„Kinijos vystymasis turi stiprų endogeninį impulsą ir neišvengiamą istorinę logiką, todėl neįmanoma bandyti transformuoti Kiniją, o dar labiau neįmanoma Kinijos apsupti ir sulaikyti“, – sakė Wang Yi 100 metų sulaukusiam H.Kissingeriui per susitikimą Pekine, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Sveikindamas Kinijos „draugystę su senais draugais“, Wang Yi gyrė H.Kissingerio „istorinį indėlį į ledus pralaužiančią Kinijos ir JAV santykių plėtrą“.
„Kinijos politika Jungtinių Valstijų atžvilgiu išlaiko didelį tęstinumą ir laikosi pagrindinių prezidento Xi Jinpingo pasiūlytų gairių – abipusės pagarbos, taikaus sambūvio ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo“, – pridūrė Wang Yi.
„Šios trys gairės yra esminės ir ilgalaikės, be to, jos yra tinkamas būdas Kinijai ir Jungtinėms Valstijoms, dviem didelėms šalims, sugyventi vienai su kita“, – sakė Kinijos vyriausiasis diplomatas.
„JAV politikai Kinijos atžvilgiu reikia Kissingerio stiliaus diplomatinės išminties ir Nixono stiliaus politinės drąsos“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje buvusį JAV prezidentą Richardą Nixoną, kuris užmezgė diplomatinius santykius su komunistų valdoma Kinija.
1971 metų liepą H.Kissingeris, tuometinis JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, slapta išskrido į Pekiną su misija užmegzti santykius su komunistine Kinija.
Ši kelionė sudarė prielaidas svarbiam R.Nixono, kuris siekė supurtyti Šaltąjį karą ir padėti užbaigti Vietnamo karą, vizitui.
Vašingtono atsivėrimas tuomet izoliuotam Pekinui prisidėjo prie to, kad Kinija tapo gamybos galia ir didžiausia pasaulio ekonomika po JAV.