Koronavirusu COVID-19 užsikrėtė daugiau nei 82 tūkst. žmonių, virusas nusinešė virš 2,8 tūkst. gyvybių.
Svarbiausią informaciją apie koronaviruso prevenciją rasite čia.
Antradienį apie pirmuosius užsikrėtimo atvejus paskelbė Šveicarija, Austrija ir Kroatija, šiaurės Italijoje dėl COVID-19 buvo uždaryta keliolika miestų – šalyje užsikrėtimų skaičius viršija 300. Trečiadienį paaiškėjo, kad koronavirusas pasiekė ir Graikiją.
Lietuvoje dar nenustatyta užsikrėtimo COVID-19 atvejų, tačiau trečiadienį buvo paskelbta ekstremali situacija.
Visos naujienos apie koronavirusą – specialiame 15min polapyje.
Šiaurės Korėja dėl naujojo koronaviruso pratęsė mokinių atostogas
09:40
Šiaurės Korėja atidėjo naujo semestro pradžią šalies švietimo įstaigose, siekdama užkirsti kelią naujojo koronaviruso plitimui, pranešta ketvirtadienį.
Tai naujausia iš virtinės priemonių, kurių ėmėsi ši izoliuota komunistinė valstybė, bandydama apsisaugoti nuo potencialiai mirtinos infekcijos protrūkio.
Pchenjanas nėra pranešęs apie jokius užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus.
Epidemija prasidėjo pernai gruodį Kinijos vidurio regiono mieste Uhane. Per kelis mėnesius virusas išplito dešimtyse kitų šalių, įskaitant Pietų Korėją.
Šiaurės Korėja, kuriai taikomos griežtos tarptautinės sankcijos dėl jos branduolinės ir balistinių raketų programų, turi prastą medicinos infrastruktūrą. Šalis uždarė sienas ir visiškai izoliavo save nuo likusio pasaulio, analitikams kalbant, kad prevencija yra jos vienintelis pasirinkimas.
„Moksleivių atostogos buvo pratęstos – tai prevencinė priemonė prieš infekciją“, – pranešė Šiaurės Korėjos valstybinis transliuotojas, kurį cituoja Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“.
Ši priemonė taikoma vaikų darželiams, ikimokyklinio ugdymo įstaigoms ir visoms švietimo įstaigoms. Pranešime nebuvo nurodyta, kada švietimo įstaigos atnaujins darbą.
Šiaurės Korėja uždraudė į šalį įvažiuoti turistams, sustabdė tarptautinius skrydžius ir susisiekimą tarptautiniais traukiniais, taip pat izoliavo šimtus užsieniečių. Rusijos ambasadorius taikomus griežtus suvaržymus pavadino „morališkai žlugdančiais“.
Pchenjanas planuoja taikyti draudimą įvažiuoti į šalį užsieniečiams, kol atsiras tinkamas naujojo koronaviruso diagnozavimas ir gydymas, sakė vienas sveikatos apsaugos pareigūnas Japonijoje leidžiamam laikraščiui „Choson Sinbo“, kuris yra Šiaurės Korėjos propagandos ruporas.
Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė Pchenjano prašymu perdavusi jam 1 500 koronaviruso tyrimo rinkinių.
„Tikimės, kad šis žingsnis padės Šiaurės Korėjai užkirsti kelią infekcijai patekti į šalį“, – rašoma Rusijos URM išplatintame pranešime.
Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas žmogaus teisių Šiaurės Korėjoje klausimu Tomas Ojea Quintana sakė, kad tarptautinė bendrija ir Šiaurės Korėja turi „suvienyti jėgas“, kad užkirstų kelią ligos protrūkiui. Jis pridūrė, kad „tolesnė šalies izoliacija nėra išeitis“.
Daugiau kaip 43 proc. Šiaurės Korėjos gyventojų kenčia dėl prastos mitybos, jiems neužtikrinamas pakankamas geriamojo vandens tiekimas ir tinkamos sanitarinės sąlygos, sakė T.O.Quintana.
„Dėl šių dalykų ir ribotos prieigos prie informacijos jiems COVID-19 kelia dar didesnį pavojų“, – sakė jis.
D.Trumpas: koronaviruso išplitimas JAV „nėra neišvengiamas“
09:05
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį pareiškė, kad naujojo koronaviruso išplitimas šalyje nėra neišvengiamas, ir nurodė svarstantis galimybę apriboti susisiekimą su Italija ir Pietų Korėja, taip pat paskyrė viceprezidentą Mike'ą Pence'ą vadovauti atsakui į šią problemą.
„Nemanau, kad tai neišvengiama. Manau, kad esama galimybės, jog tai gali pablogėti, kad tai gali gana reikšmingai pablogėti, bet niekas nėra neišvengiama“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D.Trumpas.
Vis tik prezidento optimizmo, kad protrūkį JAV pavyks veiksmingai užkardyti, nepalaikė jo administracijos aukščiausio rango sveikatos apsaugos pareigūnė, o tarnybos nurodė nustačiusios pirmąjį šalyje užsikrėtimo koronavirusu atvejį, kurio šaltinis nėra žinomas.
Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) antradienį perspėjo amerikiečius būti pasiruošusius scenarijams, kai atšaukiami masiniai sambūriai. Mokyklos ir verslo įstaigos buvo paragintos užtikrinti galimybę dirbti per atstumą, skambant grėsmingiems perspėjimams, jog šalys nėra pasiruošusios suvaldyti epidemijos, per kurią jau užsikrėtė daugiau kaip 80 tūkst. žmonių, daugiausiai – Kinijoje.
„Dabar kyla nebe klausimas, ar tai nutiks, o veikiau klausimas, kada tai įvyks“, – apie potencialų koronaviruso protrūkį Jungtinėse Valstijose sakė CDC Nacionalinio skiepų ir kvėpavimo ligų centro vadovė Nancy Messonnier.
Iki trečiadienio JAV buvo patvirtinta 60 koronavirusu SARS-CoV-2 užsikrėtusių pacientų. Penkiolika jų buvo nustatyti šalies sveikatos apsaugos sistemos, o dar 45 buvo repatrijuoti iš užsienio – vieno Japonijoje įstrigusio kruizinio laivo arba Uhano miesto Kinijoje, tapusio šio protrūkio pirminiu židiniu
CDC vėliau pranešė, kad vėliausias Kalifornijoje nustatytas pacientas nesilankė kitose koronaviruso protrūkio apimtose šalyse ir neturėjo kontaktų su jokiu žinomu pacientu. Tai reiškia, jog šis atvejis gali žymėti pirmąjį „išplitimą bendruomenėje“ Jungtinėse Valstijose, nors ši prielaida dar nėra patvirtinta.
Išplitimo bendruomenėje atvejai fiksuojami, kai konkretus užkrato šaltinis nėra žinomas.
Tolesni kelionių suvaržymai?
Šiuo metu į Jungtines Valstijas draudžiama atvykti asmenims, per pastarąsias dvi savaites apsilankiusiems Kinijoje. D.Trumpas sakė, kad į šalių, iš kurių draudžiama atvykti, sąrašą gali papildyti daugiau šalių, įskaitant Pietų Korėją ir Italiją, kur naujasis virusas sparčiais išplito.
„Tinkamu laiku galime to imtis. Dabar tam nėra tinkamas laikas“, – D.Trumpas sakė atsakydamas į vieno žurnalisto klausimą.
„Italijoje, kaip žinote, problema yra gilesnė, ir iš tų [šalių] atvykstančius žmones tikriname labai, labai kruopščiai. Kažkuriuo metu galime nutraukti“ jų atvykimą, vėliau pridūrė prezidentas.
Trečiadienį Valstybės departamentas sugriežtino perspėjimą keliaujantiems į Pietų Korėją iki antro aukščiausio lygio. Šiuo metu amerikiečiams rekomenduojam susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią šalį.
D.Trumpas pridūrė, kad viceprezidentas M.Pence'as buvo paskirtas koordinuoti vyriausybės atsaką į koronaviruso protrūkį ir tiesiogiai informuoja prezidentą apie padėtį. Šį vaidmenį M.Pence'as parėmė iš sveikatos apsaugos sekretoriaus Alexo Azaro.
Papildomos lėšos
JAV įstatymų leidėjai anksčiau apkaltino administraciją neteikiant šiai krizei reikiamo dėmesio ir skiriant per mažai lėšų atsakui į protrūkį.
Pirmadienį Baltieji rūmai paprašė Kongreso skirti mažiausiai 2,5 mlrd. dolerių (2,3 mlrd. eurų) pasiruošimams suvaldyti galimą protrūkį ir į jį reaguoti. Šios lėšos, be kita ko, būtų skiriamos vaistams ir vakcinoms kurti, taip pat papildyti nacionalines strateginės svarbus atsargas.
Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad ši suma yra „per mažai ir per vėlai“, ir pasiūlė šiuo tikslu skirti 8,5 mlrd. dolerių (7,8 mlrd. eurų). D. Trumpas vėliau žurnalistams sakė, kad mielai priimtų didesnę sumą.
Prezidentas anksčiau trečiadienį vienoje savo „Twitter“ žinutėje tikino, kad jo administracija „atlieka PUIKŲ darbą“, taip pat apkaltino žiniasklaidą kurstant paniką dėl koronaviruso protrūkio.
Daugelio akcijų kainos Volstrite trečiadienį buvo nukritusios, bet šiek tiek stabilizavosi po dviejų dienų nuosmukio, didėjant susirūpinimui dėl koronaviruso epidemijos poveikio ekonomikai.
Jungtinėse Valstijose pareigūnai reiškė nerimą dėl apsirūpinimą medicinos produktais, nes didelė dalis žaliavų yra gaunama iš Kinijos.
Maisto ir vaistų administracija jau nurodė, kad šaliai gali pristigti asmeninių apsaugos priemonių, tokių kaip kaukės, respiratoriai ir kombinezonai.
Pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Estijoje
08:36
Estijos socialinių reikalų ministras Tanelis Kiikas ERR laidoje „Terevizija“ sakė, kad pirmasis koronaviruso atvejis Estijoje užfiksuotas ketvirtadienio rytą.
T.Kiikas sakė, kad „turimas omenyje Estijos gyventojas, nesantis jos pilietis“.
Pasak ministro, šis asmuo yra į Estiją neseniai iš Irano grįžęs šios šalies pilietis. Šiuo metu jis hospitalizuotas.
„Vėliau šiandien bus gauta papildomos informacijos apie šį atvejį“, – pažymėjo T.Kiikas.
Pasak ministro, minimas vyras neseniai sugrįžo į Estiją autobusu iš Rygos.
„Šiuo metu nustatomi autobuso keleiviai, su jais susisiekiama“, – aiškino A.Kiikas. Jis pridūrė kol kas negalintis pasakyti, kiek žmonių važiavo tuo autobusu arba turėjo kontaktų su užsikrėtusiuoju.
Danija pranešė apie pirmąjį užsikrėtimo koronavirusu atvejį
08:30
Danija ketvirtadienį paskelbė užfiksavusi pirmąjį užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį šalyje – šiuo pacientu tapo vyras, grįžęs po slidinėjimo atostogų šiaurės Italijoje, tapusioje didžiausiu šios ligos židiniu Europoje.
„Vyras, vasario 24-ąją sugrįžęs iš kelionės su savo žmona ir sūnumi, nuo tada skundėsi kosuliu ir temperatūra“, – sakoma Danijos valstybinės sveikatos apsaugos agentūros pranešime.
„Vyro tyrimų rezultatai buvo teigiami, bet jo žmonos ir sūnaus rezultatai – neigiami“, – pridūrė agentūra.
Pacientas jaučiasi gana gerai ir jau sugrįžo namo, kur lieka izoliuotas su savo šeima, sakoma pranešime.
Visuomeninė televizija TV2 paskelbė, kad šis pacientas yra vienas jos darbuotojų.
Italija pranešė apie 400 koronavirusu užsikrėtusių žmonių, daugiausiai šalies šiaurėje, ir 12 mirčių.
JAV ir Pietų Korėja dėl koronaviruso protrūkio atidėjo bendras karines pratybas
07:26
JAV ir Pietų Korėjos kariškiai ketvirtadienį atidėjo planuotas bendras pratybas dėl naujojo koronaviruso protrūkio.
Seulas tą pačią dieną paskelbė, kad šalyje buvo užfiksuoti 334 nauji užsikrėtimo virusu SARS-CoV-2 atvejai ir kad bendras jų skaičius išaugo iki 1 595.
Sprendimas atidėti karines pratybas buvo priimtas Seului paskelbus aukščiausio lygio parengtį dėl koronaviruso protrūkio. Jungtinių pajėgų štabas nurodė, kad manevrai atidedami „iki atskiro pranešimo“.
Jungtinės Valstijos laiko Pietų Korėjoje 28,5 tūkst. karių, turinčių padėti Seului apsiginti nuo branduolinių ginklų turinčios Šiaurės Korėjos. Didelė dalis amerikiečių kontingento laikoma į pietus nuo Seulo esančioje Humphreyso stovykloje Pjongteke. Tai didžiausia JAV pajėgų bazė užsienyje.
Vašingtonas ir Seulas anksčiau reikšmingai sumažino savo kasmetinių bendrų karinių pratybų mastą, kad suteiktų postūmį deryboms su Pchenjanu dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos.
Pchenjanas visuomet griežtai smerkdavo šiuos manevrus ir laiko juos invazijos repeticijomis. Vis dėlto sąjungininkės buvo suplanavusios pavasarį surengti štabų koordinavimo pratybas.
Koronaviruso protrūkis Pietų Korėjoje yra didžiausias pasaulyje, neskaitant Kinijos, kur ši liga pirmiausiai atsirado pernai gruodį.
Korėjos ligų kontrolės ir prevencijos centrai ketvirtadienį nepranešė apie naujus mirusius pacientus. Iki šiol Pietų Korėjoje mirė 12 koronavirusu užsikrėtusių pacientų.
Kinijoje – mažiausias nuo sausio koronavirusu užsikrėtusių žmonių mirčių skaičius
07:00
Kinija ketvirtadienį pranešė apie naujuoju koronavirusu užsikrėtusių 29 žmonių mirtį, bet šis per parą mirusių aukų skaičius yra mažiausias per beveik mėnesio laikotarpį.
Vis dėlto per parą užfiksuotų naujų užsikrėtimo atvejų skaičius šiek tiek padidėjo.
Nacionalinės sveikatos apsaugos komisijos duomenimis, žemyninėje Kinijoje iki šiol mirė 2 744 koronavirusu užsikrėtę žmonės.
Per parą mirusių pacientų skaičius mažėjo jau trečią dieną iš eilės, o paskelbtas ketvirtadienį buvo mažiausias nuo sausio 29 dienos, kai buvo pranešta apie 26 naujas aukas.
Komisija nurodė, kad nustatyti dar 433 užsikrėtimo virusu SARS-CoV-2 atvejai. Didžioji jų dalis (409) buvo užfiksuoti centrinėje Hubėjaus provincijoje, šio protrūkio pirminiame židinyje.
Nuo gruodžio, kai Hubėjaus sostinėje Uhane buvo nustatyti pirmieji užsikrėtusieji, Kinijos žemyninėje dalyje užregistruota beveik 78,5 tūkst. užsikrėtusių koronavirusu.
Hubėjuje naujų užsikrėtimo atvejų skaičius pastarąją savaitę stabiliai mažėjo, bet trečiadienį vėl šiek tiek padidėjo.
Hubėjuje tebetaikomi griežti judėjimo suvaržymai, bet kituose Kinijos miestuose žmonės pamažu grįžta į darbus. Vis dėlto mokyklos lieka uždarytos, o į Pekiną sugrįžtantys žmonės turi 14 dienų praleisti savanoriškame karantine.
Rumunija ir Norvegija paskelbė apie pirmuosius užsikrėtimo koronavirusu atvejus
06:20
Rumunija ir Norvegija trečiadienį pranešė apie pirmuosius užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus, susijusius su šios ligos protrūkiais Kinijoje ir Italijoje.
Rumunijoje infekcija COVID-19 diagnozuota vyrui, turėjusiam kontaktą su vienu italu, apsilankiusiu šalyje praeitą savaitę.
„Pacientas, kurio sveikatos būklė gera ir kuriam jokie simptomai nesireiškia, bus perkeltas į Bukarešto užkrečiamųjų ligų ligoninę“, – per spaudos konferencija sakė sveikatos apsaugos ministras Victoras Costache.
Kitiems septyniems žmonėms, gyvenantiems pietrytinėje Gordžo srityje, tame pačiame name kaip ir šis vyras, viruso infekcija nenustatyta, bet dėl visa pikta jie visi bus dvi savaites laikomi karantine, sakė krizių mažinimo departamento pareigūnas Raedas Arafatas.
Manoma, kad rumunas užsikrėtė nuo italo, kuriam buvo diagnozuota koronaviruso infekcija grįžus į Italiją po keturių dienų viešnagės Gordže.
Tuo metu Norvegijos sveikatos apsaugos tarnybos irgi paskelbė apie pirmąjį šalyje užsikrėtimo virusu SARS-CoV-2 atvejį asmeniui, praeitą savaitę grįžusiam iš Kinijos, bet nurodė, kad šiam pacientui pavojus negresia.
„Asmuo nesusirgo, jo sveikata gera, jokie simptomai nepasireiškė“, – žurnalistams sakė Norvegijos visuomenės sveikatos apsaugos instituto pareigūnė Line Vold.
„Manome, kad labai menkai tikėtina, kad jis užkrėtė“ kitų žmonių, pridūrė pareigūnė.
Atlikus įprastą patikrinimą buvo nustatytas „savaitinis teigiamas rezultatas“ ir aptikta naujojo koronaviruso pėdsakų, nurodė institutas.
Naujų užsikrėtimo atvejų aptinkama daugelyje Europos šalių; daugelis jų susiję su didžiausiu žemyne protrūkiu šiaurės Italijoje.
Kelių šalių vyriausybės rekomendavo nesilankyti Italijoje, kur užsikrėtusių COVID-19 nustatyta jau daugiau kaip 400, o 12 pacientų mirė.
Kaip nurodo Pasaulio sveikatos organizacija, COVID-19 protrūkis nusinešė daugiau kaip 2,7 tūkst. žmonių gyvybių. Naujuoju koronavirusu 35 šalyse užsikrėtė daugiau kaip 80 tūkst. žmonių, bet didžioji jų dalis išlieka Kinijoje.
Pirmasis infekcijos atvejis registruotas ir Norvegijoje
23:29
Trečiadienio vakarą apie pirmąjį koronaviruso infekcijos atvejį šalyje pranešė Norvegijos visuomenės sveikatos institutas.
Kaip Osle surengtoje spaudos konferencijoje informavo instituto vadovai, infekuota moteris kol kas jaučiasi sveika ir nejaučia jokių simptomų.
Moteris gyvena šiaurės Norvegijoje, jai pritaikytas namų karantinas. Dabar mėginama nustatyti visus asmenis, su kuriais pastaruoju metu kontaktavo viruso nešiotoja. Moteris praėjusį savaitgalį grįžo į Norvegiją iš Kinijos.
Sakartvele patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis
21:32
Sakartvele trečiadienį patvirtintas pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis, pranešė sveikatos apsaugos ministrė Jekaterina Tikaradzė.
Pasak jos, virusas nustatytas vienam Sakartvelo piliečiui, išvakarėse grįžusiam iš Irano per Azerbaidžaną. Vyriškis gydomas Tbilisio ligoninėje.
Kiek anksčiau Sakartvelas pristabdė tiesioginį oro susisiekimą su Kinija, kur pernai atsirado šis virusas, ir evakavo savo piliečius, panorusius išvykti iš šios šalies.
Praėjusią savaitę dėl Irane plintančio koronaviruso Sakartvelas paskelbė apribojimų oro susisiekimui su šia šalimi.
Remiantis naujausiais duomenimis, nuo koronaviruso Irane mirė 19 žmonių; užsikrėtusiųjų skaičius siekia 139.
Suomijoje koronavirusas nustatytas iš Italijos grįžusiai moteriai
20:35
Suomijos sostinės gyventojai, savaitgalį grįžusiai iš Italijos, buvo nustatytas koronavirusas, trečiadienį pranešė vietos portalas „Yle“.
Kaip pranešama, moteris užsikrėtė Milane. Į medikus ji kreipėsi pati, o dabar ji gydoma Helsinkio universitetinėje ligoninėje.
Pacientei pakilusi temperatūra, bet jos būklė stabili, nurodė gydytojas Asko Jarvinenas.
Moteris viena skrido iš Italijos į Suomiją, artimą kontaktą turėjo tik su dviem žmonėmis. Su jais buvo susisiekta, jiems nepasireiškė jokie simptomai.
Tai jau antras patvirtintas koronaviruso atvejis Suomijoje. Sausio pabaigoje šis virusas nustatytas vienai turistei iš Kinijos.
Kinijoje sumažėjo mirčių
Visi per pastarąją parą užregistruoti mirties atvejai buvo protrūkio pirminiame židinyje Hubėjaus provincijoje, kur taip pat nustatytas 401 iš 406 naujų užsikrėtimo atvejų, pranešė Nacionalinė sveikatos apsaugos komisija.
Kinijoje naujų užsikrėtimo atvejų sumažėjo. Daugelis provincijų pastarosiomis dienomis nenustatė jokių naujų pacientų, susirgusių koronaviruso infekcija COVID-19.
Tik penki nauji pacientai buvo užregistruoti už protrūkio epicentro ribų, ir šis skaičius yra mažiausias per daugiau kaip mėnesį.
Per epidemiją, prasidėjusią Hubėjaus provincijos sostinėje Uhane, Kinijoje užsikrėtė daugiau kaip 78 tūkst. žmonių. Naujasis koronavirusas taip pat išplito dešimtyse kitų šalių.
Pietų Korėjoje nuo šios ligos iki trečiadienio mirė 11 žmonių, užsikrėtusiųjų bendras skaičius išaugo iki 1146. Šiuo metu jis yra didžiausias už Kinijos ribų.
Tarp naujai užsikrėtusiųjų šioje šalyje yra vienas JAV karys, priklausantis 28,35 tūkst. amerikiečių karių kontingentui, turinčiam padėti Seului apsisaugoti nuo branduolinių ginklų turinčios Šiaurės Korėjos grėsmės.
Karys iš Karolo stovyklos, esančios už 30 km į šiaurę nuo Tegu miesto, savanoriškai izoliavosi savo namuose, pranešė JAV pajėgos Pietų Korėjoje. Šiuo metu aiškinamasi, ar jis galėjo užkrėsti kitus tarnybos draugus.
Italija, pranešusi apie 10 mirčių ir daugiau kaip 300 užsikrėtimo atvejų, paskelbė judėjimo suvaržymus 11 miestų. Premjeras Giuseppe Conte sakė, kad šios priemonės gali būti taikomos kelias savaites.
Pekino pastangos iš pradžių buvo sutelktos į stebėseną ir kelionių šalies viduje ribojimą, bet dabar didėja susirūpinimas, kad užsienyje užsikrėtę asmenys gali pakartotinai užnešti ligą į Kiniją ir sukelti naujus protrūkius.
Nandzingo miesto tarnybos antradienį karantinavo 94 žmones, atskridusius vienu lėktuvu iš Seulo, nes trims keleiviams buvo padidėjusi temperatūra, pranešė valstybinė žiniasklaida.
Visi trys keleiviai – Kinijos piliečiai, jie atskrido į Nandzingą antradienį ryte. Karščiavimą jiems nustatė muitinės pareigūnai, įlipę į lainerį patikrinti, ar keleiviams nepasireiškia ligos simptomai, nurodė Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV.
Ši trijulė buvo nedelsiant išsiųsta į ligoninę ir izoliuota, o 94 kiti žmonės buvo uždaryti karantine viename viešbutyje.