Kai 2003 metais atokiame Sibiro Tolmačevo oro uoste juodai apsirengę slaptųjų tarnybų agentai apsupo Michailo Chodorkovskio privatų lėktuvą, jo turtai buvo vertinami 15 mlrd. JAV dolerių. Jam atsidūrus kalėjime, o konkurentams ėmus ardyti jo verslo imperiją, iš jų, manoma, liko tik šiek tiek daugiau nei 2 mlrd.
Dabar kai kurie apžvalgininkai mano, kad M.Chodorkovskiui belikę vos keli milijonai dolerių, rašo dienraštis „The Guardian“. Tačiau tiksliai niekas nežino, kiek pinigų atsidūrė Šveicarijos ar kitų bankų sąskaitose prieš tai, kai buvęs naftos magnatas atsidūrė V.Putino nemalonėje.
Vis dėlto turint galvoje nenuspėjamą Rusijos politikos ir verslo pasaulį, sunkiai tikėtina, kad oligarchas dalies savo milžiniškų, tačiau lengvai prarandamų turtų nebūtų paskirstęs po daugybę sunkiai susekamų slėptuvių.
M.Chodorkovskio priešas V.Putinas, pasak vokiečių laikraščio „Die Welt“, pats turi sukaupęs per 72 mlrd. JAV dolerių turto, kurio dalis, tikėtina, laikoma už Rusijos ribų. JAV verslo žurnalo „Forbes“ vertinimu, didžioji M.Chodorkovskio turto dalis buvo laikoma „Jukos“ naftos imperijoje, kurią šis pastatė nuo 1995 metų.
M.Chodorkovskio teisininkai teismuose vis dar bando užginčyti „Jukos“ turto išpardavimą. Jei tai pavyktų, buvęs magnatas galėtų grįžti į 16-tą turtingiausių pasaulio žmonių sąrašo vietą.
Buvęs komjaunimo etatinis darbuotojas ir diplomuotas chemikas į naftos verslą atėjo per savo prieš tai įkurtą banką „Menatep“. Tuomečio Rusijos prezidento Boriso Jelcino vyriausybei pradėjus daug abejonių sukėlusį valstybės pramonės privatizacijos procesą, „Menatep“ už 350 mln. JAV dolerių nusipirko 78 proc. „Jukos“ akcijų. Po dvejų metų bendrovė akcijų biržoje buvo vertinama 9 mlrd. dolerių.
Naftos verslas agresyviai plėtėsi, kartais iš kelio nušluodamas Vakarų konkurentus tokiais būdais, kurie kitose šalyse būtų nepriimtini.
Tačiau M.Chodorkovskis netrukus suprato, kad konkuruoti su pasaulio galingaisiais, tokiais kaip BP ar „Exxon“, gali tik pritraukdamas užsienio investicijų. Ir tą jis pasiekė į „Jukos“ buhalteriją įvedęs iki tol Rusijoje neregėtą skaidrumą. Jis taip pat atvirai pripažino, kad pats yra kontrolinio akcijų paketo savininkas.
Po M.Chodorkovskio suėmimo „Jukos“ grupė buvo suskaidyta ir išparduota. Dauguma jai priklausiusių naftos telkinių atiteko mažai konkurentei „Rosneft“, kuri po to tapo viena naftos milžinių. 20 proc. „Rosneft“ akcijų priklauso britų grupei BP.
M.Chodorkovskio teisininkai teismuose vis dar bando užginčyti „Jukos“ turto išpardavimą. Jei tai pavyktų, buvęs magnatas galėtų grįžti į 16-tą turtingiausių pasaulio žmonių sąrašo vietą.