2023 02 01 /15:21

KDR sostinėje į popiežiaus mišias susirinko didžiulė minia žmonių

Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) sostinėje antrąją popiežiaus Pranciškaus vizito į konfliktų draskomą šalį dieną vykstančiose popiežiaus mišiose trečiadienį susirinko minia žmonių.
Į popiežiaus Pranciškaus mišias Kongo Demokratinėje Respublikoje susirinko tūkstančiai
Į popiežiaus Pranciškaus mišias Kongo Demokratinėje Respublikoje susirinko tūkstančiai / „AP“/„Scanpix“

Dešimtys tūkstančių tikinčiųjų jau antradienio vakarą pradėjo plūsti į Kinšasos N'dolo oro uostą, kur vyko budėjimas prieš mišias po atviru dangumi.

„Atvykau dieną prieš tai, kad galėčiau dalyvauti mišiose, nes neturiu įpročio anksti keltis“, – sakė 24 metų Franciane Sudila.

„Atsinešiau vandens ir drabužių, kad persirengčiau rytojui“, – teigė ji.

Veronique Mapinzi taip pat ruošėsi su kūdikiu praleisti naktį N'dolo oro uoste.

„Negaliu praleisti šio popiežiaus palaiminimo, todėl atvykau čia su savo vaiku“, – sakė ji.

31 metų Patrickas Kazadi teigė, kad tikisi, jog „Dievo pagalba, užtariant Šventajam Tėvui, užbaigs šią karo situaciją“, jau daugelį metų kamuojančią KDR.

86 metų pontifikas į KDR į pirmąją savo šešių dienų kelionės po Afriką, kurios metu aplankys ir neramumų kamuojamą Pietų Sudaną, stotelę atvyko pirmadienio popietę.

Didžiulės minios žmonių būriavosi gatvėse, norėdamos pamatyti popiežiaus automobilį, džiūgavo ir mojavo vėliavomis, bevažiuojant Pranciškui.

Į budriai saugomą oro uostą plūstant miniai žmonių, plieskiant skaisčiai saulei 700 choro dainininkų repetavo šventinėje atmosferoje, o tikintieji šoko ir mojavo vėliavomis.

„AP“/„Scanpix“/Popiežiaus Pranciškaus mišios Kongo Demokratinėje Respublikoje
„AP“/„Scanpix“/Popiežiaus Pranciškaus mišios Kongo Demokratinėje Respublikoje

Iki milijono žmonių tikimasi sulaukti per mišias, kurias Pranciškus nuo 9 val. 30 min. vietos (10 val. 30 min. Lietuvos) laiku aukoja N'dolo oro uoste.

KDR, buvusi Belgijos kolonija, kurios dydis prilygsta žemyninei Vakarų Europai, yra katalikiškiausia Afrikos šalis.

Apytikriais skaičiavimais, Romos Bažnyčiai ištikimi apie 40 proc. iš maždaug 100 mln. gyventojų.

Dar 35 proc. gyventojų yra įvairių konfesijų protestantai, 9 proc. – musulmonai, o 10 proc. yra kimbanguistai – Belgijos Konge gimusio krikščionių judėjimo atstovai.

Oficialiais Vatikano statistiniais duomenimis, KDR katalikai sudaro 49 proc. gyventojų.

Antradienį Kinšasos prezidentūroje sakydamas kalbą politikams ir aukšto rango pareigūnams Pranciškus pasmerkė „ekonominį kolonializmą“, kuris, jo manymu, padarė ilgalaikės žalos KDR.

„Ši šalis yra apiplėšiama. Ji negali pasinaudoti savo milžiniškais ištekliais“, – teigė jis ir sulaukė plojimų.

„Reuters“/„Scanpix“/Kongo Demokratinės Respublikos gyventojai su džiaugsmu pasitiko popiežių Pranciškų
„Reuters“/„Scanpix“/Kongo Demokratinės Respublikos gyventojai su džiaugsmu pasitiko popiežių Pranciškų

Nepaisant gausių naudingųjų iškasenų išteklių, KDR yra viena skurdžiausių pasaulio šalių. Pasaulio banko duomenimis, maždaug du trečdaliai šalies gyventojų gyvena už mažiau nei 2,15 JAV dolerio (1,98 euro) per dieną.

Susitikimas su konflikto aukomis

Trečiadienį po mišių Pranciškus Kinšasoje taip pat susitiks su konflikto, alinančio rytinės KDR dalies gyventojus, aukomis.

Po to jis kalbėsis su labdaros organizacijų atstovais.

Neramiuose KDR rytuose jau seniai veikia dešimtys ginkluotų grupuočių. Nuo 2021-ųjų pabaigos M23 sukilėliai taip pat užėmė daug teritorijos rytinėje Šiaurės Kivu provincijoje ir priartėjo prie jos sostinės Gomos.

Popiežiaus kelionė į Kongo Demokratinę Respubliką ir Pietų Sudaną iš pradžių buvo suplanuota 2022-ųjų liepą, tačiau ji buvo atidėta dėl pontifiko kelio skausmų, dėl kurių pastaraisiais mėnesiais jis buvo priverstas naudotis neįgaliojo vežimėliu.

Buvo teigiama, kad kelionės atidėjimą lėmė ir susirūpinimas dėl saugumo, todėl iš kelionės maršruto išbrauktas sustojimas Gomoje – daugiau nei milijoną gyventojų turinčiame pasienio su Ruanda mieste.

„Būčiau norėjęs nuvykti ir į Gomą, bet dėl karo ten negalima vykti“, – lėktuve pakeliui į KDR žurnalistams sakė Pranciškus.

Antradienį Kinšasoje sakytoje kalboje argentinietis pontifikas paragino spręsti konflikto problemą ir sakė, kad remia regionines pastangas siekiant taikos.

Pranciškus taip pat pabrėžė, kad, be visa ko, reikia investuoti į švietimą bei rengti laisvus ir sąžiningus rinkimus.

Penktadienį jis vyksta į Pietų Sudano sostinę Džubą.

Dabartinis aukščiausio rango Vatikano atstovo vizitas užsienyje yra 40-oji Pranciškaus kelionė nuo jo išrinkimo 2013 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų