Kinijoje pakeitus registravimo kriterijus, neužfiksuota mirčių nuo COVID-19

Kinija trečiadienį pranešė, kad praėjusią parą nuo COVID-19 nemirė nė vienas žmogus, nes pakeitus mirties nuo viruso registravimo kriterijus, dauguma mirčių nebeįskaitomos į koronavirusinės infekcijos statistiką.
Sveikatos sektoriaus darbuotoja ruošia vakciną pacientui
Sveikatos sektoriaus darbuotoja ruošia vakciną pacientui / „AFP“/„Scanpix“

Po staigaus Pekino sprendimo atšaukti beveik trejus metus vykdytą griežtą koronaviruso politiką, pranešama, kad ligoninės patiria sunkumų, vaistinių lentynos yra ištuštėjusios, o daugelis krematoriumų yra perpildyti.

Priėmus sprendimą panaikinti „nulinio COVIDo“ politiką, Kinijoje iš viso buvo užregistruoti septyni mirties atvejai, visi – Pekine, tačiau trečiadienį vienas mirties atvejis buvo išbrauktas iš oficialios statistikos.

Tai įvyko po to, kai Kinijos vyriausybė paskelbė, kad į mirčių nuo COVID-19 statistiką buvo įtraukti tik tie žmonės, kurie mirė tiesiogiai nuo viruso sukelto kvėpavimo nepakankamumo.

Anksčiau žmonės, mirę nuo koronaviruso, buvo įtraukiami į oficialią COVID-19 mirčių statistiką. Teigiama, kad dėl šio registravimo būdo kitose šalyse buvo užfiksuojamas didelis mirčių skaičius.

„Šiuo metu užsikrėtus omikron atmaina pagrindine mirties priežastimi išlieka kitos turimos ligos“, – antradienį Kinijos Nacionalinės sveikatos komisijos (NHC) surengtoje spaudos konferencijoje teigė Pekino universiteto 1-osios ligoninės vyriausiasis gydytojas Wang Guiqiangas.

„Seni asmenys serga kitomis ligomis, tik labai nedidelė dalis miršta tiesiogiai nuo kvėpavimo nepakankamumo, kurį sukelia COVID-19 infekcija“, – teigė jis.

Naujienų agentūrai AFP vienas ekspertas teigė, kad dėl to, jog šiuo metu paplitusi omikron atmaina ne taip stipriai paveikia plaučius kaip kitos COVID-19 atmainos, pasikeitusi jos apibrėžtis reiškia, kad nuo šiol daug daugiau susirgimų nebus fiksuojama.

„Apibrėžimas, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama kvėpavimo nepakankamumui (kuris išsivysto, kai plaučiai negali gauti pakankamai deguonies į kraują), neatspinti daugelio mirčių nuo COVID-19 atvejų“, – teigė Niujorke įsikūrusios Užsienio santykių tarybos vyresnysis bendradarbis pasaulinės sveikatos klausimais Yanzhongas Huangas.

„Naujoji formuluotė keičia tarptautinę normą, galiojusią nuo balandžio vidurio per Šanchajaus protrūkį, pagal kurią mirusiuoju nuo COVID-19 laikomas kiekvienas, kuris mirė sirgdamas COVID-19“, – pridūrė jis.

Singapūre dirbantis užkrečiamųjų ligų ekspertas Leong Hoe Namas teigė, kad naujoji apibrėžtis reiškia, jog „apie daugybę mirčių nebus pranešta“.

„Skelbiamas žemas mirtingumo lygis... prideda blizgesio (Kinijos) sveikatos priežiūros sistemai ir politikai“, – sakė jis.

„AFP“/„Scanpix“/Ligoninė Pekine
„AFP“/„Scanpix“/Ligoninė Pekine

„Itin apkrautas“

Nuo šalies šiaurės rytų iki pietvakarių krematoriumų darbuotojai naujienų agentūrai AFP teigė, kad jiems sunkiai sekasi susitvarkyti su didėjančiu mirčių skaičiumi.

Praėjusią savaitę Pekinas pripažino, kad pasibaigus privalomiems masiniams testavimams tapo neįmanoma nustatyti protrūkio masto.

Tačiau valdžios institucijos yra pasiryžusios tęsti darbą, o centrinis Siano miestas antradienį prisijungė prie keleto kitų didžiųjų miestų ir paragino užsikrėtusius žmones, kuriems nepasireiškė jokie simptomai, eiti į darbą kaip įprastai.

Daugelio Kinijos miestų krematoriumai trečiadienį atsisakė duoti interviu naujienų agentūrai AFP, o vienas šiaurės vakarų Siano miesto krematoriumas sakė, kad jis yra „itin apkrautas“.

Centriniame Čangšos mieste dvi įmonės, kurios specializuojasi laidojimo drabužių gamyboje, teigė, kad pastebėjo užsakymų pagausėjimą.

Vienas savininkas sakė, kad COVID-19 protrūkis „šiek tiek paveikė“ jo verslą ir pridūrė, kad priėmė daugiau užsakymų mirusiems „vyresnio amžiaus žmonėms“ nei įprastai.

Kiti pateikė įvairesnį vaizdą, pavyzdžiui, laidojimo paslaugų įmonės pietiniame Guangdžou mieste darbuotojas naujienų agentūrai AFP sakė, kad klientų „žiemą visada būna šiek tiek daugiau“.

Paklausti apie COVID-19 poveikį, kai kurie iš jų buvo atsargūs, o vienas darbuotojas Čongčingo didmiestyje sakė, kad šiuo metu „nelengva apie tai per daug kalbėti“.

„Privalome veikti greitai“

Vienas žymiausių Kinijos sveikatų ekspertų antradienį perspėjo, kad per ateinančias dvi savaites sostinėje padaugės susirgimų, o tokia padėtis tęsis iki sausio pabaigos.

„Privalome veikti greitai ir parengti karščiavimo klinikas, skubios pagalbos ir sunkių atvejų gydymo priemones“, – valstybiniam laikraščiui „Global Times“ sakė Pekino universiteto pirmosios ligoninės kvėpavimo takų ekspertas Wang Guangfa.

JAV pareiškė, kad užsikrėtimų atvejų banga Kinijoje kelia tarptautinį susirūpinimą ir pasiūlė pasidalyti vakcinomis, kad būtų sustabdytas sparčiai didėjantis COVID-19 atvejų skaičius.

„Žinome, kad bet kuriuo metu, kai virusas plinta, kai jis yra gyvoje aplinkoje, jis gali mutuoti ir kelti grėsmę žmonėms visur“, – pirmadienį sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.

Pekinas atmetė šį pasiūlymą, tvirtindamas, kad virusas kontroliuojamas ir kad „Kinija nuolat optimizuoja prevencijos ir kontrolės priemones“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų