Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas liko iš Arabų pavasario?

Praėjusią savaitę Tunise – šalyje, kurioje prasidėjo Arabų pavasaris, – surengti prezidento rinkimai. Praėjo daugiau nei treji metai nuo akimirkos, kai smulkus prekybininkas pasidegė, paskatindamas milžiniškus protestus prieš valdžią. Jie nuvilnijo ne tik Tunise, bet ir kitose Artimųjų Rytų valstybėse.
Sukilėlis Sirijoje
Sukilėlis Sirijoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Nors diktatūros buvo nuverstos keliose valstybėse, Tunisas yra vienintelė šalis, kuri po Arabų pavasario tebesilaiko demokratinių principų. Pokyčiai šioje valstybėje, žinoma, nebuvo lengvi – buvo rengiami teroristiniai išpuoliai, išaugo įtampa tarp islamistų ir sekuliaristų. Tačiau joje surengti parlamento rinkimai laikoma laisvais ir teisingais.

O kaip Arabų pavasario revoliucijos baigėsi kitose valstybėse? „The Washington Post“ aiškina:

Libija

Libiai šventė, kaip Vakarų remiama opozicija nuvertė Muammarą al-Gaddafį. Tačiau šaliai nepasisekė sukurti demokratijos – joje dabar tvyro anarchija, o konkuruojančios grupuotės kontroliuoja skirtingus miestus.

Egiptas

AFP/„Scanpix“ nuotr./Susirėmimai Egipte
AFP/„Scanpix“ nuotr./Susirėmimai Egipte

Musulmonų brolija po rinkimų atėjo į valdžią, kai buvo nuverstas prezidentas Hosni Mubarakas. Tačiau Musulmonų brolija buvo nuversta per 2013 metų perversmą, o dabar šaliai vadovauja buvęs kariuomenės vadas Abdelis Fatah al-Sissi.

Sirija

Protestai už demokratiją privedė prie pilietinio karo. Prezidentas Basharas al-Assadas laikosi įsikibęs valdžios, o opozicijoje vis didesnę dalį užima radikalūs islamistai.

Bahreinas

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nuo ašarinių dujų bėgantys protestuotojai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nuo ašarinių dujų bėgantys protestuotojai.

Protestai prieš valdžią, kuriuos surengė daugumą šalyje sudarantys šiitai, buvo griežtai numalšinti – tą padarė saugumo pajėgos, kurios ištikimos sunitų monarchijai. Šiitai ir toliau rengia demonstracijas, reikalaudami daugiau politinių teisių.

Jemenas

Prezidentas Ali Abdullah Salehas po milžiniškų protestų 2012 metais buvo priverstas trauktis, tačiau realių demokratinių pokyčių taip ir nepavyko įgyvendinti. Šalis dabar suskaldyta dėl Irano remiamų sukilėlių ir su „Al Qaeda“ siejamų džihadistų kovų.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Jemenas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Jemenas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs