„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kinija deklaruoja įsipareigojimą draugiškai derėtis dėl jūrinių ginčų

Kinijos aukšto rango gynybos pareigūnas pirmadienį per karinių jūrų laivynų forumo atidarymą sakė, kad Pekinas siekia „draugiškomis konsultacijomis“ išspręsti jūrinius ginčus.
Ng Han Guan / AP
Ng Han Guan / AP

Keturias dienas truksiančiame vakarinės Ramiojo vandenyno dalies karinių jūrų laivynų forume Čingdao, esančiame Kinijos rytinėje pakrantėje, turi dalyvauti karinių laivynų aukščiausio rango atstovai iš 29 šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, Rusiją, Japoniją, Pietų Korėją, Vietnamą, Indiją ir Australiją.

Jie aptars taiką ir saugumą, laivybos valdymą pasaulyje ir atitinkamus tarptautinius įstatymus, skelbė Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Kalbėdamas atidarymo ceremonijoje Kinijos komunistų partijos Centrinės karinės komisijos vicepirmininkas Zhang Youxia (Džang Jousia) paragino šalis „drauge kurti taiką ir ramybę“.

„Kinija visuomet įsipareigojusi jūrinius ginčus spręsti draugiškomis konsultacijomis, – sakė jis. – Tačiau mes neleisime savavališko piktnaudžiavimo ir nesutiksime su tarptautinės teisės iškraipymais.“

„Teisėtai saugosime savo teises reaguodami į tyčinius pažeidimus i ryžtingai imsimės pagrįstų atsakomųjų priemonių atsakydami į nepagrįstas provokacijas“, – sakė Zhang Youxia.

Vašingtonas ir kitos sostinės priekaištauja Pekinui dėl agresyvaus elgesio aplink savarankišką Taivaną, kurį Kinija laiko savo teritorijos dalimi ir prie kurio nuolat siunčia daug savo laivų ir lėktuvų.

Pekinas taip pat konfrontuoja su JAV sąjungininkais Filipinais prie ginčijamų rifų Pietų Kinijos jūroje. Kinija reiškia pretenzijas į beveik visą šį itin svarbų vandens kelią, nepaisydama tarptautinio teismo sprendimo, kad jos ambicijos yra nepagrįstos.

Pirmadienį tūkstančiai filipiniečių ir amerikiečių karių pradėjo bendras pratybas, daugiausia vyksiančias į šiaurę ir vakarus nuo Filipinų, netoli Pietų Kinijos jūros ir Taivano.

Tarp forumo atidarymo ceremonijos dalyvių buvo neseniai paskirtas Rusijos karinio jūrų laivyno vadas Aleksandras Moisejevas ir JAV Ramiojo vandenyno laivyno vadas Stephenas Koehleris (Stivenas Keleris).

Per sekmadienio renginius žiniasklaidai Kinijos jūreiviai baltomis uniformomis vienoje povandeninių laivų akademijoje surengė žygiuotę, signalizavimo ir fizinio pasirengimo pratybas.

Čingdao yra svarbus Kinijos karinio jūrų laivyno uostas. Sekmadienį, prieš 75-ąsias karinio jūrų laivyno metines, buvo surengta atvirų durų diena eskadriniame minininke, aprūpinimo laive ir povandeninių laivų gelbėjimo laive. 

Simpoziumą temdo ne tik įtampa Ramiajame vandenyne, bet ir Rusijos invazija į Ukrainą, tęsiama jau trečius metus.

Kinija tvirtina esanti neutrali karo Ukrainoje klausimu, tačiau Vakarų vyriausybės sako, kad ji tyliai teikia Maskvai diplomatinę, politinę ir ekonominę paramą.

Tačiau Jungtinės Valstijos ir Kinija, siekdamos mažinti įtampą, taip pat neseniai suintensyvino komunikaciją tarp abiejų šalių kariuomenių.

Šį mėnesį JAV ir Kinijos gynybos vadovai surengė savo pirmas per beveik pusantrų metų realias derybas, o Pekinas ragino didinti pasitikėjimą tarp abiejų šalių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs