Demokratiškas Taivanas atidžiai stebi padėtį Ukrainoje, nes pats nuolat patiria Kinijos invazijos grėsmę: Pekinas laiko salą savo teritorijos dalimi ir žada kada nors ją užimti, prireikus – jėga.
Taivano prezidentė Tsai Ing-wen trečiadienį pareiškė, kad „išorinės jėgos“ „bando manipuliuoti padėtimi Ukrainoje ir paveikti Taivano visuomenės nuotaikas“. Jis taip pat paragino vyriausybę „budriau saugotis karo veiksmų prieš protus“.
Pekinas pareiškė, kad bet koks abiejų situacijų palyginimas liudija apie „Taivano klausimo istorijos pagrindų neišmanymą“.
„Taivanas, be abejo, nėra Ukraina“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.
„Taivanas visuomet buvo neatsiejama Kinijos teritorijos dalis. Tai neginčijamas istorinis ir teisinis faktas“, – pabrėžė URM atstovė, peikdama „neišmintingą“ Taivano valdžią už tai, kad ji „Ukrainos klausimą pavertė karšta tema“.
Anksčiau taivaniečių prezidentė pareiškė: „Mūsų vyriausybė smerkia Rusijos įvykdytą Ukrainos suvereniteto pažeidimą... ir ragina visas šalis toliau spręsti ginčus taikiomis ir racionaliomis priemonėmis.“
Nuo Tsai Ing-wen atėjimo į valdžią 2016 metais Pekinas didina karinį, diplomatinį ir ekonominį spaudimą Taibėjui, nesutinkančiam, kad sala yra Kinijos teritorijos dalis.
Pernai Taivano gynybos ministerija pareiškė, kad Kinija pradėjo dezinformacijos kampaniją, skirtą užgrobti salą „be kovos“.
Trečiadienį Tsai Ing-wen taip pat nurodė nacionalinio saugumo ir kariniams padaliniams išlikti budriems ir atidžiau stebėti karinę veiklą aplink Taivaną.
Pekinas laikosi atsargios pozicijos Ukrainos klausimu, bet tuo pat metu vis labiau palaiko Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.
Šį mėnesį abi galingosios valstybės pasirašė bendrą pareiškimą, kuriuo užsibrėžė virtinę bendrų užsienio politikos tikslų – įskaitant pastangas užkirsti kelią tolesnei NATO plėtrai ir deklaraciją, kad Taivanas yra „neatsiejama Kinijos dalis“.