Kinija nesutinka su JT ataskaita dėl uigūrų teisių pažeidimų Sindziange

Kinija pasmerkė ilgai atidėliotą Jungtinių Tautų ataskaitą, kuri buvo paskelbta nepaisant jos protesto ir kurioje teigiama, kad savavališkas uigūrų ir kitų daugiausia musulmonų etninių grupių atstovų laikymas vakariniame Sindziango regione gali būti laikomas nusikaltimu žmoniškumui.
Uigurai Kinijoje
Uigurai Kinijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Žmogaus teisių grupės palankiai įvertino ataskaitą, kėlusią ginčą tarp Pekino ir kitų šalių, kritikavusių ataskaitos paskelbimo atidėliojimą ir raginusių ją paviešinti.

Trečiadienį vėlai vakare JT žmogaus teisių biuro Ženevoje paskelbtame padėties vertinime daroma išvada, kad Kinija, vykdydama kovos su terorizmu ir ekstremizmu politiką, yra padariusi rimtų žmogaus teisių pažeidimų. Jame JT, pasaulio bendruomenė raginamos „skubiai atkreipti dėmesį“ į šiuos pažeidimus, o Kinija – juos spręsti.

„Įtarimai dėl kankinimų ar netinkamo elgesio, įskaitant priverstinį gydymą ir nepalankias sulaikymo sąlygas, tendencijų yra pagrįsti, kaip ir įtarimai dėl atskirų seksualinio smurto ir smurto lyties pagrindu atvejų“, – teigiama ataskaitoje.

Ataskaitoje iš esmės patvirtinami ankstesni mokslininkų, advokatų grupių ir žiniasklaidos pranešimai, tačiau atsargiai atsisakoma vertinimų ir kitų išvadų, kurių negalima galutinai įrodyti. Jos išvadoms suteikiamas papildomas JT svoris, nors Kinija nerodo jokių ženklų, kad atsisakytų įprasto pažeidimų neigimo ir prieš ją nukreiptos kritikos vadinimo Vakarų politizuota šmeižto kampanija.

Griežtai suformuluotame protesto pareiškime, kurį JT paskelbė kartu su savo ataskaita, Kinijos diplomatinė atstovybė Ženevoje pareiškė griežtai prieštaraujanti, kad būtų paskelbtas JT vertinimas, kuriame, pasak jos, neatsižvelgiama į Sindziange pasiektus laimėjimus žmogaus teisių srityje ir terorizmo bei ekstremizmo daromą žalą gyventojams.

„Remiantis antikiniškų jėgų sufabrikuota dezinformacija ir melu bei remiantis kaltumo prezumpcija, vadinamajame „vertinime“ iškraipomi Kinijos įstatymai, beprasmiškai tepama ir šmeižiama Kinija ir kišamasi į Kinijos vidaus reikalus“, – rašoma proteste.

„Jūsų minėta vadinamoji kritiška ataskaita yra suplanuota ir parengta JAV ir kai kurių Vakarų jėgų, ji yra visiškai neteisėta ir negaliojanti“, – savo ruožtu sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas per eilinę spaudos konferenciją.

„Ataskaita yra dezinformacijos kratinys ir politinė priemonė, naudojama kaip Vakarų strategijos, kuria siekiama panaudoti Sindziangą Kinijai kontroliuoti, dalis“, – pridūrė jis.

Wang Wenbinas sakė, kad JT teisių biuras „nusirito iki to, kad tapo banditu ir JAV bei Vakarų bendrininku prieš didžiąją daugumą besivystančių šalių“.

JT ataskaitoje neužsimenama apie genocidą, kuriuo kai kurios šalys, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas, kaltina Kiniją Sindziange.

Dokumentas buvo paskelbtas prieš pat JT žmogaus teisių vadovei Michelle Bachelet paliekant savo postą.

Kilus įtarimams dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziange, M.Bachelet jautė vis didesnį spaudimą atlikti tyrimą ir išsakyti savo poziciją dėl šio Kinijos tolimųjų vakarų regiono, kur, kaip įtariama, Pekinas yra įkalinęs daugiau kaip milijoną uigūrų ir kitų musulmoniškų mažumų atstovų.

Teisių gynėjų grupės kaltina Kiniją dėl virtinės pažeidimų vakariniame Sindziango regione, įskaitant žmonių kalinimą vadinamose „perauklėjimo stovyklose“, prievartą, priverstinę sterilizaciją ir priverstinį darbą, taip pat uigūrų kultūrinių ir religinių objektų naikinimą.

Kinija kaltinimus neigia ir tvirtina, kad Sindziango regione veikia profesinio mokymo centrai, skirti kovai su ekstremizmu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai