Ketvirtadienį Valstybės kontrolės komitetas pranešė apie atliekamas kratas komerciniame banke „Belgazprombank“, iš kurio vadovo pareigų praėjusį mėnesį atsistatydino Viktoras Babarika, pareigas ėjęs nuo 2000-ųjų vidurio. Esą kratos atliekamos tiriant baudžiamąją bylą dėl mokesčių vengimo ir neteisėtais būdais įgytų lėšų legalizavimo.
Penktadienį „Belsat“ pranešė, kad sulaikytas V.Babarikos iniciatyvinės grupės skyriaus Mogiliovo mieste pirmininkas Vladimiras Dudarevas. Suimtas ir komercinio banko „Belgazprombank“ skyriaus šiame mieste vadovas Sergejus Karmyzovas.
Penktadienį pranešta, kad sulaikyti ir keliolika su V.Babarika siejamų bankininkų.
V.Babarika pasmerkė vykstančias kratas kaip bandymą „daryti jam spaudimą“ ir žadėjo tęstis kovą.
Lukašenka išsigando konkurencijos?
Panašūs kaltinimai metami ir A.Lukašenkos komandoje dirbusiam pretendentui į kandidatus Valerijui Capkalai, šimtus žmonių į mitingus pritraukdavęs opozicionierius Sergejus Tichanovskis buvo sulaikytas.
Nepriklausomas baltarusių žurnalistas Francišakas Viačorka šiuos režimo žingsnius feisbuke vadino „susidorojimu su Baltarusijos opozicija“ ir teigė, kad valdžia nelaukė masinių gatvės protestų ir kandidatų registracijos.
„Akivaizdu, kad šios kratos ir bauginimas yra skirtas išgąsdinti žmones ir užkirsti kelią ateities protestams. Labai panašu, kad Lukašenka žinojo tikrus elektorato paramos skaičius ir bandė eliminuoti populiariausius kandidatus. Jis taip pat išbando Vakarų ir Rusijos reakciją į represijas. Kratos „Gazprom“ priklausiančiame „Belgazprombank“ banke galėtų sukelti įtampą su Maskva“, – rašo F.Viačorka.
Baltarusijos strateginių studijų instituto analitikė Kaciaryna Šmacina 15min teigė, kad A.Lukašenka daro spaudimą V.Babarikai, nes baiminasi jo populiarumo. Iš verslo atėjęs ir su politiniu režimu nesiejamas V.Babarika – patrauklus kandidatas plačiam rinkėjų spektrui, įskaitant viduriniąją klasę.
Be to, rinkėjus gali traukti V.Babarikos nuosaikumas: jis, priešingai nei ankstesni opozicionieriai, nekalba apie revoliuciją.
Pastarosiomis savaitėmis pasirašyti už opozicijos pretendentus į kandidatus prezidento rinkimuose nusidriekia didžiulės žmonių eilės. Anot žiniasklaidos, nepaviešintos nuomonių apklausos rezultatai parodė, jog už A.Lukašenką balsuotų apie 3 proc. rinkėjų, už populiarius opozicijos atstovus – po 15-16 proc. rinkėjų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Baltarusiai prieš rinkimus bruzda: ar pasikartos 2010-ųjų protestų scenarijus?
Politilogas Laurynas Jonavičius 15min tikino, kad „A.Lukašenka nebijo jokios konkurencijos, tačiau ji jam kelia nerimą, nes gali reikalauti papildomų resursų ir pastangų, papildomą nepopuliarumą“.
K.Šmacina optimistines prognozes dėl režimo pokyčių vertina atsargiai. Esą nesitikima, kad balsai bus skaičiuojami sąžiningai, patys rinkimai kažką pakeis.
„Pats Babarika yra pakankamai protingas, kad suprastų, jog šiemet rinkimų rezultatai greičiausiai yra nuspėjami. Tačiau jo ir kitų pretendentų į kandidatus strategija gali būti ši: dalyvauja, kad susikurtų politinę reputaciją ateities rinkimams. Nes kažkada Lukašenka vis tiek atsistatydins. Ir tuomet atsiras galimybė iš tiesų varžytis dėl prezidento posto“, – 15min sakė K.Šmacina.
Tačiau ji atkreipė dėmesį į fenomeną, kad žmonės į gatves išeina ir pandemijos metu – rizikuoja savo sveikata. Ir, nepaisant to, kad jau 25 metus šalyje nevyko laisvi rinkimai, „nepraranda intereso dalyvauti viešajame gyvenime“.
Kas jis – Viktoras Babarika?
Pasak K.Šmacinos, V.Babarikos dalyvavimas rinkimuose – netikėtas, kadangi jis anksčiau nebuvo itin matomas politiniame gyvenime. Tiesa, anksčiau duodamas interviu kultūros ar ekonomikos klausimais kaip „Belgazprombank“ atstovas jis buvo kritiškas režimui.
Kai anksčiau birželį A.Lukašenka atleido vyriausybę, buvo kalbama, esą dabar jau buvęs premjeras Sergejus Rumas užsitraukė nemalonę dėl ryšių su V.Babarika.
V.Babarika iniciatyvinę grupę surinko per socialinius tinklus, jai priklauso 8 094 žmonės. daugiau nei trečdalį sudaro 36−45 metų amžiaus žmonės. Jis taip pat surinko 285 tūkst. parašų, nors siekiant tapti kandidatu užtenka 100 tūkst. Tut.by rašo, kad tai – rekordas tarp alternatyvių kandidatų per visą istoriją.
V.Babarika portalui sakė esąs užtikrintas, kad bus registruotas kaip kandidatas – esą nėra formalių priežasčių to nedaryti. „Jei tokios grupės neužregistruos, rinkimimų legitimumas prieš pačią tautą bus labai kvestionuojamas“, – pridūrė jis.
Gegužę V.Babarika teigė, kad mainais už pasitraukimą iš rinkimų jam buvo siūlytas premjero postas. A.Lukašenka apkaltino konkurentą melu ir užsiminė, kad galbūt kokia nors kita šalis, pavyzdžiui, Rusija, pasiūlė jam užimti ministro pirmininko postą.
V.Babarika griežtai kritikuoja šalies ekonominę sistemą, kurią daugiausia kontroliuoja valstybė ir kuri tampa įrankiu konfliktuose dėl politikos ir energetikos su daug didesne kaimyne Rusija.
A.Lukašenka užsiminė, esą V.Babariką finansuoja Maskva, norinti „privatizuoti“ Baltarusiją. 1999 metais Rusija ir Baltarusija pasirašė sutartį dėl Sąjunginės valstyvės sudarymo. Ji ligi šiol nebuvo įgyvendinta.
„Jei pas mane, kaip bankininką, verslininką, 20 metų gulėtų dokumentas, kuris nėra realizuojamas, reikėtų iškelti klausimą: kam jis mums? Galbūt jis prarado aktualumą? Galbūt jis kaip lagaminas be rankenų? Reikia peržiūrėti šio susitarimo naudingumą. Patikslinkime jį, aktualizuokime... Yra variantų", – apie sutartį dėl Sąjunginės valstybės sakė V.Babarika.
56 metų V.Babarika turi magistro laipsnį ekonomikos srityje. 1995 metais jis pradėjo dirbti banke „Olimp“, vėliau pertvarkytą į „Belgazprombank“. Nuo 2020-ųjų gegužės V.Babarika buvo jo vadovas.