„Man labai malonu paskirti generolą Keithą Kelloggą prezidento padėjėju ir specialiuoju pasiuntiniu Ukrainai ir Rusijai. Keithas turėjo išskirtinę karjerą kariuomenėje ir versle, įskaitant darbą labai jautriuose Nacionalinio saugumo vaidmenyse mano pirmoje administracijoje“, – sakoma D.Trumpo pranešime.
80-metis K.Kelloggas jau anksčiau ragino Vašingtoną panaudoti karinę pagalbą Kyjivui kaip svertą siekiant užbaigti beveik trejus metus trunkančią Rusijos invaziją į Ukrainą.
L.Kojala: pasirinkimas skamba geriau nei J.D.Vance‘o variantas
Politologas Linas Kojala pakomentavo D.Trumpo sprendimą patikėtiniu Rusijos karo prieš Ukrainą problemai spręsti pasirinkti veteraną generolą K.Kelloggą.
„Jis dirbo ir pirmoje D.Trumpo kadencijoje, nacionalinio saugumo ir viceprezidento komandose. Tik, turiu pagrindo manyti, ir tada, ir dabar turėjo didesnių ambicijų, kurios taip ir nevirto realybe (pvz., tapti nacionalinio saugumo patarėju). Gavo progą realizuoti idėjas kur kas mažiau formalioje, bet potencialiai įtakingoje pozicijoje. Pasirinkimas nuteikia kiek optimistiškiau nei teorinis šio klausimo patikėjimas viceprezidentui J.D.Vance'ui ar Richardui Grenelliui“, – pastebėjo L.Kojala.
Jis atkreipė dėmesį, kad vasarą K.Kelloggas savo iniciatyva D.Trumpui pristatė neformalų karo pabaigos planą, kuris rodo galimą mąstymo kryptį. Plano elementai:
- Užšaldyti dabartines fronto linijas ir sukurti demilitarizuotą zoną.
- Sąlyginė karinė pagalba: K.Kelloggas teigia, kad JAV turėtų nutraukti karinę pagalbą Ukrainai, nebent ji sutiktų pradėti derybas su Rusija. Bet, jei Kremlius spyriosis, parama Ukrainai turi stipriai augti.
- NATO narystės sustabdymas: plane siūloma bent dešimtmečiui sustabdyti Ukrainos stojimą į NATO.
- Rekonstrukcijos finansavimas: siekiant paremti Ukrainos atstatymą po konflikto, K.Kelloggas ir plano bendraautoris Fredas Fleitzas siūlo įvesti mokesčius Rusijos energetikos pardavimams kaip galimą finansavimo šaltinį.
Kaip reagavo į paskyrimą
Leidinys „Hill“ pranešė, kad pirmosios reakcijos į galimą K.Kelloggo patvirtinimą buvo vangios.
„Nei baisu, nei nuostabu“, – sakė vienas Vašingtone dirbantis saugumo analitikas, kuris leidiniui kalbėjo anonimiškai.
Buvęs Ukrainos ambasadorius JAV Olehas Šamšuras „Hill“ sakė, kad pesimistiškai vertina galimą K.Kelloggo paskyrimą.
„Kaip suprantu, jis visiškai pritaria D. Trumpo „taikos plano“ logikai, kaip ją išdėstė išrinktasis viceprezidentas J.D.Vance'as“, – sakė O.Šamšuras, turėdamas omenyje tai, kad J.D.Vance'as remia Ukrainos teritorijos atidavimą Rusijai ir atmeta Ukrainos planus prisijungti prie NATO.
„J.D.Vance‘as pasiūlė Rusijos pergalės planą“
Konservatyvaus tyrimų centro Hudsono instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Luke‘as Coffey rugsėjį laikraščiui „New York Times“ pažymėjo, kad J.D.Vance'o planai nėra „realus taikos pasiūlymas“.
„Jis pasiūlė Rusijos pergalės planą“, – sakė L.Coffey laikraščiui „New York Times“.
Artėjantis D.Trumpo prezidentavimas sukėlė klausimų dėl Rusijos karo Ukrainoje baigties. Kaip vieną iš pagrindinių savo rinkimų kampanijos pažadų jis pažadėjo greitai užbaigti karą, nors nedetalizavo, kaip tai padarys.
Kai kurie Ukrainos šalininkai išreiškė susirūpinimą, kad D.Trumpo žingsniai siekiant užbaigti karą gali pakenkti šalies saugumui arba Ukrainos žemės gali būti perduotos Rusijai.
„Per anksti pasakyti“, kokia bus galutinė strategija
Vis dėlto šaltiniai perspėja, kad dar „per anksti“ kalbėti apie tai, kokia bus galutinė D.Trumpo komandos strategija dėl karo Ukrainoje užbaigimo.
Pats D.Trumpas nuolat keičia savo pozicijas ir informavimo taktiką, ypač užsienio politikos klausimais, o tai reiškia, kad planavimo procesas, susijęs su Ukraina, greičiausiai bus nepastovus, pažymėjo vienas CNN šaltinis, susipažinęs su vidinėmis pereinamojo laikotarpio diskusijomis.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau šį mėnesį sakė, kad „iš mūsų pusės turime padaryti viską, kad šis karas baigtųsi kitais metais, baigtųsi diplomatinėmis priemonėmis“. Tačiau jis taip pat peikė idėją įgyvendinti paliaubas, prieš tai negavus saugumo garantijų iš Vakarų.
„Paliaubos? Mes tai bandėme 2014 m., bandėme ją pasiekti, tada praradome Krymą, o 2022 m. prasidėjo plataus masto karas“, – sakė V.Zelenskis šio mėnesio pradžioje Budapešte vykusioje konferencijoje.
Rugsėjį Niujorke su D.Trumpu susitikęs V.Zelenskis Budapešte žurnalistams sakė: „Manau, kad prezidentas D.Trumpas tikrai nori greito sprendimo, kad karas būtų nutrauktas. Jis [D.Trumpas] nori, kad šis karas būtų baigtas. Mes visi norime užbaigti šį karą, bet sąžiningai. <...> Jei tai bus labai greita, tai bus nuostolinga Ukrainai.“
D.Trumpo sąjungininkai, paskirti į aukščiausius nacionalinio saugumo postus, jau viešai davė suprasti, kad išrinktasis prezidentas svarsto įvairias galimybes, kaip atvesti tiek Rusiją, tiek Ukrainą prie derybų stalo – įskaitant ir tokias, kurios, atrodo, prieštarauja jo anksčiau išsakytai nuomonei dėl konflikto.
Sebastianas Gorka, kurį D.Trumpas neseniai paskyrė vienu svarbiausių būsimo nacionalinio saugumo patarėjo Mike‘o Waltzo pavaduotojų, neseniai pavadino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną „banditu“ ir sakė, kad būsimoji administracija galėtų padidinti JAV karinę pagalbą Ukrainai, viršydama dabartinį paramos lygį, kad būtų galima greitai užbaigti karą.
„Išduosiu vieną patarimą, apie kurį užsiminė prezidentas, jis pasakys tam žudikui, buvusiam KGB pulkininkui, tam banditui, kuris vadovauja Rusijos Federacijai, jūs dabar derėsitės arba pagalba, kurią iki šiol teikėme Ukrainai, atrodys kaip juokai. Taip jis privers tuos ponus susitarti ir sustabdyti kraujo liejimą“, – sakė S.Gorka neseniai duotame interviu „Times“ radijui.
Kita vertus, anot šaltinio, susipažinusio su vykstančiomis diskusijomis dėl karo nutraukimo, aukščiausi D.Trumpo pareigūnai tikisi, kad išrinktasis prezidentas norės laikytis panašios griežtos pozicijos Ukrainos atžvilgiu ir gali pagrasinti nutraukti pagalbos teikimą, jei ji nesės prie derybų stalo.
K.Kelloggo darbo patirtis
15min primena, kad į specialaus pasiuntinio pareigas siūlomas K.Kelloggas 2017-2021 m. D.Trumpo kadencijos metu dirbo Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos personalo vadovu ir tuometinio viceprezidento Mike'o Pence'o patarėju nacionalinio saugumo klausimais.
80-metis Josephas Keithas Kelloggas jaunesnysis (g. 1944 m. gegužės 12 d.) yra į atsargą išėjęs Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės generolas leitenantas.
Dirbdamas Baltuosiuose rūmuose jis dalyvavo formuojant JAV užsienio politiką, ypač Artimuosiuose Rytuose ir Europoje. D.Trumpo šalininko pozicijos dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto dažnai kėlė diskusijas. 2024 m. K.Kelloggas buvo vienas iš plano, kuriame JAV siūlė atidėti Ukrainos narystę NATO ir taip paskatinti taikos derybas su Rusija, bendraautorių, tačiau galiausiai sulaukė kritikos dėl galimo Ukrainos suverenumo pažeidimo.