Likus kelioms valandoms iki derybų su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu) Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) aukščiausiojo lygio susitikime kalbėjęs Xi Jinpingas atkreipė dėmesį į „tokius iššūkius kaip geopolitika, vienašališkumas ir didėjantis protekcionizmas“.
„Turime susivienyti ir bendradarbiauti“, – pridūrė jis savo kalboje, kurią paskelbė Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV.
Planuojamas Xi Jinpingo susitikimas su J. Bidenu įvyks likus dviem mėnesiams iki tos dienos, kai sausį į Baltuosius rūmus sugrįš išrinktasis respublikonų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kuris per savo pirmąją kadenciją įsitraukė į muitų karą su Pekinu.
Šį kartą rinkimų kampanijos metu D. Trumpas pažadėjo vykdyti protekcionistinę prekybos politiką, įskaitant muitus visam importui ir ypač didelius muitus Kinijai.
Šeštadienį Xi Jinpingas paragino APEC narius tvirtai laikytis daugiašališkumo ir atviros ekonomikos principų, kartu skatinant regioninę integraciją.
Jis užsiminė apie pastangas sukurti Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono laisvosios prekybos zoną, kurios dedamos jau daug metų, ir sakė, kad Pekinas yra pasirengęs derėtis dėl prekybos susitarimų skaitmeniniame ir ekologiniame sektoriuose.
Kinijos lyderis taip pat paragino glaudžiau bendradarbiauti tokiose pažangiose srityse kaip dirbtinis intelektas ir kvantinė informacija.
Penktadienį Xi Jinpingas APEC verslo lyderių aukščiausiojo lygio susitikime sakė, kad bandymai mažinti pasaulinę ekonominę tarpusavio priklausomybę yra „ne kas kita, kaip atsitraukimas atgal“.
Kinija – antra pagal dydį pasaulio ekonomika – susiduria su įvairiomis problemomis, pradedant užsitęsusia būsto rinkos krize ir baigiant vangiu vartojimu bei vietos valdžios sektoriaus skola.
Šiais metais šalis siekia maždaug 5 proc. metinio ūkio augimo, tačiau daugelis ekspertų mano, kad šis tikslas yra per daug ambicingas, atsižvelgiant į iššūkius, su kuriais susiduria jos ekonomika.