„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Katalonijos lyderis C.Puigdemontas: nepriklausomybę galime skelbti jau savaitgalį

Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemontas trečiadienį pareiškė, kad regionas jau šį savaitgalį gali paskelbti nepriklausomybę nuo Ispanijos. Konstitucinė krizė šioje Europos Sąjungos šalyje gali dar labiau pagilėti, rašo „Reuters“.
Carlesas Puigdemontas
Carlesas Puigdemontas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

C.Puigdemontas apie Katalonijos valdžios planus prabilo kalbėdamas su BBC. Esą jo vyriausybė paprašys regiono parlamento paskelbti nepriklausomybę, kai tik bus oficialiai suskaičiuoti sekmadienį vykusio referendumo, kurį Madridas laiko nelegaliu, balsai.

Antradienio vakarą Ispanijos karalius Felipe VI apkaltino katalonų valdžią pažeidžiant demokratijos principus ir skaldant Katalonijos visuomenę.

Tuo metu regione daugybė žmonių protestavo prieš policijos veiksmus sekmadienį. Pareigūnai, siekdami sustabdyti Ispanijos konstituciją pažeidžiantį balsavimą, naudojo gumines lazdas ir gumines kulkas. Katalonų valdžios teigimu, buvo sužeisti šimtai žmonių.

„Mes paskelbsime nepriklausomybę 48 valandos po to, kai bus suskaičiuoti visi oficialūs referendumo rezultatai. Procesas greičiausiai baigsis, kai savaitės pabaigoje gausime visus balsus iš užsienio, todėl imsimės veiksmų savaitgalį arba kitos savaitės pradžioje“, – teigė C.Puigdemontas.

Katalonijos lyderis žada kreiptis į visuomenę trečiadienį 22 valandą Lietuvos laiku.

Nors Ispanijos vyriausybės nariai vienas po kito ramina ir turistus, ir investuotojus, premjerui Mariano Rajoy, konservatoriui, kuris Katalonijos klausimu užėmė kietą liniją, vis sunkiau suvaldyti situaciją.

„Scanpix“/AP nuotr./Mariano Rajoy
„Scanpix“/AP nuotr./Mariano Rajoy

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, taip pat Europos Komisija, jau pranešė sutinkantys su Madrido argumentais dėl konstitucinės tvarkos. Tačiau kai kurie valdančiosios Liaudies partijos nariai jau sukritikavo vyriausybės veiksmus.

Briuselis anksčiau niekada nedrąsindavo ir neremdavo separatistinių judėjimų Europos Sąjungos šalyse – nei katalonų, nei škotų, nei flamandų.

Katalonijos partijos, pasisakančios už nepriklausomybę ir kontroliuojančios regiono valdžią, referendumą surengė nepaisydamos Ispanijos Konstitucinio Teismo, kuris nusprendė, kad balsavimas pažeidžia 1978 metų Ispanijos konstituciją. Šioje teigiama, kad Ispanija yra nedaloma.

Katalonai turi savo kalbą, savitą kultūrą, o ambicijos atsiskirti nuo Ispanijos pastaraisiais metais tik augo. Tiesa, apklausos rodo, kad apie 60 proc. regiono gyventojų nepritaria nepriklausomybei.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ispanijos karalius Felipe VI
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ispanijos karalius Felipe VI

Sekmadienio referendume balsavo tik maždaug 43 proc. balso teisę turinčių Katalonijos gyventojų. Daugelis jų pasisakė už nepriklausomybę, tačiau tai nestebina, kadangi žmonės, norintys ir toliau gyventi Ispanijoje, balsavimą boikotavo.

Vis dėlto tos pačios apklausos rodo, kad dauguma, apie 70 proc., Katalonijos gyventojų norėtų, kad būtų surengtas teisėtas referendumas. Esą taip būtų galima galutinai išspręsti klausimą dėl regiono nepriklausomybės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs