Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 05 /12:11

Kinija didina karines išlaidas, kalba apie „augančias grėsmes“

Kinija per savo parlamento sesiją, turinčią patvirtinti trečią Xi Jinpingo kadenciją prezidento poste, sekmadienį paskelbė, kad jos karinės išlaidos augs greičiausiai per ketverius metus, ir įspėjo dėl „augančių grėsmių“ iš užsienio.
Xi Jinpingas
Xi Jinpingas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.
Temos: 2 Kinija Xi Jinpingas

Antras pagal dydį gynybos biudžetas pasaulyje didinamas Pekinui paskelbus maždaug 5 proc. ekonomikos augimo tikslą šiems metams – vieną mažiausių pastaraisiais dešimtmečiais.

Planuojamame metiniame biudžete gynybai numatoma 1,55 trln. juanių (212 mlrd. eurų) – 7,2 proc. daugiau. Tai didžiausias augimo tempas nuo 2019-ųjų; pernai karinis biudžetas oficialiai augo 7,1 procento.

Darbą baigiantis premjeras Li Keqiangas tūkstančiams Nacionalinio Liaudies Kongreso (NLK) delegatų pasakė, kad „intensyvėja išorės bandymai sustabdyti ir sulaikyti Kiniją“.

„Ginkluotosios pajėgos turėtų intensyvinti karinį mokymą ir pasirengimą“, – sakė jis, Pekino Didžiojoje liaudies salėje pristatydamas vyriausybės metinę ataskaitą.

Kariuomenė privalo „skirti daugiau energijos mokymui kovinėmis sąlygomis ir... stiprinti karinį darbą visomis kryptimis bei visose srityse“, pridūrė jis.

Kinijos karinis biudžetas nublanksta prieš JAV išlaidas gynybai – šiemet tam skirta daugiau kaip 800 mlrd. dolerių (753,7 mlrd. eurų). Tačiau analitikai sako, kad Pekinas išleidžia daug daugiau, nei oficialiai deklaruoja.

Karinį biudžetą Kinija didina smarkiai pablogėjus Pekino ir Vašingtono santykiams.

Netikėtumų nelaukiama

Ekspertai nesitiki netikėtumų per kruopščiai surežisuotą NLK sesiją, kai tūkstančiai iš visos Kinijos suvažiavusių politikų balsuos dėl įstatymų ir kadrų pakeitimų, iš anksto patvirtintų valdančiosios Komunistų partijos.

Nuosaikūs ekonominiai tikslai sekmadienį paskelbti Kinijai nurodžius, kad pernai jos ekonomika augo 3 proc. – mažiau nei planuoti 5,5 procento. Šalies ekonomiką paveikė griežti kovos su COVID-19 metodai ir turto krizė.

Partijos sprendimus automatiškai tvirtinančio parlamento darbotvarkėje taip pat numatoma penktadienį, sulaužant įsigalėjusią tvarką, vėl paskirti Xi Jinpingą prezidentu, jam spalio mėnesį per partijos suvažiavimą užsitikrinus dar penkerius metus partijos lyderio ir kariuomenės vado postuose.

Nuo to laiko 69 metų Xi Jinpingas susidūrė su netikėtais iššūkiais, vyko protestai dėl jo vykdytos nulinės tolerancijos COVIDui politikos ir daug aukų pareikalavusios COVID-19 bangos, kai ši politika galiausiai buvo atšaukta.

Tačiau šių klausimų beveik neabejotinai bus vengiama šiame NLK, kur taip pat turi būti patvirtintas naujasis šalies premjeras – Xi Jinpingo patikėtinis ir buvęs partijos Šanchajaus skyriaus vadovas Li Qiangas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?