Kim Jong Unas – ką pasaulis žino apie paslaptingąjį Šiaurės Korėjos diktatorių

Paslaptingai iš viešojo gyvenimo dingus Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong Unui pradėta spėlioti, kad jis neva yra miręs. Tačiau tai nėra pirmas kartas, kai Šiaurės Korėjos režimo lyderis, kuris vadovavimą šaliai perėmė iš savo tėvo, dingsta iš pasaulio akiračio. Šiaurės Korėja yra vadinama viena uždariausių pasaulio šalių, tad nenuostabu, kad ir jos lyderis apipintas savotiškomis legendomis. 15min pasakoja, kas yra žinoma apie Kim Jong Uną.
Kim Jong Unas
Kim Jong Unas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Gimimo data nėra aiški

Iki 2012 metų pabaigos, kai Kim Jong Unas po tėvo mirties perėmė valdžią į savo rankas, dabartinis Šiaurės Korėjos lyderis viešumoje pasirodydavo itin retai.

Manoma, kad jis gimė 1982, 1983 ar 1984 metais – sausio 8 dieną. Jo motina buvo šokėja Ko Young Hui, kuri buvo trečia Kim Jong Ilo žmona.

Buvęs Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Ilas slėpė savo šeimos gyvenimą, tad yra labai mažai žinoma apie dabartinį šalies lyderį Kim Jong Uną, jo du brolius ir keturias seseris. Yra žinoma, kad Kim Jong Unas mokėsi Šveicarijoje, kur jį bendraklasiai vadino Pak Unu. Jis buvo pristatomas kaip Šiaurės Korėjos ambasados darbuotojo sūnus, kuris buvo apibūdinamas kaip protingas studentas, mokantis vokiečių ir anglų kalbas.

Mokyklos darbuotojai ir jo draugai Kim Jong Uną prisimena kaip drovų berniuką, kuriam patiko slidinėjimas ir Holivudo veiksmo filmų žvaigždė Jeanas Claude'as Vvn Damme'as.

„The Washington Post“ yra rašę, kad Kim Jong Unas pasižymėjo didele aistra krepšiniui ir buvo ramus studentas.

Youtube.com stopkadras/Kim Jong Uno vaikystė
Youtube.com stopkadras/Kim Jong Uno vaikystė

Neturėjo vadovauti Šiaurės Korėjai

Manoma, kad po studijų Šveicarijoje Kim Jong Unas įstojo į Šiaurės Korėjos Kim Il Sungo karinį universitetą, kurį baigė 2007 metais. Iki pat 2000 metų apie jo veiklą beveik nieko nežinoma.

„Time“ yra rašę, kad 2008 metais, kuomet pablogėjo jo tėvo Kim Jong Ilo sveikata, Kim Jong Unas, tik padedamas artimų žmonių, užėmė svarbų postą Šiaurės Korėjos žvalgyboje.

Įdomu yra tai, kad Kim Jong Unas nebuvo pirmasis kandidatas perimti Šiaurės Korėjos valdymą į savo rankas. Manoma, kad šalies vadovu turėjo būti vyriausias jo brolis Kim Jong Namas, tačiau jis „atkrito“ kaip galimas kandidatas, nes paaiškėjo, kad jis nelegaliai bandė patekti į Japoniją ir buvo iš jos deportuotas. Su suklastotu pasu sučiuptas Kim Jong Namas teisinosi, kad norėjo savo akimis išvysti Disneilendą Tokijuje. Tuo metu kitas Kim Jong Uno brolis taip pat netiko vadovauti Šiaurės Korėjai, nes jis buvo laikomas per daug išlepintu. Tad analitikai neabejojo, kad Šiaurės Korėjos valdymas turi atitekti Kim Jong Unui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Ilas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Ilas

Kim Jong Unas nuo pat vaikystės pasižymėjo rimtumu ir agresija. Jis net per savo gimtadienio vakarėlius mėgo dėvėti sovietines karines uniformas. Tačiau teigiama, kad jam vaikystėje tėvas neskyrė daug dėmesio, nes jis buvo tik trečiasis paveldėjimo eilėje. Siekdamas nuslėpti faktą, kad jo tėvas labai ilgai neplanavo jam perduoti valdyti Šiaurės Korėjos, Kim Jong Unas beveik nekalba apie savo praeitį. Taip siekiama, kad Šiaurės Korėjos gyventojai nesuprastų, jog jis buvo tik trečiasis eilėje valdyti Šiaurės Korėją, ir pamirštų, kiek mažai paramos jis turėjo iki savo valdymo pradžios.

Tikėjosi pokyčių

2011 metais Kim Jong Unas jau buvo ruošiamas perimti šalies valdymą į savo rankas. Jis buvo paskirtas Šiaurės Korėjos kariuomenės generolu ir Karinio komiteto vicepirmininku.

2012 metais Šiaurės Korėjos valdžią perėmus Kim Jong Unui politikos apžvalgininkai tikėjosi, kad naujasis šalies lyderis laikysis kitokios politikos nei jo tėvas Kim Jong Ilas ir orientuosis ne į Šiaurės Korėjos galios didinimą, bet į badaujančius žmones.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong-Unas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong-Unas

Kim Jong Unas, skirtingai nuo savo tėvo Kim Jong Ilo, nevengė viešumoje rodyti savo emocijų. Net per savo tėvo laidotuves jis neslėpė ašarų. Jau tada imta spėlioti, kad jis greičiausiai atsisakys agresyvios politikos. Visgi, šios viltys nepasiteisino – Kim Jong Unas tęsia savo pirmtakų pradėtus darbus, nors pastaruoju metu deklaravo norą suartėti su Vakarų pasauliu, kelis kartus buvo susitikęs su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, tačiau derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinio ginklo atsisakymo nutrūko.

Turi mažiausiai 3 vaikus

Kim Jong Unas, Pietų Korėjos žvalgybos duomenimis, 2009 metais vedė Ri Sol Ju.

Teigiama, kad Ri Sol Ju yra kilusi iš paprastos šeimos, jos tėvas yra mokslininkas, o motina – gydytoja. 2005 metais Šiaurės Korėjos lyderio žmona lankėsi Pietų Korėjoje kaip savo šalies ekipos Azijos atletikos čempionate palaikymo komandos lyderė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas su žmona Ri Sol-ju
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas su žmona Ri Sol-ju

2010 metais porai gimė pirmagimis, o po trejų metų – antras vaikas. Buvusi NBA žvaigždė Dennisas Rodmanas po savo kelionės į Šiaurės Korėją 2013 metais buvo vienintelis informacijos apie antrą poros vaiką – mergaitę vardu Ju Ae – šaltinis.

2017 metais pranešta apie trečią gimusį Kim Jong Uno ir Ri Sol Ju vaiką.

Neaiški sveikatos būklė

Pasaulio žiniasklaida informacijoje, kurią išplatindavo Šiaurės Korėja, ne kartą yra pastebėjusi kalbant apie Kim Jong Uno sveikatos sutrikimus. Manoma, kad būtent dėl jų jis ne kartą yra dingęs iš viešojo gyvenimo.

2017 metais buvo pastebėta, kad lankydamasis batų fabrike Kim Jong Unas šlubuoja. Dar anksčiau, 2014 metais, diktatoriui buvo pašalinta blauzdinio pėdos sąnario cista. Tąkart Kim Jong Unas viešumoje buvo matytas rugsėjo 3 dieną, tuomet iš visuomenės akiračio pranyko iki spalio 14 dienos, kuomet pasirodė šlubuodamas ir besiramsčiuodamas lazda.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas

Teigiama, kad tuomet cista buvo susidariusi dėl Kim Jong Uno antsvorio, rūkymo ir intensyvios darbotvarkės.

Pietų Korėjos žvalgyba buvo skelbusi, kad Šiaurės Korėjos lyderis tunka dėl to, kad bandydamas įveikti nemigą ir baimę būti nužudytas, nuolat be saiko valgo ir geria. Taip pat buvo teigiama, kad Kim Jong Unas reikalavo mokslininkų sukurti tokius vaistus nuo nutukimo, kuriuos vartojant nereiktų nei mažinti maisto porcijų, nei sportuoti. Esą tokia magiška piliulė ir buvo sukurta, tačiau 2012-aisiais svėręs apie 90 kg, 175 cm ūgio Kim Jong Unas 2016 metais svėrė apie 130 kg.

2016-aisiais, pasklidus gandams, apie Kim Jong Uno priaugtą svorį, Kinijos gyventojai socialiniuose tinkluose jį praminė „Kimu storuliu trečiuoju“. Tuomet Šiaurės Korėja dėl savo lyderio Kim Jong Uno įžeidinėjimo internete pareikalavo Kinijos suvaržyti internautų saviraiškos laisvę.

Manoma, kad jį taip pat kankina podagra.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas

Legendomis apipintos istorijos

Apie Kim Jong Uno gyvenimą netrūksta legendomis apipintų istorijų, kurias, norėdami sustiprinti jo lyderio kultą, kūrė ir platino Šiaurės Korėjos propagandininkai.

Viena tokių istorijų skelbia, kad Kim Jong Unas vairuoti automobilį išmoko būdamas trejų metų amžiaus. Tuo metu jo velionis tėvas Kim Jong Ilas yra sakęs, kad pirmą kartą žaisdamas golfą iš karto pataikė kamuoliuką į 11 duobučių.

2014 metais pasirodė žinia, kad Šiaurės Korėjos gyventojams apribojamas kirpimosi pasirinkimas – vyrams nurodyta kirptis taip, kaip kerpasi Kim Jong Unas. Tiesa, dar prieš tai pasaulio žiniasklaidoje buvo kalbama, kad anksčiau Šiaurės Korėjos vyrams buvo leidžiama rinktis šukuoseną iš 10, moterims – iš 18 galimų variantų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas

Priešingai yra su Šiaurės Korėjos lyderio vardu: šalies gyventojai negali turėti vardo, kuris būtų toks pats kaip ir šalies diktatoriaus Kim Jong Uno. Pietų Korėja 2014 metais pranešė, kad toks draudimas Šiaurės Korėjoje buvo priimtas dar 2011 m. Jong Unas yra paplitęs korėjietiškas tiek vyrų, tiek moterų vardas, dėl to po šio draudimo įsigaliojimo savo gimimo liudijimus, socialinio draudimo korteles ir mokyklos baigimo diplomus turėjo pakeisti nemažai žmonių.

O 2015 metais, užlipęs į aukščiausią Šiaurės Korėjos kalną, siekiantį 2 750 metrų, sakė: „Kopimas į Pektusano kalną suteikia dvasiai vertingo peno, kuris yra galingesnis už bet kokį branduolinį ginklą.“

Panašios istorijos pasakotos ir apie Kim Jong Uno tėvą Kim Jong Ilą – Šiaurės Korėjos propaganda aiškina, kad jau miręs buvęs šalies lyderis vaikščioti pradėjo jau būdamas 3 savaičių amžiaus.

O 2016 metais Šiaurės Korėja uždraudė šalies gyventojams sarkastiškai atsiliepti apie valstybės lyderį Kim Jong Uną ir totalitarinį režimą – teigta, kad tai yra už įstatymo ribų.

Parengta pagal BBC, „Time“, „The Washington Post“, „Newsweek“ skelbtą informaciją

VIDEO: Neįprastas vaizdas: Šiaurės Korėjos lyderio automobilį lydėjo greta bėgantys apsaugininkai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų