Kiek iš tikrųjų kainuos Šiaurės Korėjos branduolinis nusiginklavimas? 

Šiaurės Korėjos diktatorius  Kim Jong-Unas prabilo apie branduolinį nusiginklavimą. Vakarų politikai tikisi, kad įgyvendinus planą Korėjos pusiasalyje išvis neliks branduolinių ginklų. „The Economic Times“ paskaičiavo, kiek kainuos tokie planai.
Šiaurės Korėja atliko šeštąjį branduolinį bandymą
Šiaurės Korėja atliko šeštąjį branduolinį bandymą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kol kas vadinamasis debranduolizavimas (angl. denuclearization) turi skirtingas prasmes abiejose pusėse – Šiaurės Korėjoje ir Vakaruose, kuriems iš esmės atstovauja JAV.

Pavyzdžiui, neaišku, ar derybos palies ir civilinį urano sodrinimą, ar tik branduolinių ginklų programas.

Tai paaiškės per derybas, kurių su nekantrumu laukia pasaulis.

Korėjiečių technologijos tobulėja

Vašingtone branduolinė sauga reiškia būtent Šiaurės Korėjos nusiginklavimą.

Amerikiečiai siekia išmontuoti korėjiečių jau sukurtus branduolinius ginklus, uždaryti jų vykdomas programas ir apriboti arba panaikinti Pchenjano gebėjimą praturtinti uraną ir gaminti plutonį, kuris yra svarbus elementas atominėse bombose.

Taip pat turėtų būti apribotos arba panaikintos Šiaurės Korėjos balistinių raketų programos.

Problemų kyla ir dėl to, kad Vakarai neturi tikslių žinių apie korėjiečių branduolinę galią, vykdomas programas ir balistinių raketų pajėgumus. Juk tai yra bene labiausiai įslaptinta veikla pačioje slapčiausioje pasaulio valstybėje.

Žinoma, kad nuo 2006 metų Šiaurės Korėja atliko šešis galingus branduolinius bandymus ir nustebino užsienio valstybių vyriausybes keliais raketų bandymais, rodančiais, kad korėjiečių technologijos sparčiai tobulėja ir plečiasi.

Pernai gruodį Pchenjanas išbandė tarpžemyninę balistinę raketą, kuri galėtų atnešti branduolinę galvutę iki JAV sienų. Taip tvirtina ir JAV vyriausybės atstovai, ir nevyriausybiniai ekspertai.

Eksperimentai – slaptame Jongbono komplekse

Šiaurės Korėjos branduolinė programa iš esmės yra vykdoma Jongbono komplekse į šiaurę nuo Pchenjano. Ten yra reaktorius, kuris gamina panaudotą kurą, iš kurio perdirbamas plutonis, ir eksperimentinis reaktorius. Taip tvirtina palydovinių vaizdų stebėtojai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Branduolinis kompleksas Jongbone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Branduolinis kompleksas Jongbone

Nors Jongbonas atidžiai stebimas palydovų, tačiau 2009 metais iš Šiaurės Korėjos išsiųsti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inspektoriai apie šį kompleksą žino palyginti mažai.

Ekspertai įsitikinę, kad Jongbono komplekse yra pagrindinis urano sodrinimo įrenginys.

Tačiau yra duomenų, kad dalis šio proceso gali vykti ir kitose vietose.

Mokslo ir tarptautinio saugumo instituto branduolinis analitikas Davidas Obrightas, remdamasis anoniminiu „oficialiu šaltiniu“, sakė, kad maždaug pusė Šiaurės Korėjos branduolinių objektų yra už Jongbono ribų.

Tai kokia kaina?

Atsižvelgiant į situacijos neapibrėžtumą, daugelis „The Economic Times“ kalbintų analitikų teigė, kad branduolinės saugos programa kainuos milijardus JAV dolerių. Tikslius skaičius sudėtinga įvardyti, nors praeityje būta spėliojimų.

„Manau, kad būtų teisinga sakyti, jog didelės Šiaurės Korėjos branduolinio komplekso dalies išmontavimas ir valymas kainuotų daugybę milijardų ir truktų apie dešimt metų“, – sakė Siegfriedas Heckeris, branduolinės energetikos mokslininkas ir Stanfordo universiteto profesorius, kuris 2010 metais aplankė Jongboną.

2008 metais JAV Kongreso biudžeto biuras įvertino, kad Jongbono reaktoriaus ir dar dviejų šalia esančių gamyklų išmontavimas kainuotų apie 575 milijonus JAV dolerių. Tada buvo svarstoma, kad procesas truktų ketverius metus.

Tačiau ir tai išlieka klausimas, ar per šiemet prasidėjusį procesą Šiaurės Korėjos režimas atskleis visas savo kortas – kaip jau minėta, Vakarai tiksliai nežino, ar tiksliai identifikavo visus su branduoline programa susijusius taškus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai