Kinija pretenduoja į beveik visą Pietų Kinijos jūrą, ignoruodama konkuruojančias Pietryčių Azijos šalių pretenzijas ir tarptautinio arbitražo sprendimą, kuriuo jos pozicija pripažinta nepagrįsta.
Pastaraisiais mėnesiais tarp Pekino ir Filipinų kilo įtampa dėl jūros po kelių incidentų, kuriuose dalyvavo Filipinų ir Kinijos laivai. Naujausias laivų susidūrimas įvyko šią savaitę.
„Mes teisėtai ginsime savo teises laikydamiesi įstatymų“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį per kasmetinį Kinijos įstatymų leidėjų susitikimą, vadinamą dviem sesijomis, sakė Pekino užsienio reikalų ministras Wang Yi (Vang I).
„Kalbant apie jūrų ginčus, Kinija visada laikėsi didelio santūrumo principo“, – Pekine surengtoje trumpoje spaudos konferencijoje sakė Wang Yi.
„Tačiau, žinoma, neleidžiame, kad būtų piktnaudžiaujama mūsų gera valia, ir nesutinkame, kad būtų iškraipomi ar sąmoningai pažeidžiami jūrų teisės aktai“, – sakė jis.
Filipinai antradienį iškvietė Kinijos atstovą, pareiškę, kad kinų pakrančių apsaugos laivai du kartus susidūrė su filipiniečių laivais ir į vieną iš jų nukreipė vandens patrankas.
Pekinas savo ruožtu pareiškė, kad ėmėsi kontrolės priemonių prieš, kaip teigė, Filipinų laivų neteisėtą įsibrovimą į vandenis, į kuriuos Kinija reiškia pretenzijas, be to, apkaltino filipiniečių laivą tyčia taranavus kinų laivą.
Kinija trečiadienį apkaltino Jungtines Valstijas naudojantis Filipinais kaip pėstininkais Pietų Kinijos jūroje, didėjant abiejų Azijos valstybių priešiškumui dėl teritorinio ginčo regione po to, kai Vašingtonas pasmerkė Kinijos laivų veiksmus kaip provokacinius.
Ketvirtadienį Wang Yi nepaminėjo Jungtinių Amerikos Valstijų, tačiau paragino „tam tikras regionui nepriklausančias šalis nekelti problemų, nesirinkti pusės ir netapti trikdytojais ar neramumų kėlėjais Pietų Kinijos jūroje“.