Pekine sakydamas kalbą dukart per dešimtmetį rengiamame komunistų partijos suvažiavime Xi Jinpingas perspėjo, kad Kinija turi „ryžto, pasitikėjimo ir gali sužlugdyti separatistinius bandymus dėl Taivano nepriklausomybės bet kokia jos forma“.
„Mes niekada niekam, jokiai organizacijai ar politinei partijai, neleisime kada nors kokia nors forma atskirti kokią nors Kinijos teritorijos dalį nuo Kinijos“, – pareiškė jis.
Taivano Kinijos reikalų taryba išreiškė apgailestavimą dėl šių komentarų ir sakė, kad Pekinas „vienos Kinijos“ politika „negali patraukti savo pusėn žmonių“.
Taivano ir Kinijos santykiai nuo praėjusių metų, kai salos prezidente buvo išrinkta Tsai Ing-wen, vis labiau vėsta.
Pekinas nutraukė oficialų bendravimą su jos vyriausybe, nes ji atsisako viešai sutikti su „vienos Kinijos“ koncepcija.
Tsai Ing-wen taip pat papiktino Pekiną paskambinusi Donaldui Trumpui pasveikinti jo su pergale JAV prezidento rinkimuose.
Valdant ankstesnei Taivano vyriausybei, abi šalys laikėsi „1992 metų konsensuso“, pagal kurį sutarė, kad yra tik viena Kinija, nors konkrečiai nenurodė, kas jai teisėtai atstovauja.
Vis dėlto savo kalboje Xi Jinpingas ištiesė alyvmedžio šakelę salos vadovybei, pasiūlydamas atkurti komunikavimą su Taivanu, jeigu jo vyriausybė vėl priims tą susitarimą.
Xi Jinpingas savo kalboje nepaminėjo nepriklausomybės judėjimų Kinijos pusiau autonominiame Honkongo mieste.
Tuomet „jokia politinė partija ar grupė Taivane neturės jokių sunkumų bendraudamos su žemynine dalimi“, sakė jis.
Abi šalys išsiskyrė po pilietinio karo 1949 metais, bet, nors Taivanas laiko save suverenia valstybe, jis nėra oficialiai paskelbęs nepriklausomybės.
Įtampą tarp Kinijos ir Taivano pernai dar labiau padidino itin neįprastas Tsai Ing-wen sprendimas telefonu pasveikinti tuomet išrinktąjį JAV prezidentą D.Trumpą.
Xi Jinpingas savo kalboje nepaminėjo nepriklausomybės judėjimų Kinijos pusiau autonominiame Honkongo mieste.
„Formuosime ir stiprinsime patriotų, kurie myli ir mūsų šalį, ir savo regionus, gretas“, – sakė jis ir pridūrė, kad „patriotai atliks pagrindinį vaidmenį“ valdant šią buvusią Britanijos koloniją, turinčią savus įstatymus pagal politiką „viena šalis, dvi sistemos“.
Reaguodamas į raginimus dėl demokratijos, kurie vis dažniau virsta reikalavimais suteikti teisę į apsisprendimą ar net raginimais skelbti visišką nepriklausomybę, Pekinas griežtino šio miesto kontrolę.