Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kazachstane prasidėjo derybos dėl Teherano branduolinės programos

Kazachstane, Almatoje, prasidėjo dvi dienas truksiančios derybos tarp Irano ir pasaulio galingųjų, kuriomis tikimasi užbaigti jau dešimtmetį vykstantį ginčą dėl Teherano branduolinės programos. Per derybas paaiškės, ar Iranas pasiruošęs priimti pasiūlymus, kurie pateikti per praėjusį derybų etapą.
Irano centrifugos
Irano centrifugos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vadinamasis klubas „Penki plius vienas“ – penkios Saugumo tarybos narės: Jungtinės Valstijos, Rusija, Kinija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Vokietija – nesėkmingai bando pažaboti Irano atliekamą urano sodrinimą – praėjusiais metais vykę susitikimai rezultatų nedavė. Susitikime vasario mėnesį vėl Kazachstano sostinėje šešių šalių grupė siūlė švelninti sankcijas Iranui, jei šis sumažins urano sodrinimą iki 20 proc., nes viršijus šį lygį jau galima žengti branduolinio ginklo gamybos link, ir uždarys vieną didžiausių urano sodrinimo įmonių.

Mainais Iranas atgautų teisę prekiauti auksu ir kai kuriais kitais tauriaisiais metalais bei vykdyti nedidelius finansinius pervedimus, kurie dabar uždrausti. Tačiau jei Irano pozicija nepasikeis – jam gresia dar didesni ekonomikos ribojimai

„Pranešėme, kad negalime priimti šių reikalavimų. Vis dėlto kuo toliau jie trauksis nuo savo buvusios – nepriimtinos – pozicijos, tuo mums bus geriau. Tikimės, kad ir per šias derybas jie sumažins buvusių reikalavimų“, – kalbėjo vyriausiasis Irano derybininkas Saeedas Jalili.

Iranas ir toliau atkakliai neigia siekiantis pasigaminti atominę bombą ir tvirtina, branduolinė programa jam reikalinga taikiems medicinos ir energetikos tikslams.

Iranas ir toliau atkakliai neigia siekiantis pasigaminti atominę bombą ir tvirtina, branduolinė programa jam reikalinga taikiems medicinos ir energetikos tikslams.

„Mes turime teisę į taikią branduolinę energiją ir, svarbiausia, į urano sodrinimą“, – tęsė S. Jalili.

Šis reikalavimas vargu ar bus priimtinas pasaulio galingiesiems, nes Iranui sodrinti uraną yra uždraudusios Jungtinės Tautos.

„Tikimės, kad Iranas atvyks paruošęs aiškų ir konkretų atsakymą į mūsų siūlymus, kuriuos išdėstėme anksčiau“, – ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams Catherine Ashton atstovas Michaelis Mannas.

Vienas labiausiai Irano veiksmais suinteresuotų veikėjų regione – Izraelis. Šalies pareigūnai mano, kad Iranas ginklą baigs jau šių metų viduryje, šios ribos esą nevalia peržengti, todėl Izraelis net ryžtųsi kariniam smūgiui.

Abejojama, ar Almatoje bus pasiektas persilaužimas jau dešimtmetį vykstančiame ginče.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų