Nors buvo prognozuojama, kad rinkimų kova bus labai atkakli, Liaudies demokratinė partija (LDP) šeštadienį laimėjo aiškią daugumą – 32 mandatuss 47 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose – ir įveikė dabartinę valdančiąją „Taikos ir gerovės“ partiją (DPT), kuri gavo tik 15 vietų.
Ši atoki ir kalnuota „Griaustinio drakono žemė“, kurioje gyvena mažiau nei 750 tūkst. žmonių, demokratine valstybe tapo vos prieš penkerius metus, kai budistinė „drakono karalių“ dinastija atsisakė absoliučios valdžios ir įvedė demokratiją.
Elito remiama DPT triuškinamai laimėjo pirmuosius rinkimus 2008-aisiais, o šių metų gegužę laimėjo preliminarius rinkimus, kuriuose varžėsi keturios partijos, – gavusi 45 proc. balsų. LDP gegužę buvo gavusi 33 proc. balsų.
Tačiau stebėtojai sako, kad LDP populiarumas sparčiai didėjo didėjant finansinėms problemoms, kurias dar labiau komplikavo neseniai priimtas Indijos sprendimas nutraukti subsidijas kuru šiai savo šiaurės rytų kaimynei ir ilgametei sąjungininkei.
„Pagrindinė žinia yra ta, kad žmonės balsavo už permainas“, – redaktoriaus skiltyje parašė nacionalinis laikraštis „Kuensel“.
Butanas yra vienintelė valstybė pasaulyje, vertinanti bendrąją nacionalinę laimę.
Rinkėjų aktyvumas buvo 66 procentai.
Butanas labai priklauso nuo Indijos investicijų ir importo. Pernai, smarkiai išaugus paklausai, karalystė pritrūko Indijos rupijų, buvo įvesti suvaržymai importuojamoms aukštos klasės prekėms ir bankų paskoloms.
„Ši pergalė nestebina, nes ekonomika išgyveno sunkius laikus“, – sakė laikraščio „Bhutan Today“ redaktorius M.B.Subba. Pasak jo, privatųjį sektorių susilpnino griežti kreditų limitai.
Butanas yra vienintelė valstybė pasaulyje, vertinanti bendrąją nacionalinę laimę (BNL). Pagal tokį plėtros modelį didžiausias dėmesys skiriamas dvasinei gerovei ir budistinės kultūros bei aplinkos apsaugai, taip pat – ekonomikos augimui.
Tačiau rinkėjams nepatinka, kad buvęs premjeras Jigmi Y.Thinley kartais atrodydavo labiau suinteresuotas BNL propagavimu užsienyje, kai tuo metu šalyje buvo problemų, sakė Tenzingas Lamsangas iš laikraščio „The Bhutanese“.
Viena pagrindinių LDP kampanijos, kuriai vadovavo Harvarde išsilavinimą įgijęs Tsheringas Tobgay, dabar turintis tapti premjeru, platformų buvo pažadas decentralizuoti valdžią ir suteikti daugiau įgaliojimų vietos administracijoms.
Partijos populiarumą tikriausiai padidino ir staigus Indijos subsidijų nutraukimas anksčiau šį mėnesį. Kai kuriuose pranešimuose teigta, kad tai buvo Indijos nepritarimo buvusios vyriausybės mėginimams gerinti santykius su kita milžiniška kaimyne Kinija ženklas.
LDP, kaip tikimasi, plėtos tradiciškai stiprius ryšius su Indija.