Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas yra „Isis-K“, grupuotė, įtariama atakų Kabulo oro uoste planavimu?

JAV prezidentas Joe Bidenas, sakydamas kalbą antradienį, užsiminė apie teroristinių atakų grėsmę Afganistane – esą būtent todėl skubinama evakuacijų operacija Kabulo oro uoste. J.Bidenas paminėjo grupuotę „Isis-K“ – kas slepiasi už šio pavadinimo?
„Isis-K“ nariai, pasiduodantys Talibanui 2019 metais
„Isis-K“ nariai, pasiduodantys Talibanui 2019 metais / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Kiekviena diena, kai ten esame, yra diena, kai žinome, kad „Isis-K“ planuoja pulti oro uostą ir atakuoti tiek JAV ir sąjungininkų pajėgas, tiek nekaltus civilius“, – pareiškė J.Bidenas.

ISIS yra Sirijoje ir Irake veikusios džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ pavadinimo trumpinys. O kas yra „Isis-K“ ir kodėl jau šis judėjimas kelia tokią grėsmę JAV pajėgoms, gana skubiai paliekančioms Afganistaną?

Analitikų teigimu, svarbu tai, kad ši ekstremistinė grupuotė toli gražu nėra draugiška Talibanui, neseniai perėmusiam Afganistano kontrolę.

Kaip atsirado „Isis-K“?

„Isis-K“, kaip rašo „The Daily Telegraph“, yra teroristinės džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) atšaka. IS prieš kelerius metus buvo užėmusi didžiules Sirijos ir Irako teritorijas.

123RF.com nuotr./Islamo valstybės vėliava
123RF.com nuotr./Islamo valstybės vėliava

Seserinis judėjimas Afganistane veikia nuo 2014 metų ir yra labiausiai aktyvus Afganistano rytuose, istoriniame Chorasano regione.

Kaip skelbia JAV strateginių ir tarptautinių studijų centras, „Isis-K“ 2015-2017 metais Afganistane ir Pakistane surengė šimtus išpuolių prieš civilius. Be to, tuo pat metu įvykdyta apie 250 atakų prieš JAV, Afganistano ir Pakistano pajėgas.

Teigiama, kad „Isis-K“ siekia pagausinti gretas būtent Kabule, kur Vakarų sąjungininkai desperatiškai stengiasi evakuoti kuo daugiau afganistaniečių.

Vėliau Jungtinių Tautų ekspertų pranešime skelbta, kad grupę sudaro 500-1200 kovotojų. Tiesa, kai kurie analitikai mano, kad artimiausiais metais jų skaičius gali išaugti net iki 10 tūkstančių.

Dabar teigiama, kad „Isis-K“ siekia pagausinti gretas būtent Kabule, kur Vakarų sąjungininkai desperatiškai stengiasi evakuoti kuo daugiau afganistaniečių, kuriems Talibano režimas reiškia pavojų gyvybei.

VIDEO: Afganistane iki rugpjūčio 31-osios turi pasibaigti evakuacija – jei procesas užsitęs, bus pasekmių

„Isis-K“ įkūręs Hafizas Saeedas Khanas buvo nukautas JAV pajėgų 2016 metais. Bet jį pakeitė Irako pilietis Shababas Muhajiras.

Kaip „Isis-K“ sutaria su Talibanu?

Dviejų judėjimų santykiai nėra draugiški. Jie konkuruoja ir dėl ideologijos, ir dėl teritorijos.

JAV žvalgybos pareigūnai mano, kad kai kurie „Isis-K“ kovotojai anksčiau paliko Talibano stovyklą. Be to, yra nepatvirtintų pranešimų, kad talibai šį rugpjūtį jau surengė vieno aukšto rango „Isis-K“ vadeivos egzekuciją.

Anksčiau šiais metais Talibanas taip pat skelbė, kad visiškai „išvalė“ nuo „Isis-K“ kovotojų šiaurinę Džouzdžano provinciją. Pastarosiomis savaitėmis laimėta ir teritorijų Afganistano šiaurės vakaruose.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Talibanas
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Talibanas

Galiausiai Džalalabade, mieste Rytų Afganistane, šimtai „Isis-K“ kovotojų pasidavė Talibanui.

Propagandiniame IS naujienlaiškyje neseniai rašyta, esą Talibano triumfą Afganistane suorganizavo patys amerikiečiai. Grupuotė taip pat pasišaipė iš talibų, pareikšdama, kad tikrieji džihadistai yra būtent IS kovotojai.

Kodėl Vakarai susirūpinę dėl „Isis-K“?

Anot J.Bideno patarėjo nacionaliniam saugumui Jake'o Sullivano, grėsmė, kad „Isis-K“ gali ryžtis pulti Kabulo oro uostą, yra „tikra, rimta ir nemažėjanti“. Būtent todėl ten budi daug gausiai ginkluotų kariškių.

„Mes galime panaudoti bet kokį įrankį iš mūsų arsenalo šiam reikalui“, – CNN teigė J.Sullivanas, o „The New York Times“ šaltiniai pridūrė, esą gali būti planuojama paleisti raketą į evakuacinį lėktuvą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV evakuoja žmones Kabulo oro uoste
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV evakuoja žmones Kabulo oro uoste

Dar viena galimybė – savižudžiai mirtininkai, kurie įsimaišytų tarp tūkstančių žmonių, siekiančių atsidurti Kabulo oro uosto teritorijoje ir išskristi iš Afganistano, o vėliau susisprogdintų.

Ar grupuotė kelia grėsmę Europoje?

Kaip tvirtina analitikai, šiuo metu nuogąstaujama, kad kartu su evakuojamais žmonėmis iš Afganistano gali išskristi ir asmenys, keliantys „tiesioginę grėsmę“ Jungtinei Karalystei ir kitoms Vakarų šalims, kurios žada priimti tūkstančius afganistaniečių pabėgėlių.

Britų parlamentarai šią savaitę jau išgirdo, kad per saugumo patikras Kabulo oro uoste buvo aptikti šeši asmenys, kuriems oficialiai draudžiama atskristi į Jungtinę Karalystę. Negana to, vienas jų sugebėjo pasiekti Birmingamo oro uostą.

Tiesa, po papildomo patikrinimo paskelbta, kad šis asmuo jau nebelaikomas potencialiai pavojingu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?