„Nesvarbu, kad ir kiek kartų jis būtų kartojamas, melas netaps tiesa. Bet koks bandymas apšmeižti Kiniją ir pasėti nesantaiką draugiškuose Kinijos santykiuose su Vidurinės Azijos valstybėmis yra pasmerktas žlugti“, – sakoma ambasados interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.
M.Pompeo savo kelionę po penkias užsienio šalis pirmadienį užbaigė Uzbekistane. Ten jis susitiko su šios šalies vadovais ir penkių Vidurinės Azijos šalių užsienio reikalų ministrais.
Uzbekistane ir Kazachstane, kur lankėsi dieną anksčiau, M.Pompeo užsiminė apie Kinijos vykdomas musulmonų „represijas“ Sindziange.
Kazachstano sostinėje Nur Sultane M.Pompeo taip pat susitiko su kazachais, kurie sakė, kad jų šeimų nariai yra suimti Sindziange.
Uzbekistano diplomatijos vadovas Abdulazizas Kamilovas pirmadienį žurnalistų paklaustas apie galimą neigiamą Kinijos investicijų ir įtakos poveikį atsakė, kad jo šalis norėtų išvengti „nepageidautinų politinių pasekmių“, susijusių su „didžiųjų galių rungtyniavimu mūsų regione“.
Nė viena iš penkių regiono valstybių – nei Kazachstanas, nei Kirgizija, nei Tadžikistanas, nei Turkmėnija, nei Uzbekistanas – niekada viešai nekritikavo Kinijos dėl žmogaus teisių padėties Sindziange.
Manoma, kad Kinijos vakariniame Sindziango regione yra įkalinta daugiau nei milijonas etninių uigūrų, kazachų ir kitų mažumų atstovų, kurie buvo suimti Kinijai šiame regione imantis precedento neturinčių saugumo priemonių.
Kinija ir Rusija turi didelių interesų ir privilegijų Vidurinėje Azijoje, o Vašingtonui pastaraisiais metais sunkiai sekasi ten atsilaikyti.
Per savo kelionę, kurią pradėjo nuo Didžiosios Britanijos, M.Pompeo aplankė dar dvi buvusias sovietines valstybes – Baltarusiją ir Ukrainą.