Katalonijos prezidentas Arturas Masas rinkimus vadina didžia pergale už demokratiją

Atidavęs savo balsą Barselonos centre Katalonijos prezidentas Arturas Masas sekmadienio rinkimus, laikomus lemiamais Ispanijos ateičiai, pavadino „didžia pergale už demokratiją“ nepaisant to, kas juos laimės.
Balsuoja Arturas Masas
Balsuoja Arturas Masas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Kadangi Ispanijos vyriausybė blokavo A.Maso pastangas surengti tiesioginį referendumą dėl nepriklausomybės, jis šio sekmadienio rinkimus į regiono parlamentą pateikia kaip šansą „laisvei“ nuo Madrido valdymo.

„Turėjome įveikti daug kliūčių iš valstybės institucijų, – sekmadienį sakė jis. – Bet pagaliau balsadėžės yra savo vietose ir, politiškai kalbant, įvyks plebiscitas dėl Katalonijos ateities“.

Visuomenės apklausos rodo, kad rinkimus turėtų laimėti separatistai, žadantys iki 2017 metų paskelbti regiono nepriklausomybę.

Visuomenės apklausos rodo, kad rinkimus turėtų laimėti separatistai, žadantys iki 2017 metų paskelbti regiono nepriklausomybę.

Rinkimų apylinkės Barselonoje darbą pradėjo apniukusį rytą, ant pastatų plevėsuojant raudonos ir geltonos spalvų Katalonijos vėliavoms. Iš viso regione, kur veikia beveik 2,7 tūkst. rinkimų apylinkių, balsuoti gali daugiau kaip 5,5 mln. iš 7,5 mln. Katalonijos gyventojų. Balsavietės užsidarys 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku.

Nepriklausomybės šalininkų aljansas, kuriam vadovauja regiono prezidentas A.Masas, pažadėjo siekti nepriklausomybės paskelbimo iki 2017 metų, jei užsitikrins daugumą regiono parlamente, net jei sugebės tai padaryti ir be daugumos balsų.

Ispanijos centrinė vyriausybė atsiskyrimą laiko nelegaliu ir ragina šalį išlikti vieningą, ketvirtai pagal dydį euro zonos ekonomikai atsigaunant po recesijos.

Madridas sako, kad Katalonija iškris iš Europos Sąjungos (ES) ir euro zonos, jei atsiskirs nuo Ispanijos.

„Katalonija sprendžia savo ateitį Europoje“, – sekmadienį skelbia antraštė pirmajame centro dešinės nacionalinio laikraščio „El Mundo“ puslapyje.

Tokios asmenybės, kaip mėgstamas buvęs futbolo komandos „Barcelona“ treneris Pepas Guardiola ir dabartinis gynėjas Gerard'as Pique, remia nepriklausomybę.

„Ant kortos pastatyta Katalonijos ateitis“, – rašo katalonų dienraštis „La Vanguardia“.

Centro kairės nacionalinis „El Pais“ savo pirmajame puslapyje šiuos rinkimus vadina istoriniais.

„Galimybė viską pakeisti“

Tokios asmenybės, kaip mėgstamas buvęs futbolo komandos „Barcelona“ treneris Pepas Guardiola ir dabartinis gynėjas Gerard'as Pique, remia nepriklausomybę.

„Be nepriklausomybės niekas nesikeis. Tai šansas viską pakeisti“, – sakė 29 metų Alexas Donate, kuris vidurinės klasės rajone Barselonoje balsavo už A.Maso sąrašą.

Pasak A.Donate, jo tėvai yra kilę ne iš Katalonijos ir balsuos „Ne“.

„Man labai patinka Ispanija, bet galvoju, kad nepriklausomybė mums bus gerai“, – pridūrė jis.

Tačiau 70-metė pensininkė Mireia Galobart, kuri vaikšto pasiramsčiuodama lazdele, nerimavo dėl finansinių ir ekonominių atsiskyrimo aspektų.

„Dabar ne laikas atsiskirti“, – sakė ji.

Ispanijos vyriausybė perspėjo, kad Katalonijoje gali įsiviešpatauti finansinis chaosas, jeigu ji atsiskirs.

Ispanijos vyriausybė perspėjo, kad Katalonijoje gali įsiviešpatauti finansinis chaosas, jeigu ji atsiskirs.

„Jei jie liausis mokėję mūsų pensijas, tai paveiks mane, – sakė M.Galobart. – Galvoju, kad Katalonija galėtų likti su Ispanija, bet turėti autonomiškesnę vyriausybę“.

Nacionalistai savitą kalbą ir kultūrines tradicijas turinčioje Katalonijoje skundžiasi, kad iš Madrido gauna mažiau, nei sumoka mokesčių.

Separatistiniai reikalavimai suintensyvėjo pastaraisiais ekonominės krizės metais.

A.Masas nori, kad Katalonija pasektų Škotijos bei Kvebeko Kanadoje pavyzdžiu ir surengtų balsavimą dėl nepriklausomybės, nors abiejuose minėtuose regionuose dauguma rinkėjų atmetė atsiskyrimą.

Grąžinti prie „normalumo“

Madridas šiame ginče užsitikrino paramą iš tokių pasaulio lyderių, kaip JAV prezidentas Barackas Obama ir britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas, kurie reiškė pritarimą Ispanijos vienybei.

Barselonoje užbaigdamas savo rinkimų kampaniją A.Masas šalininkams tvirtino, kad šie rinkimai „nuves prie laisvės“.

„Tai istorinė diena“, – šaukė jis.

Tuo tarpu Ispanijos premjeras Mariano Rajoy ragino rinkėjus grąžinti Kataloniją prie „normalumo“ po trejus metus augusios separatistinės įtampos.

„Yra dauguma katalonų, kurie myli savo tautą ir myli savo žemę, ir nenori matyti jos amputuojamos nuo Ispanijos ir nuo Europos“, – sakė jis šalininkams.

Prieš sekmadienio rinkimus atliktos apklausos rodė, kad konservatyvus A.Masas ir jo kairiojo sparno sąjungininkai iš sąrašo „Drauge už „Taip“, gali laimėti daugumą iš 135 vietų parlamente ir beveik pusę bendrai visų balsų.

Tačiau tam jiems gali prireikti susitarimo su antikapitalistiniu judėjimu CUP, nuo kurio gali priklausyti jėgų pasiskirstymas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų