„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kinija grasina atsakyti į JAV raketų pardavimą Taivanui

Kinija ketvirtadienį pagrasino „teisėtu ir būtinu“ atsaku į JAV ir Taivano sudarytą 1 mlrd. eurų (843 mln. eurų) vertės sandorį dėl raketų pardavimo, ryškėjant Pekino pretenzijoms į autonominę salą.
JAV ir Kinijos vėliavos
JAV ir Kinijos vėliavos / „Scanpix“ nuotr.

JAV vyriausybė trečiadienį pranešė patvirtinusi 1 mlrd. dolerių vertės modernių raketų „oras–žemė“ pardavimą Taivanui, salai siekiant sustiprinti savo gynybą dėl grėsmių, kylančių iš žemyninės Kinijos.

Taivano gynybos ministerija pranešė, kad ši ginkluotė padės „kurti patikimus kovinius pajėgumus ir spartinti asimetrinės karybos plėtrą“.

Demokratinis autonominis Taivanas nuolat gyvena autoritarinės Kinijos potencialios invazijos grėsmės sąlygomis. Pekinas laiko salą Kinijos dalimi ir žada kada nors ją susigrąžinti, prireikus – jėga.

Kinijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį apkaltino Jungtines Valstijas pažeidinėjant Pekino ir Vašingtono parėjusio amžiaus 8-o dešimtmečio susitarimus dėl diplomatinių santykių užmezgimo tarp abiejų valstybių.

Šis pardavimas „siunčia labai blogą signalą separatistinėms pajėgoms, pasisakančioms už Taivano nepriklausomybę, ir rimtai kenkia Kinijos ir JAV santykiams“, per spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Zhao Lijianas.

Pasak jo, Kinija surengs „teisėtą ir būtiną atsaką, atsižvelgiant į tai, kaip rutuliosis situacija“.

Pekinas diplomatinį ir karinį spaudimą Taivanui didino nuo 2016 metais saloje įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos laimėjusi Tsai Ing-wen pasisako už suverenitetą ir nelaiko Taivano „vienos Kinijos“ dalimi.

Praeitais metais smarkiai padažnėjo Kinijos naikintuvų ir bombonešių įsibrovimai į Taivano gynybos zoną. Valstybinė žiniasklaida taip pat dažnai skelbdavo karingo tono pareiškimus.

Praeitą savaitę Pekinas paskelbė vienų karinių pratybų vaizdo įrašą, kur matomos operacijos, imituojančios įsiveržimą į Taivaną primenančią teritoriją, įskaitant raketų smūgius ir jūrų desanto išlaipinimą.

Kinijos liaudies išvadavimo armija neseniai taip pat paskelbė propagandinį vaizdo įrašą, kuriame rodomas imituojamas puolimas prieš Taivaną, įskaitant raketų smūgius JAV karinėms bazėms Guame.

Tuo pat metu Kinija vykdo diplomatinę kampaniją, siekdama į savo pusę palenkti oficialius Taivano sąjungininkus.

Taibėjus palaiko diplomatinius santykius vos su 15 valstybių.

Ankstesnės trys JAV administracijos vengė sudarinėti didelius ginkluotės pardavimo Taivanui sandorius, baimindamosi užrūstinti Pekiną.

Prezidentas D. Trumpas buvo daug labiau linkęs pritarti tokiems sandoriams, bet kildavo klausimų dėl įsipareigojimų Taivano gynybai, prezidentui laikantis doktrinos „Pirmiausiai – Amerika“, taip pat dėl svyruojančio požiūrio Kinijos prezidento Xi Jinpingo atžvilgiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“