„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kinija neigia, kad iš Belgijos išsiųstas profesorius verbavo šnipus

Kinija antradienį pasmerkė „melagingus“ kaltinimus šnipinėjimu, kurių sulaukė vienas kinų mokslininkas, išsiųstas iš Belgijos ir nebeturintis teisės įvažiuoti į Europos Sąjungos laisvo judėjimo zoną.
Song Xinningas
Song Xinningas / YouTube nuotr.

Song Xinningas, vadovaujantis Briuselyje įsikūrusio universiteto VUB Konfucijaus institutui, buvo neleista atnaujinti Belgijos vizos. Jam taip pat buvo uždrausta aštuonerius metus keliauti Šengeno erdvėje, naujienų agentūrai AFP patvirtino su tyrimo eiga susipažinęs šaltinis.

Pasak jo, instituto vadovas pateko į Belgijos žvalgybos agentūros VSSE akiratį, nes „kėlė pavojų nacionaliniam saugumui“.

Kaip pranešė laikraščiai „De Morgen“ ir „De Standaard“, Song Xinningas, daugiau nei dešimtmetį Belgijoje lankydavęsis politikos analitikas, įtariamas „šnipinėjimu“ Kinijos vyriausybei. Vis tik leidiniai nedetalizavo šių kaltinimų.

„De Morgen“ teigimu, yra pagrindo manyti, kad Song Xinningas verbavo Belgijoje informatorius tarp vietos kinų studentų ir verslininkų darbui Kinijos žvalgybos agentūroms.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas per eilinę spaudos konferenciją pareiškė, jog Pekinas „kategoriškai nepritaria“ veiksmams, kurie „trukdo normaliam akademiniam dialogui ir bendradarbiavimui“.

„Neseniai belgų žiniasklaida paskelbė pranešimus, kuriuose melagingai apkaltinamas profesorius Song Xinningas, teigiant, kad jis verbavo šnipus vietos kinų verslo bendruomenėje ir akademinėje bendruomenėje“, – kalbėjo Geng Shuangas.

„Tai visiška netiesa, paskatinta blogų ketinimų“, – pridūrė URM pareigūnas.

Kinijos vyriausybė yra išplėtojusi savo pasaulinį Konfucijaus institutų tinklą – minkštosios galios įrankį, suteikiantį universitetams partneriams visame pasaulyje finansavimą ir galimybę dėstyti kinų kalbą bei kultūrą.

Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto nuotr./Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto veikla
Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto nuotr./Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto veikla

Šis projektas panašus į Prancūzijos iniciatyvą „Alliance Francaise“ ir Ispanijos Cervanteso institutų tinklo veiklą.

Šiuo metu apie 150 šalių ir regionų yra daugiau nei 500 institutų.

Tačiau kai kuriose valstybėse pradėta atidžiai stebėti jų veiklą, o JAV įstatymų leidėjai perspėja, kad Pekinas gali pasinaudoti šiomis institucijomis propagandai skleisti ir daryti įtaką Jungtinių Valstijų universitetams.

Geng Shuangas ketvirtadienį taip pat užsipuolė Vakarų žiniasklaidos priemones, kurios, jo teigimu, „paskelbė netikslių, iškraipytų pranešimų apie Konfucijaus institutus, be kita ko, ir vadinamuoju šnipinėjimo klausimu“.

„Vėliau paaiškėjo, kad visa tai netiesa“, – tvirtino jis.

Song Xinningas buvo išsiųstas augant nerimui dėl Pekino slaptos veiklos Europoje, kur karštas diskusijas kelia Kinijos technologijų milžinės „Huawei“ vaidmuo kuriant 5G telekomunikacijų infrastruktūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų