2020 02 04 /16:39

Kibernetinis sąmyšis Ajovoje: nepatikrinta programėlė verčia laukti demokratų sueigų rezultatų

Ajovos valstijoje, kur tradiciškai rengiamas pirmasis balsavimas JAV prezidento pirminiuose rinkimuose, rezultatai paprastai paaiškėja gana greitai. Ne šį kartą – net antradienio rytą už Atlanto, kilus techniniams nesklandumams ir prabilus apie neatitikimus, vis dar nebuvo aišku, kas laimėjo demokratų sueigas. Regis, pareigūnai nepatikrino programėlės, specialiai užsakytos šio balsavimo rezultatų skaičiavimui, skelbia „The New York Times“.
Nauja programėlė sukėlė problemų skaičiuojant balsus Ajovoje
Nauja programėlė sukėlė problemų skaičiuojant balsus Ajovoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Sąmyšis Ajovoje toks, kad kandidatai, visų pirma nusprendę, jog nieko nepraras paskelbdami pergalę, jau išvyko į Naująjį Hampšyrą, kur kitą savaitę laukia antrasis balsavimas.

O Demokratų partijos skyrius šioje valstijoje turi gintis nuo kaltinimų, kad itin svarbų pirminių rinkimų maratoną pradėjo kone katastrofiška nesėkme.

Respublikonams visiškai nekukliai džiūgaujant ir be jokių įrodymų kalbant apie tariamą sukčiavimą, jau pirmadienio vakarą pradėta klausti, ar Ajovos demokratai nesuklydo pasitelkdami į pagalbą specialią balsų skaičiavimo, grupavimo ir skelbimo programėlę. Mat ji tiesiog neveikė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Bernie Sandersas Ajovoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Bernie Sandersas Ajovoje

Negana to, „The New York Times“ šaltinių Ajovos demokratų partijoje teigimu, programėlė prieš lemiamą vasario 3-ąją nebuvo patikrinta visoje valstijoje, o sukurta buvo per du mėnesius.

Kaito ir programėlė, ir telefonai

Demokratų partija programėlę, kurios pavadinimas nėra skelbiamas saugumo dėlei (baiminamasi programišių), nutarė naudoti tik po to, kai buvo atmestas pasiūlymas balsus skaičiuoti sueigų dalyviams tiesiog atsiunčiant savuosius pasirinkimus išmaniaisiais telefonais.

Bet dabar aiškėja, kad galutinis pasirinkimas tikriausiai irgi nebuvo teisingas, o į nuogąstavimus nebuvo atsižvelgta.

Ajovos demokratų atstovė Mandy McClure pirmadienio vakarą, kai jau buvo aišku, kad rezultatai vėluoja ir vėluos, dar neigė, kad procesas stringa dėl naujosios programėlės – esą viskas tvarkoje.

Kone visų kandidatų komandos, kurioms net nenurodytas tikslesnis laikas, kada galima laukti rezultatų, neslepia įtūžio.

Tačiau netrukus kiti partijos pareigūnai vienas po kito ėmė skelbti, kad programėle naudotis beveik neįmanoma. Vieni nė negalėjo atsisiųsti programėlės, kitiems nepavyko prisijungti su reikalingais duomenimis.

O atsarginė telefono linija, kuria Ajovoje rezultatų pranešimui buvo naudojamasi kelis dešimtmečius, iškart užkaito – tai reiškė, kad labai nemažai apygardų negalėjo pateikti skaičių.

Tiesa, Ajovos demokratai lyg ir buvo numatę išeitį nenumatytiems atvejams – „popierinį pėdsaką“. Sueigų dalyviams buvo įteiktos specialios kortelės, ant kurių jie turėjo užrašyti savojo favorito pavardę ir palikti parašą.

„Scanpix“/AP nuotr./Sueigų dalyviams dalintos kortelės
„Scanpix“/AP nuotr./Sueigų dalyviams dalintos kortelės

Tokiomis kortelėmis būtų naudojamasi, jei prireiktų perskaičiuoti balsus. Dar neaišku, ar to prireiks, bet jau prabilta apie „neatitikimus“, tad demokratai rezultatus turėjo skaičiuoti visą naktį.

Kone visų kandidatų komandos, kurioms net nenurodytas tikslesnis laikas, kada galima laukti rezultatų, neslepia įtūžio. Juk vien naujienos apie nesklandumus gali nuspalvinti visą pirminių rinkimų procesą niūriomis spalvomis.

Ne laiku ir ne vietoje

Kibernetinio saugumo analitikai, primenantys, kad Rusijos programišiai kišosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimų kampaniją, apskritai stebisi sprendimu naudoti programėlę – net jei buvo pasirūpinta saugikliais.

Pavyzdžiui, „The New York Times“ iš pradžių buvo pranešęs, kad programėlę buvo patikrinę JAV vidaus saugumo departamento ekspertai. Bet tada departamentas tokią informaciją paneigė.

Džordžtauno universiteto profesorius Mattas Blaze'as pabrėžė, kad pradėti naudoti naują programėlę rinkimų kampanijų įkarštyje yra, švelniai tariant, problematiška.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ranka skaičiuojami balsai Ajovoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ranka skaičiuojami balsai Ajovoje

Mat su sunkumais galima susidurti net keliais atvejais – sustreikavus pačiai programėlei, telefonams ar mobiliojo ryšio operatorių tinklams.

Nerimą didina ir tai, kad Ajovos sueigų prižiūrėtojams reikėjo atsisiųsti programėlę į asmeninius išmaniuosius telefonus. „Vox“ pastebėjo: „Jei įmanoma įsilaužti į Jeffo Bezoso, vieno turtingiausių pasaulio žmonių, telefoną, ar tikrai apsaugoti aparatai Ajovoje?“

Tokią pat programėlę po kelių savaičių planuojama naudoti per demokratų sueigas Nevadoje.

„Visi šios srities ekspertai sutaria, kad internetinis ir mobilusis balsavimas neturėtų būti įmanomas per rinkimus. Bet kokią technologiją turėtų patikrinti platesnė kibernetinio saugumo ekspertų bendruomenė“, – tvirtino M.Blaze'as.

Svarbiausia, kad, regis, įspėjimų ar abejonių dėl programėlės patikimumo būta – vienas „The New York Times“ šaltinis perdavė nuogąstavimus, esą programėlė gali strigti vietovėse, kuriose interneto ryšys veikia prastai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Balsavimu Ajovoje startavo 2020 metų demokratų pirminių rinkimų maratonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Balsavimu Ajovoje startavo 2020 metų demokratų pirminių rinkimų maratonas

„Ši programėlė niekada nebuvo naudota per oficialius rinkimus ar išbandyta visos valstijos lygiu. Programėlę naudojimui ruošė vos du mėnesius“, – stebėjosi nepartinės rinkimų skaidrumu besirūpinančios organizacijos „Verified Voting“ atstovas.

„Sulaukėme labai rimto įspėjimo, kad internetinis balsavimas yra pasiruošęs žengti į dienos šviesą“, – pridūrė Mičigano universiteto profesorius Alexas Haldermanas, taip pat priminęs, kad tokią pat programėlę po kelių savaičių planuojama naudoti per demokratų sueigas Nevadoje.

Skundai ir apmaudas

Šie nesklandumai ypač apmaudūs JAV pareigūnams, spaudžiamiems pademonstruoti balsavimo sistemos tvarumą po 2016 metų, kai Rusija buvo apkaltinta kišimusi į prezidento rinkimus ir mėginimu padėti Donaldui Trumpui įveikti tuometę savo varžovę demokratę Hillary Clinton.

Buvusio JAV viceprezidento Joe Bideno kampanijos teisininkė Dana Remus parašė griežto tono laišką Ajovos demokratų partijos pirmininkui Troy Price'ui, skųsdamasi dėl „reikšmingų nesklandumų“ balsavimo sueigose vakarą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

„Esame įsitikinę, kad kampanija nusipelnė išsamių paaiškinimų ir atitinkamos informacijos dėl jūsų naudojamų kokybės kontrolės metodų, taip pat galimybės atsakyti, kol nepaskelbti jokie oficialūs rezultatai“, – parašė ji, o netrukus visą balsavimo sistemą „šimtmečio apgavyste“ pavadino ir Bernie Sanderso atstovai.

D.Trumpas piktdžiugiškai pareiškė, kad demokratai pademonstravo savo nekompetenciją.

„Demokratų sueigos – nesuvaldyta nelaimė. Niekas neveikia – lygiai taip pat, kaip buvo, kai jie vadovavo šaliai“, – pašaipioje tviterio žinutėje rašo D.Trumpas.

D.Trumpas taip pat leido suprasti, kad balsavimus respublikonų sueigose šioje Vidurio Vakarų regiono agrarinėje valstijoje laimėjo jis pats, sakydamas, kad „vienintelis asmuo, galintis skelbti labai didele pergalę praeitą vakarą Ajovoje yra Trumpas“.

„Neįtikėtina viltis“

Nors padėtis toli gražu neatrodo aiški, buvęs konsultantas ir Harvardo universiteto absolventas P.Buttigiegas, meru tapęs būdamas 29 metų, skubiai paskelbė savo pergalę.

Tuo metu B.Sanderso kampanijos duomenys, paskelbti praėjus penkioms valandoms po balsavimo Ajovos sueigose pradžios, rodo, kad P.Buttigiegas yra antroje vietoje. Toks pasirodymas yra labai sėkmingas kandidatui, kuris šalies mastu dar prieš vienus metus buvo beveik visiškai nežinomas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pete'as Buttigiegas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pete'as Buttigiegas

„Ajova, tu apstulbinai šalį“, – 38 metų gėjus, buvęs JAV karinio jūrų laivyno atsargos narys, pareiškė savo džiūgaujantiems šalininkams.

„Kadangi šiandien neįtikėtina viltis tapo nepaneigiama tikrove“, – pridūrė jis.

B.Sandersas taip pat paskelbė turįs „gerą nuojautą, kad čia, Ajovoje, mums seksis labai, labai gerai“.

„Šį vakarą, per šiuos ypač reikšmingus 2020 metų rinkimus, balsavo pirmoji šalies valstija, ir ši diena žymi Donaldo Trumpo pabaigos pradžią“, – sakė 78 metų pretendentas.

Di Moine gyvenanti B.Sanderso šalininkė 35 metų Lauren Campbell sakė nerimaujanti dėl sprendimo atidėti rezultatų paskelbimą.

„Buvau Bernie šalininkė 2016-aisiais, tad man labai lengva šiuo metu nepasitikėti sistema“, – kalbėjo ji.

J.Bidenas, populiariausias demokratų kandidatas nacionaliniu mastu, buvo ketvirtas ir turėjo gauti 15,08 proc. delegatų.

Vis dėlto B.Sandersas vėliau atliko drąsų žingsnį, paskelbęs vidinius duomenis apie rezultatus iš beveik 40 proc. rinkimų apylinkių. Jie rodė, kad B. Sandersas gali tikėtis gauti 28,62 proc. Ajovos delegatų. Tai yra svarbus skaičius, naudojamas nustatyti, kas laimės balsavimus Ajovos sueigose.

P.Buttigiegas buvo surinkęs 25,71 proc. delegatų, o trečia liko progresyviosios stovyklos pretendentė senatorė Elizabeth Warren (Elizabet Voren) su 18,42 proc., rodo duomenys.

J.Bidenas, populiariausias demokratų kandidatas nacionaliniu mastu, buvo ketvirtas ir turėjo gauti 15,08 proc. delegatų.

Toks rezultatas yra nuviliantis kandidatui, nuolat tvirtindavusiam, kad jis yra geriausiai pasirengęs įveikti D.Trumpą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai