Karybos ekspertas: Rusija tebeturi vieną kozirį kare su Ukraina

Karybos ekspertas Egidijus Papečkys socialiniame tinkle „Facebook“ ketvirtadienio vakarą paskelbtoje karo apžvalgoje praėjusią dieną fronte įvertino kaip labai karštą. Kaip ir kasdien būta daug įnirtingų susirėmimų bei nesuvaldomas srautas pranešimų apie vienos ar kitos pusės proveržį.
Rusijos kariai
Rusijos kariai / „Reuters“/„Scanpix“

Karybos ekspertas išskyrė, jog rusiški šaltiniai pranešė apie ženklų prasiveržimą prie Avdijivkos ir gresiantį greitą miesto atkirtimą.

„Nors padėtis tikrai nelengva, aš į tokius rusų pranešimus žiūriu kiek skeptiškai, ten jiems ir 5 namų užėmimas yra „ženklus proveržis“, – ironizavo jis.

Šaltiniai rusų žiniasklaidoje taip pat nurodė, jog Chersono srityje, keliantis per Dniepro upę į užimtą placdarmą, buvo sunaikinta 11 vienetų ukrainiečių karinės technikos, tarp jų net trys naujausios vokiškos artimo nuotolio oro gynybos sistemos IRIS-T raketų paleidėjai, keletas savaeigės artilerijos pabūklų.

Tačiau šie rusų teiginiai nėra patvirtinti.

Pasak E.Papečkio, rusai vėl taiko „mėsos šturmo“ taktiką, aukodami karius dėl atskirų nedidelių pozicijų, neturinčių jokios vertės, užėmimo.

„Tiesiog taip pozicija po pozicijos, metras po metro, jie bandys stumtis pirmyn. Tokiems karo veiksmams pablogėjusios oro sąlygos didesnės įtakos neturės“, – pažymėjo jis.

Ekspertas įvertino, jog rusai stengiasi išsekinti Ukrainos gynėjus pirmus, tikėdamiesi išnaudoti savo turimą gyvosios jėgos persvarą. Tam, kad tą persvarą išlaikytų be naujos mobilizacijos bangos, Kremliui reikia taikyti įvairias priemones.

Oficialiai pranešta, kad nuo metų pradžios iki lapkričio 1 d. surinkta 400 tūkst. savanorių pagal kontraktą tarnauti profesinėje karo tarnyboje.

„IMAGO“/„Scanpix“/Rusijos kariai
„IMAGO“/„Scanpix“/Rusijos kariai

„Kodėl taip sėkmingai? Nes viliojama saldžiais meduoliais“, – teigė E.Papečkys.

Jis išskyrė, kad juos gali vilioti geras mėnesinis uždarbis, leidžiantis šeimoms stipriai pasigerinti gyvenimo sąlygas, kas itin svarbų provincijų gyventojams.

Negana to, gubernatoriai ir vietinės administracijos vadovai buvo asmeniškai įpareigoti surinkti nustatytą skaičių savanorių.

„Bijodami prarasti šiltas vietas, jie iš paskutiniųjų stengiasi viliodami žmogelius guldyti galvas Ukrainoje“, – rašė E.Papečkys.

Jis pasidalijo informacija, kad Maskvos miestui buvo duotas nurodymas iki metų pabaigos surinkti 20 tūkst. karių, o šis skaičius pasiektas prieš kelias dienas. Maskviečiai buvo viliojami vienkartine 1 mln. rublių išmoka.

„Kitur siūlomas gyvenamasis plotas ar kitos gėrybės, nes sritys ir kiti administraciniai vienetai turi didelius biudžetus, kuriuos gubernatoriai gali skirstyti gana lengva ranka.“

Jis pažymėjo, kad ne visos priemonės atrodo tokios logiškos. Kalbama ir apie įsiskolinimų panaikinimą asmenims, kariaujantiems fronte Ukrainoje. Tačiau paskolas jiems greičiausiai suteikė ne valstybė, o bankai, bendrovės ir privatūs asmenys.

„IMAGO“/„Scanpix“/Rusijos kariai
„IMAGO“/„Scanpix“/Rusijos kariai

„Kitas meduolis atrodo realesnis. Pranešama, kad putinistinės partijos „Vieninga Rusija“ frakcija Dūmoje ruošiasi pateikti įstatymo projektą, kuris leistų kiekvienam kovos veiksmuose dalyvavusiam piliečiui įsigyti ginklą be jokių egzaminų. Kontrolė bus vykdoma tik išduodant leidimą – esi lojalus režimui, maloniai prašom, nelojalus – špygą po nosim“, – rašė karybos ekspertas.

Jis mano, kad tokiu būdu Kremlius nori apginkluoti dalį visuomenės, kurią laiko lojalia: tai padėtų sustiprinti pasienio apsaugą nuo ukrainiečių (ar kaukaziečių) diversinių grupių, bet yra ir grėsmių. Tarkime, ginklus gali gauti būsimi alkoholikai ir nusikaltėliai.

„Visgi didžiausia rizika, kad vakar buvę didžiausi lojalistai rytoj gali tapti didžiausiais režimo priešais – pilna Rusija visokių strelkovų-girkinų ir prigožinų, su ginklais jie gali ir atžygiuoti į Maskvą“, – reziumavo žinovas.

Rusijoje kasmet privalomąją karinę tarnybą atlieka 110-120 tūkst. šauktinių, kurie iš karto tampa jaunais rezervistais su šviežiais įgūdžiais.

Imago / Scanpix nuotr./Rusijos kariai
Imago / Scanpix nuotr./Rusijos kariai

„Nuo karo pradžios tokių jau yra apie 300 tūkst., o netrukus pasipildys dar 120 tūkst. Tai yra didelis parengtas rezervas, kuris gali būti pašauktas bet kuriuo momentu. Kodėl jų nepašaukia dabar? Nes Putinas, kaip ir Hitleris, siekia sudaryti sąlygas visuomenei nejausti karo“, – aiškino E.Papečkys.

Antra, pasak jo, trūksta ginklų, šaudmenų ir ekipuotės. Taip pat trūksta ir karininkų, be kurių mobilizuotų rezervistų masė netaps kariniais daliniais.

„Bet negalima pamiršti, kad Rusija turi vis didėjantį rezervą, kuris ateityje lemiamą akimirką gali stipriai pakreipti svarstykles fronte rusų naudai“, – užbaigė karybos ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai