Islamistai užėmė valdžią Afganistane praėjusį mėnesį, iš šalies besitraukiant JAV pajėgoms, ir suformavo naują administraciją, kuri darbą pradėjo trečiadienį.
Nepaisant ankstesnių pažadų dėl „įtraukaus“ valdymo, pagrindiniai postai vyriausybėje išdalyti vien talibų lojalistams ir griežtosios linijos atstovams, jų gretose nėra moterų.
Kinija itin griežtai atsiliepė apie Amerikos pajėgų išvedimą, kritikavo jį kaip prastai suplanuotą ir skubotą. Trečiadienį Pekinas pareiškė, kad naujoji vyriausybė padės atnešti stabilumo į Afganistaną.
„Kinija teikia didelę svarbą Talibano pranešimui apie laikinos vyriausybės suformavimą ir tam tikrus svarbius susitarimus dėl personalo“, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas per spaudos konferenciją.
„Tai užbaigė daugiau kaip tris savaites anarchijos Afganistane ir yra svarbus žingsnis tvarkos atkūrimo ir šalies atstatymo link“, – pridūrė jis.
Nors dauguma šalių laikosi „pagyvensim – pamatysim“ pozicijos dėl santykių su Talibanu, Kinija jau pareiškė, kad yra pasirengusi kurti draugiškus santykius su talibais, jiems perėmus valdžią Afganistane.
Pasak analitikų, stabili ir į bendradarbiavimą linkusi administracija Kabule atvertų ekonominių galimybių Kinijai ir leistų išplėsti savo milžinišką infrastruktūros plėtros iniciatyvą „Viena juosta, vienas kelias“ (Belt and Road Initiative, BRI).
Talibanas taip pat gali laikyti Kiniją esminiu ekonominės paramos šaltiniu ir potencialia svarbiausia sąjungininke.
Praėjusią savaitę talibų atstovas pareiškė, kad Pekinas grupuotei pažadėjo didinti paramą ir teikti pagalbą dėl COVID-19.
Vis dėlto Pekinas nerimauja, kad judėjimas rems musulmonų uigūrų separatistus, siekiančius prasiskverbti į neramų pasienio regioną Sindziangą.
Trečiadienį Wang Wenbinas sakė, kad Kinija „nesikiš į Afganistano vidaus reikalus“, tačiau tikisi, jog Talibanas vykdys „nuosaikią ir stabilią vidaus ir užsienio politiką, ryžtingai dorosis su visomis teroristinėmis jėgomis ir gerai sutars su visomis šalimis, ypač kaimyninėmis valstybėmis“.