Per kilusį susirėmimą tarp protestuotojų ir pareigūnų nukentėjo mažiausiai keturi žmonės – trys civiliai ir policininkas, pastarasis patyrė galvos traumą ir be sąmonės buvo nuvežtas į ligoninę.
„Dėl konflikto policininkas patyrė uždarą galvos ir smegenų traumą, sumušimų. Jis paguldytas į į ligoninę. Tyrėjai iškėlė bylą“, – antradienį vakare naujienų agentūrai „Interfax“ sakė nacionalinės policijos atstovas Jaroslavas Trakala.
Jis patikslino, kad baudžiamoji byla užvesta dėl grasinimo ir jėgos panaudojimo prieš teisėsaugos pareigūną.
Vėlų antradienio vakarą gausios policijos pajėgos bandė jėga išardyti palapinių miestelį, tačiau po 5–10 minučių nutraukė veiksmus.
Tiesa, vėliau Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka pareiškė, kad palapinių miestelis ardomas nebus. „Jokio palapinių ardymo nebus. Tačiau siekiant išvengti provokacijų ir užtikrinti pačių protestuotojų saugumą, į mitingo zoną reikės įeiti pro metalo detektorius“, – feisbuke rašė J.Lucenka.
Jis pridūrė, kad valdžia „kantriai daro viską“, kad piliečiai galėtų pasinaudoti konstitucine teise į taikią protesto akciją. J.Lucenka taip pat pažymėjo, kad specialiosios tarnybos turėjo informacijos ir kad buvo nustatyta „neteisėtų grupių narių, esančių tarp mitinguotojų, ginklų laikymo ir pirkimo faktų“.
„Būtent tuo aiškinamos Vidaus reikalų ministerijos taikomos sustiprintos saugumo priemonės. Jų užduotis – mitingo dalyvių, Kijevo ir šalies saugumas“, – pabrėžė generalinis prokuroras.
Protestuotojai reikalauja, kad būtų įkurtas antikorupcinis teismas, parlamentarams panaikinta teisinė neliečiamybė, pereiti prie proporcinės rinkimų sistemos pagal atvirus sąrašus. Mitingo dalyviai tikisi, kad šie klausimai bus išspręsti spalio 19 dieną vyksiančio posėdžio metu. Dalis demonstrantų tikina nuo parlamento pastato nesitrauksiantys iki ketvirtadienio.
Tai – viena didžiausių demonstracijų nuo 2013–2014 metais vykusios Maidano revoliucijos. Policijos duomenimis, Kijevo centre savo pozicijos išreikšti susirinko apie 6 tūkst. žmonių. Tuo tarpu mitingo lyderiai tikina, kad protestuotojų – apie 10 tūkst.
Priekaištai P.Porošenkai
Vienas iš mitingo organizatorių, buvęs Gruzijos prezidentas ir Ukrainos Odesos apskrities gubernatorius, partijos „Naujų jėgų judėjimas“ lyderis Michailas Saakašvilis pareiškė, kad Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai reikia vykdyti antikorupcines reformas arba trauktis iš valdžios, kad šalyje būtų kokių nors permainų.
Vakarų remiamas P. Porošenka į valdžią atėjo po prorusišką Ukrainos režimą nuvertusios revoliucijos 2014 metais.
Prie Ukrainos parlamento Kijeve vykusią demonstraciją organizavo kelios, tarp jų ir M.Saakašvilio, politinės partijos. Skandalingai į Ukrainą rugsėjį sugrįžęs M.Saakašvilis stengiasi pasinaudoti galimybe sutelkti savo šalininkus.
Dvi kadencijas Gruzijos prezidentu išbuvęs M.Saakašvilis, vėliau paskirtas Ukrainos Odesos srities administracijos vadovu, kaltina P.Porošenką korupcija.
Liepos pabaigoje, kai M.Saakašvilis buvo išvykęs iš Ukrainos, jos migracijos tarnyba pranešė, kad prezidentas P.Porošenka atėmė iš M.Saakašvilio Ukrainos pilietybę. Gruzijos pilietybės jis neteko 2015-aisiais, kai buvo paskirtas Odesos gubernatoriumi.
Į Ukrainą M.Saakašvilis sugrįžo rugsėjį. Atvykęs autobusu iš Lenkijos, padedamas savo šalininkų jis jėga prasiveržė per sieną į šalies gilumą.
M.Saakašvilis: „Kol yra Porošenka, nebus pažangos, nebus kovos su korupcija. Bus skurdas, pažeminimas, ukrainiečių, ypač jaunimo, emigracija, smuks Ukrainos prestižas.“
Nuo to laiko jis rengia antivyriausybines akcijas visoje šalyje. Antradienį Kijeve surengtame mitinge dalyvavo keli tūkstančiai žmonių.
„Kol yra Porošenka, nebus pažangos, nebus kovos su korupcija, – sakė M.Saakašvilis. – Bus skurdas, pažeminimas, ukrainiečių, ypač jaunimo, emigracija, smuks Ukrainos prestižas.“
M. Saakašvilis perspėjo, kad vadovaujant P. Porošenkai Ukrainos laukia „naujos mirtys, naujos nelaimės“.
„Jiems atėjo laikas mus išgirsti“, – sakė 49 metų M.Saakašvilis, aplinkiniams skanduojant „Gėda“ ir „Lauk su visa klika!“.
Protestuotojai laikė M.Saakašvilio partiją „Naujų jėgų judėjimas“ ir opozicinę partiją „Batkivščyna“ palaikančius plakatus. Pastarosios partijos lyderė yra kita P.Porošenkos priešininkė ekspremjerė Julija Tymošenko, viena iš 2004–2005 metų Ukrainos Oranžinės revoliucijos lyderių.
Kartu su M.Saakašvilio vadovaujamu „Naujų jėgų judėjimu“ dalyvavo ir kitos politinės jėgos bei pilietinės grupės: Julijos Tymošenko įkurta proeuropietiška partija „Batkivščina“, ultradešiniųjų partija „Svoboda“ („Laisvė“), nacionalistai „Nacionalinis korpusas“, opozicinis judėjimas „Samopomič“ („Savipagalba“) ir kiti.