„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kazachstane kovojant su alkoholio vartojimu daugėja „sausų“ vietovių

Kazachstano Karakuduko kaimo parduotuvių lentynose dėl šalyje plintančio draudimų judėjimo vietiniai gyventojai neras nė lašo alkoholio.
Kazachstane kovojant su alkoholio vartojimu daugėja „sausų“ vietovių / RUSLAN PRYANIKOV / AFP
Kazachstane kovojant su alkoholio vartojimu daugėja „sausų“ vietovių / RUSLAN PRYANIKOV / AFP

„Mes neparduodame jokių alkoholinių gėrimų. Jei norite ko nors atsigerti, turime vandens, sulčių, gazuotų gėrimų ir fermentuoto pieno“, – sakė Aigerim Mukeyeva (Aigerim Mukejeva), kuriai priklauso parduotuvė maždaug 650 gyventojų turinčiame kaime, įsikūrusiame didžiulėje stepėje Vidurio Kazachstane.

Kaip ir daugelis buvusių sovietinių respublikų – ypač kaimyninė Rusija, – Kazachstanas susiduria su įsisenėjusia priklausomybės nuo alkoholio problema.

Šalies valdžia siekia skatinti sveiką gyvenseną ir remia „sausų“ kaimų, tokių kaip Karakudukas, steigimą, nors teisiškai alkoholio pardavimui nėra taikomi draudimai.

Šalies Vidaus reikalų ministerija nurodo, kad yra 97 „blaivios“ vietovės, pusė jų – didžiuliame pramoniniame Karagandos regione, kuriame yra Karakudukas.

Tačiau vietinė žiniasklaida yra pranešusi, kad dar daugiau kaimų atsisakė alkoholio.

Nors dauguma kazachų yra musulmonai, neatrodo, kad religija būtų pagrindinis veiksnys, skatinantis uždrausti vartojimą.

Kazachstanas yra pasaulietinė valstybė, kuriai įtakos turėjo dešimtmečius trukęs sovietinis ateizmas.

Oficialiai valdžia draudimo netaiko. Policijos atstovas spaudai naujienų agentūrai AFP sakė, kad tokia paskata „ateina iš žmonių“.

Socialinė kontrolė

Sprendimą dėl blaivybės paprastai pasiūlo įtakingi vietos vyresnieji, kurie Centrinės Azijos visuomenėse atlieka socialinės kontrolės funkciją, dažnai kartu su valstybe.

Baimė, kad tokie bendruomenės lyderiai juos pasmerks, gali tapti stipria paskata žmonėms atsisakyti alkoholio.

„Vienintelė parduotuvė, kurioje buvo prekiaujama alkoholiu, buvo uždaryta prieš kelerius metus, nes nebuvo paklausos“, – AFP sakė Karakuduko meras Bauyrzhanas Zhumagulovas (Bauyržanas Žumagulovas), buvęs specialiųjų operacijų policijos pareigūnas.

Tačiau jis prisipažino, kad tyliai pasiūlė parduotuvių savininkams nepratęsti licencijų prekiauti alkoholiu.

Kitose vietovėse žmonės taiko radikalesnius metodus.

Vidurio Kazachstano Abajaus kaime vietiniai gyventojai nuiminėjo butelius nuo lentynų ir juos daužė.

„Mes prieš (...) degtinę!“ – šaukė meras ir grupė kaimo gyventojų, mosuodami kumščiais, o tada išmetė butelius į šiukšliadėžę, rodė valstybinė televizija.

Kitame šiauriniame Aksu kaime policija buldozeriu sutraiškė 1 186 butelius iš parduotuvės, kurioje naktimis buvo slapta prekiaujama alkoholiu.

Statistiniai duomenys apie Kazachstane suvartojamą alkoholį nėra išsamūs.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad vienam suaugusiam žmogui per metus tenka 4,5 litro gryno alkoholio. Vyriausybė teigia, kad šis skaičius siekia 7,7 litro.

Poveikį visuomenei išmatuoti lengviau.

Valdžios teigimu, piktnaudžiavimas alkoholiu nurodomas kaip priežastis pusėje visų smurto artimoje aplinkoje atvejų ir yra dažniausiai nurodoma skyrybų priežastis.

Apie 90 tūkst. žmonių, tai yra 0,5 proc. gyventojų, yra oficialiai užregistruoti kaip priklausomybę nuo alkoholio turintys asmenys.

Draudimo akcija dera su oficialiomis priemonėmis, kurių pastaraisiais metais imtasi siekiant pažaboti nesveiką gyvenimo būdą, pavyzdžiui, draudimu parduoti alkoholį, energinius gėrimus ir tabaką jaunesniems nei 21 metų asmenims.

„Nusikalstamumo lygis lygus nuliui“

Vietos žiniasklaida džiaugiasi „sausųjų zonų“ veiksmingumu ir pranešė, kad pareigūnai pastebėjo, jog „pavyzdiniuose kaimuose“ smarkiai sumažėjo netinkamo elgesio atvejų.

Karakuduko policijos viršininkas Kuanyshas Kalelovas (Kuanyšas Kalelovas) teigė, kad „nusikalstamumo lygis lygus nuliui“.

„Kaimo jaunimas laikosi sveiko gyvenimo būdo“, – sakė meras B. Zhumagulovas, rodydamas savo pavyzdinius projektus. Tarp jų – nauja sporto salė „blaiviam kaimui“ ir klinika, „pastatyta prezidento Kassymo-Jomarto Tokayevo (Kasymo Žomarto Tokajevo) iniciatyva“.

Norėdama atgrasyti vietinius gyventojus nuo paprasčiausio apsirūpinimo alkoholiu regiono sostinėje Karagandoje, esančioje vos už 30 kilometrų, policija primena, kad už girtuokliavimą viešoje vietoje gresia maždaug 35 eurų bauda.

„Dirbu prevencinį darbą“, – sakė policijos viršininkas K. Kalelovas, kuris baltu „Lada“ automobiliu patruliuoja kaimo duobėtomis gatvėmis ir kalba apie vairavimo išgėrus pavojų.

Vien šiais metais Vidaus reikalų ministerija konfiskavo 12 tūkst. žmonių vairuotojo pažymėjimus už tai, kad jie prie vairo sėdo neblaivūs.

Karakuduke vietiniai gyventojai atrodė entuziastingai nusiteikę dėl sauso režimo, nors visuomenės nuomonę įvertinti sudėtinga.

AFP žurnalistus, vykusius į kaimą, lydėjo saugumo tarnybos pareigūnai – tai įprasta Vidurinėje Azijoje.

„Gėrimas niekada neduoda jokios naudos. Jauni žmonės turėtų laikytis kuo toliau nuo alkoholio“, – teigė ūkininkas Maksatas Bitebayevas (Maksatas Bitebajevas), įžengęs į ketvirtąją dešimtį metų.

Tačiau 68 metų Serikas Bakhayevas (Serikas Bachajevas), prekybos centro darbuotojas, prisiminė: „Anksčiau, kai būdavo karšta, vasarą išgerdavome alaus.“

Dabar gyventojai troškulį gali numalšinti vietinės ūkininkės Indiros Egenberdievos (Indiros Egenberdijevos) paruoštu populiariu gėrimu iš rauginto kumelių pieno – kumisu.

„Jis parduodamas visur, – sakė ji. – Parduotuvės jį perka iš mūsų, o kai kurie pirkėjai atvyksta iš Karagandos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs