Kas tas mįslingas danas išradėjas, įtariamas švedės žurnalistės nužudymu?

Danijos policija jau patvirtino: prie Kopenhagos rasti palaikai yra dingusios švedės žurnalistės Kim Wall. Ji dingo rugpjūčio 10 dieną, po pasiplaukiojimo privačiame povandeniniame laive. Šis laivas, kuris, kaip įtariama, buvo specialiai paskandintas, priklausė išradėjui Peteriui Madsenui, kuris dabar teigia, kad žurnalistė mirė per „nelaimingą atsitikimą“. Kas jis toks?
Peteris Madsenas
Peteris Madsenas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

46 metų P.Madseno, kuriam paskelbti kaltinimai dėl nužudymo per neatsargumą, pateikiamoje įvykių versijoje – nemažai keistų spragų ir neatsakytų klausimų. Gali būti, kad šis konstruktorius ir norėjo nužudyti K.Wall.

Policija patvirtino, kad po DNR tyrimų nustatyta, jog moters torsas – be galvos, kojų ir rankų – yra būtent žurnalistės.

Kaip viskas prasidėjo?

Siekta, kad kūno niekas nerastų

Paskutinį kartą K.Wall gyva buvo matyta rugpjūčio 10-ąją, kai su išradėju P.Madsenu išvyko į kelionę jo povandeniniu laivu „Nautilus”.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Wall
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Wall

Keli žmonės matė juos plaukiančius kartu vandenyse prie Kopenhagos. Internete taip pat buvo paskelbta nuotraukų, kuriose besišypsanti reporterė matoma su P.Madsenu.

Bet žurnalistė namo negrįžo, o jos draugas iškart kreipėsi į policiją. Iš pradžių manyta, kad dingo pats povandeninis laivas, bet gelbėtojai kitą dieną jį aptiko Kiogės įlankoje, maždaug 50 km nuo Kopenhagos.

Pareigūnai tvirtina, kad galva, kojos ir rankos nuo rasto moters torso buvo nupjautos. Be to, esą norėta užtikrinti, kad torsas nuskęs ir neiškils į vandens paviršių.

Laivas netrukus nuskendo, o jo kapitonas – P.Madsenas – buvo išgelbėtas. Jis iš pradžių aiškino, kad išleido K.Wall į krantą prie Danijos sostinės, bet vėliau ėmė aiškinti, kad žurnalistė žuvo per „nelaimingą atsitikimą“ ir kad jis „palaidojo“ moterį jūroje.

Danijos policija dabar tvirtina mananti, kad 40 tonų sveriantį povandeninį laivą P.Madsenas paskandino specialiai, galbūt norėdamas panaikinti kokio nors incidento pėdsakus. Pats išradėjas neigia kuo nors nusikaltęs, bet jam jau pareikšti kaltinimai dėl nužudymo per neatsargumą.

Negana to, pareigūnai dabar tvirtina, kad galva, kojos ir rankos nuo rasto moters torso buvo nupjautos. Be to, esą norėta užtikrinti, kad torsas nuskęs ir neiškils į vandens paviršių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Žurnalistės kūno ieškota 10 dienų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Žurnalistės kūno ieškota 10 dienų

„Atrodo, kad siekta užtikrinti, jog kūnas neiškils į vandens paviršių. Be to, prie kūno buvo pritvirtinta metalo dalių – irgi norint, kad torsas nuskęstų ir pasiliktų jūros dugne“, – teigė tyrimui vadovaujantis inspektorius Jensas Molleris Jensenas.

K.Wall buvo laisvai samdoma žurnalistė, kuri yra rašiusi tokiems leidiniams kaip „The Guardian“, „The New York Times“ ir „South China Morning Post“. Ji rengė publikaciją apie P.Madseną ir jo povandeninį laivą, kurį išradėjas sukonstravo 2008 metais.

Žurnalistės kūno paieška užtruko 10 dienų. Moters torsą, išmestą į paplūdimį netoli Kiogės įlankos, pastebėjo pro šalį važiavęs dviratininkas.

Draudžia leistis po vandeniu

Danijoje P.Madsenas vadinamas „laisvalaikio inžinieriumi“, tačiau daug apie jo išsilavinimą ir apskritai praeitį nežinoma.

Anot BBC, biografijos faktas, kad 2008-aisiais jis povandeninį laivą pasistatė surinkęs lėšų internetu, išties įspūdingas. P.Madsenas teigia, kad „Nautilus” yra didžiausias privačiai sukonstruotas povandeninis laivas pasaulyje.

Pastaruoju metu P.Madsenas tikino, kad jo ambicijos išsiplėtė iki kosmoso. Išradėjas dabar vadovauja organizacijai „Rocket-Madsens Space Laboratory“ ir planuoja paleisti raketą iš plūduriuojančios platformos Baltijos jūroje, prie Bornholmo salos.

P.Madsenas planuoja paleisti raketą iš plūduriuojančios platformos Baltijos jūroje, prie Bornholmo salos.

Vis dėlto P.Madseno veiklos istorijoje yra neaiškumų. Pavyzdžiui, „UC Nautillus“, kurio sukonstravimas kainavo per 200 tūkst. JAV dolerių, jis pastatė ne vienas, o su grupe savanorių.

2014 metais šie entuziastai internete paskelbė vėl renkantys lėšas – šįkart povandeninio laivo atnaujinimui. Nors tikslas buvo 50 tūkst. dolerių, surinkta vos 6,17 tūkst. dolerių. „Nautilus“ tuo metu jau buvo panėręs daugiau nei tūkstantį sykių.

Kitąmet P.Madsenas galutinai susiriejo su kitais savanoriais ir perėmė teises į povandeninį laivą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Povandeninis laivas „Nautilus“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Povandeninis laivas „Nautilus“

Pranešime kitiems entuziastams išradėjas įspėjo: „Galite manyti, kad „Nautilus“ yra prakeiktas. Tas prakeiksmas esu aš. Laive nebus ramybės tol, kol aš egzistuoju.“

Laivas vėl veikti pradėjo tik anksčiau šiais metais. Jis buvo varomas dyzeliniu ir elektriniu varikliais bei yra 17,8 m ilgio.

Beje, Danijos įstatymai draudžia „Nautilus“ leistis po vandeniu su keleiviais – turistais. Visgi P.Madsenas siūlė smalsuoliams ekskursijas po laivą jam prisišvartavus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų