Partija „Gruzijos svajonė“ pareiškime teigė, kad „atsiims įstatymo projektą, kuriam pritarė be jokių išlygų“. Ji nurodė, kad reikia mažinti „konfrontaciją“ visuomenėje.
„Matome, kad priimtas įstatymas sukėlė diskusijų visuomenėje. „Melo mašina“ sugebėjo pateikti įstatymo projektą neigiamoje šviesoje ir suklaidinti tam tikrą visuomenės dalį. Įstatymo projektui buvo melagingai suteikta „rusiško įstatymo“ etiketė, o jo priėmimas per pirmąjį svarstymą dalies visuomenės akyse buvo pristatytas kaip nukrypimas nuo europinio kurso“, – sakoma pranešime.
Be to, įstatymo projekto iniciatoriai pažadėjo geriau paaiškinti visuomenei jo priėmimo tikslą. Šiuo tikslu jie planuoja susitikimus su visuomene ir „pranešti visą tiesą apie kiekvieną klausimo detalę“.
Tūkstančiai protestuotojų šalyje dvi dienas mitingavo prieš teisės aktą, kuris, kaip manoma, reiškia autoritarinį posūkį ir galėjo pakenkti Tbilisio pastangoms įstoti į ES.
Trečiadienį Sakartvelo sostinėje į gatves išvesti šimtai policijos pareigūnų, kurių daugelis turėjo riaušių malšinimo skydus, naudojo vandens patrankas ir ašarines dujas per susirėmimus su protestuotojais. Prie parlamento Tbilisyje buvo suimta daugiau kaip 60 protestuotojų.
Anksčiau tūkstančiai žmonių išėjo į gatves mitinguoti prieš siūlomą įstatymą, pagal kurį visos organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. lėšų iš užsienio, privalėtų registruotis kaip „užsienio agentai“ arba joms grėstų didelės baudos.
Šį teisės aktą remia valdančioji partija „Gruzijos svajonė“. Panašus 2012 m. įstatymas Rusijoje buvo naudojamas Vakarų finansuojamoms NVO ir žiniasklaidai slopinti.
ES delegacija Sakartvele giria valdžios sprendimą
Europos Sąjungos delegacija Sakartvele ketvirtadienį pareiškė palankiai vertinanti valdančiosios partijos sprendimą atšaukti prieštaringai vertinamą „užsienio agentų“ įstatymo projektą, dėl kurio dvi dienas vyko protestai.
„Sveikiname valdančiosios partijos pareiškimą atšaukti teisės akto projektą dėl „užsienio įtakos“. Raginame visus Sakartvelo politinius lyderius tęsti proeuropietiškas reformas,.. kad Sakartvelas įgytų kandidato statusą“, – sakoma pareiškime socialiniuose tinkluose.
Neplanuoja nutraukti protestų
Nors prie protestų prisijungę Sakartvelo gyventojai ir partneriai Vakaruose džiaugiasi valdžios pareiškimu dėl įstatymo projekto atšaukimo, trylika metų šalyje gyvenanti Renata Skardžiūtė-Kereselidzė, Tbilisyje įsikūrusio Sakartvelo politikos instituto direktoriaus pavaduotoja, atkreipė dėmesį, kad „kartvelai kol kas džiaugiasi atsargiai“.
Spėjama, kad tokį sprendimą nuspręsta priimti dėl iššauktų didelio masto visuomenės protestų, politinio spaudimo šalies viduje ir už jos ribų.
Analitinių tyrimų centro ekspertė neabejojo, jog valdančioji partija „pamatė šios iniciatyvos žalą tiek jos pačios populiarumui ir galimybei veikti, tiek visos šalies įvaizdžiui“.
„Kol kas pilietinė visuomenė džiaugiasi labai atsargiai, nes tai tėra tik viešas pareiškimas. Po jo turėtų sekti tam tikri konkretūs žingsniai, tačiau to padaryta dar nebuvo. Visų pirma, įstatymų projektas jau yra išsiųstas į Venecijos komisiją – jį reikėtų iš ten atsiimti. Tam, kad jis iš tiesų būtų atšauktas, turėtų įvykti antrasis balsavimas“, – sakė R.Skardžiūtė-Kereselidzė.
Jos teigimu, šiuo metu vyksta uždaras partijos „Sakartvelo svajonė“ posėdis ir už poros valandų turėtų būti paskelbtas jų spaudos pranešimas, leisiantis apie situaciją suprasti kažkiek daugiau.
Moteris pažymėjo, kad tarp protesto organizatorių ir pilietinės visuomenės iniciatorių vyrauja nuomonė, kad labai svarbu toliau išlaikyti spaudimą, kol valdžios pažadai virs tikrove, nes „pasitikėjimo dabartiniais pareiškimais nėra“.
„Žinoma, tai svarbu, tai labai didelė pergalė, bet kol tai nevirs realybe, tol žmonės nenutrauks protestų“, – pridūrė R.Skardžiūtė-Kereselidzė.
Skelbiama, kad kitas protestas Sakartvelo sostinėje Tbilisyje yra planuojamas ketvirtadienio vakarą.