorius Sergejus Aksionovas teigė, kad ukrainiečių smūgis apgadino tiltą, jungiantį Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį su iš dalies okupuotu pietiniu Ukrainos regionu.
Smūgis buvo suduotas tuo metu, kai Ukraina vykdo kontrpuolimą, siekdama susigrąžinti Rusijos pajėgų užimtą teritoriją.
„Naktį smogta Čonharo tiltui. Aukų nėra“, – per „Telegram“ paskelbė S.Aksionovas.
Šis tiltas jungia Rusijos 2014 metais nuo Ukrainos atplėštą ir aneksuotą Krymą su Ukrainos Chersono sritimi.
Ukrainiečių pareigūnai sako, jog tam, kad baigtųsi 2022-ųjų vasarį Rusijos pradėtas karas, Maskva privalo išvesti savo pajėgas iš Krymo ir nuo didelio masto invazijos pradžios užimtų Ukrainos teritorijų.
Tiltui padaryta žala nėra didelė ir tikriausiai bus atitaisyta per kelias dienas, sakė Krymo parlamento pirmininkas Vladimiras Konstantinovas.
Rusijos paskirtas Chersono gubernatorius Vladimiras Saldo paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kad ant tilto žioji skylės, ir sakė, kad Ukraina smogė keliems tiltams netoli Čonharo.
Jo teigimu, sprogimą tikriausiai sukėlė kažkokia tolimojo nuotolio sparnuotoji raketa. Tokių raketų Ukrainos kariškiams skiria Prancūzija ir Didžioji Britanija.
Šių pareiškimų nepriklausomi šaltiniai nepatvirtino. Ukrainiečių pareigūnai kol kas nekomentavo smūgio tiltui ir paprastai nepatvirtina konkrečių atakų.
Smūgis buvo suduotas tuo metu, kai Ukraina vykdo kontrpuolimą, siekdama susigrąžinti Rusijos pajėgų užimtą teritoriją.
Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ citavo neįvardyto Rusijos Tyrimų komiteto atstovo žodžius, jog preliminari informacija rodo, kad buvo paleistos keturios raketos, o ant vienos iš jų nuolaužų esą yra žymės, rodančios prancūzišką kilmę.