Valdančiąją partiją palaikantys regionai dėl tokio teismo sprendimo šventė pergalę, tačiau įtampa toliau tvyrojo rajonuose, kurių rinkėjai labiau palaiko opozicijos lyderį Railą Odingą ir kuriuos drebino protestai per visus keturis mėnesius šio dramatiško rinkimų proceso.
Teismo sprendimas atvėrė kelią U.Kenyattos prisaikdinimui lapkričio 28 dieną.
„Teismas vienbalsiai nusprendė, kad skundai neturi pagrindo. Tokiu būdu patvirtinami spalio 26 dieną vykę prezidento rinkimai ir trečiojo atsakovo išrinkimas“, – nurodė Aukščiausiojo Teismo teisėjas Davidas Maraga , turėdamas galvoje U.Kenyattą.
D.Maragos sprendimas dėl pažeidimų ir neteisėtų veiksmų panaikinti rugpjūtį vykusio balsavimo rezultatus buvo giriamas kaip galimybė sustiprinti demokratiją šalyje, kur rinkimų rezultatai dažnai būna užginčijami.
Tačiau teismo sprendimas – laikytas reta R.Odingos pergale – tik dar labiau padidino priešiškumą ir išprovokavo protestus, per kuriuos nuo pirmųjų rinkimų žuvo 52 žmonės. Daugumą aukų nušovė policininkai per protestus neturtinguose rajonuose, kur dominuoja opozicijos šalininkai.
Kaltindamas Nepriklausomą rinkimų ir ribų komisiją (IEBC), kad ši neįvykdė pagrindinės rinkimų reformos, R. Odinga pasitraukė iš spalio mėnesio rinkimų ir paragino savo šalininkus juos boikotuoti.
„Nuodinga aplinka“
Artėjant rinkimams, iš šalies pabėgo vienas aukšto rango rinkimų pareigūnas, sakęs, kad rinkimų rezultatai nebus patikimi. IEBC pirmininkas Wafula Chebukati taip pat sakė negalįs garantuoti, kad rinkimai bus patikimi, laisvi ir teisingi, nes IEBC skaldė vidiniai nesutarimai, be to, į jos darbą kišosi politiniai lyderiai.
Rinkimų dieną temdė chaosas opoziciją palaikančiuose rajonuose – balsavimo punktai neatsidarė net 25 rinkimų apygardose.
Opozicijos kandidato boikotas padėjo U.Kenyattai rinkimuose surinkti 98 proc. rinkėjų balsų, nors rinkėjų aktyvumas siekė vos 39 proc.
Šį kartą R.Odinga ir jo Nacionalinis superaljansas (NASA) nesikreipė į teismą dėl pakartotinų rinkimų rezultatų užginčijimo, tačiau tai padarė vienas buvęs politikas ir du žmogaus teisių aktyvistai.
Savo skunde jie atkreipė dėmesį į galimus procedūrinius pažeidimus, demokratijai nuodingą aplinką ir priminė, kad pats W.Chebukati abejojo rinkimų procesu. Tačiau šešių teisėjų kolegija jų skundus atmetė per kelias minutes.
„Sprendimas per prievartą“
R.Odinga pareiškė, kad Aukščiausiojo Teismo sprendimas jam „nebuvo netikėtas“ ir nepakeitė jo nuomonės apie vyriausybę, kurią laiko neteisėta.
„Tas sprendimas buvo priimtas per prievartą. Mes nesmerkiame teismo, mes jį užjaučiame“, – sakė jis savo pareiškime.
Tuo metu U.Kenyattos šalininkai džiaugsmingai sutiko žinią apie rinkimų rezultatus patvirtinantį teismo sprendimą.
„Tegul NASA žmonės eina sau ramiai gedėti ir leidžia mums švęsti. Praėjusį kartą jie juokėsi, o dabar atėjo mūsų eilė, – sakė Uazin Gišu apygardos gubernatorius Jacksonas Mandago. – Džiaugiamės, kad kitų rinkimų nebebus iki 2022 metų“.
Daugelis gyventojų lengviau atsikvėpė, kad ilgai užsitęsęs rinkimų procesas eina į pabaigą, tačiau įtampa šalyje neslūgsta ir lieka neaišku, kaip R.Odingos šalininkai reaguos į U.Kenyattos prisaikdinimą.
Vakariniame Kisumu mieste, R.Odingos šalininkų stovykloje, pradėjo burtis protestuotojai, kurie padegė vieną automobilį, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.
„D.Maraga eina prieš mūsų norus. Jie galėjo anuliuoti (rezultatus), nes tai nebuvo rinkimai. Balsavimas vyko tik atskirose šalies dalyse, – sakė Mercyline Akinyi. – Mes palauksime Baba Odingos, kad jis parodytų mums kelią toliau“.
Nairobio Matarės lūšnyne sekmadienį kilo susirėmimai, kuriuos išprovokavo gatvėje rasti keturių žmonių lavonai. Žmonių nepasitenkinimas pasiekė Kiberą, protestai vyksta ir Kisumu mieste.
Nairobio policijos viršininkas Japhethas Koome'as sakė, kad minėtų keturių žmonių mirties priežastis lieka neaiški, tačiau atrodo, kad aukoms buvo suduota kažkokiu buku daiktu, ant vieno iš kūnų taip pat yra pjautinių žaizdų.
Tačiau opozicija tvirtina, kad visi keturi žmonės buvo nušauti. Įpykę gyventojai dėl jų mirties kaltina U.Kenyattos kikujų gentį.
Neramumai prasiveržė penktadienį per opozicijos surengtą masinę demonstraciją, kuri vyko iš užsienio sugrįžusio R.Odingos sutiktuvių proga. Per smurto protrūkį netoli Matarės esančiame Muturmos priemiestyje buvo nušauti trys demonstrantai.