Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kinija tūžta dėl JK planų išplėsti pilietybės teises honkongiečiams

Kinija ketvirtadienį pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių prieš Jungtinę Karalystę, jeigu Londonas neatsisakys planų išplėsti pilietybės teisių honkongiečiams, Pekinui priėmus Honkongui skirtą kontroversišką saugumo įstatymą.
Honkongo policija sulaiko protestuotojus
Honkongo policija sulaiko protestuotojus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kiniją užgriuvo kritikos lavina, pirmiausia iš Vakarų valstybių, dėl antradienį jos priimto naujo įstatymo, numatančio bausmes už keturių rūšių nusikaltimus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui: ardomąją veiklą, raginimus atsiskirti, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.

Nerimas dėl šio įstatymo dar sustiprėjo, kai įtakinga Honkongo advokatų asociacija paskelbė naują teisinę analizę, kurioje įspėjama, kad šis teisės aktas, kurio tekstas iki antradienio buvo slepiamas, pakerta miesto teismų sistemos nepriklausomumą ir suvaržo laisves.

JK pareiškė, kad įstatymas pažeidžia „vienos šalies, dviejų sistemų“ valdymo modelį, dėl kurio buvo sutarta, kai Kinija 1997 metais perėmė Honkongą iš buvusios kolonijinės valdytojos Didžiosios Britanijos. Pagal šį modelį Honkongui iki 2047-ųjų turi būti garantuojamos tam tikros laisvės ir dalinė autonomija, įskaitant teisėkūros ir teismų nepriklausomybę bei žodžio laisvę.

Reaguodama JK paskelbė planuojanti leisti milijonams honkongiečių, turinčių Britanijos užjūrio piliečio statusą, su šeimomis persikelti gyventi į JK ir ilgainiui prašyti suteikti pilietybę.

„Laikysimės jiems duoto pažado“, – parlamente sakė užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

Šis žingsnis smarkiai suerzino Pekiną. Jis sako, kad JK prieš Honkongo perdavimą 1997 metais pažadėjo nesuteikti honkongiečiams visų pilietybės teisių.

„Jeigu Britanija imsis vienašališkai keisti taikomą praktiką, ji pažeis savo pačios poziciją ir įsipareigojimus, taip pat tarptautinę teisę ir pagrindines tarptautinius santykius reglamentuojančias normas“, – rašoma ketvirtadienį Kinijos ambasados Londone išplatintame pareiškime.

„Griežtai su tuo nesutinkame ir pasiliekame teisę imtis atsakomųjų priemonių“, – priduriama jame.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais