Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kinų mokslininkė neigia hipotezę, esą pandeminis koronavirusas pasklido iš laboratorijos

Kinų mokslininkė, atsidūrusi teorijų, esą pandemiją sukėlęs užkratas pasklido iš jos virusologijos laboratorijos, epicentre, karštai paneigė, kad Uhano mieste esanti jos darbovietė atsakinga už pasaulinę sveikatos krizę.
Shi Zhengli
Shi Zhengli / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Kaip po galais galėčiau pateikti įrodymų dėl kažko, kai tų įrodymų nėra?“ – JAV dienraščiui „The New York Times“ sakė daktarė Shi Zhengli, retai pateikianti komentarų žiniasklaidai.

„Nežinau, kaip pasaulis prie to priėjo, kai nuolat drabstoma purvu nekalta mokslininkė“, – sakė ji dienraščiui.

JAV prezidentas Joe Bidenas praėjusį mėnesį pavedė žvalgybos agentūroms atlikti tyrimą dėl pandeminio koronaviruso kilmės, vėl suintensyvėjus kalboms, esą užkratas galėjo pasklisti iš laboratorijos.

Prielaida, esą užkratas pasklido iš laboratorijos, buvo iškelta įsibėgėjus pandemijai. Ją intensyviai kurstė ir J.Bideno pirmtakas Donaldas Trumpas su savo patarėjais. Tačiau vėliau ši hipotezė daugelio ekspertų buvo atmesta kaip sąmokslo teorija.

Tačiau pastarosiomis savaitėmis apie šią teoriją vėl imta intensyviai kalbėti, pasirodžius pranešimams, kad trys Uhane veikiančio Virusologijos instituto mokslininkai 2019 metais susirgo po apsilankymo šikšnosparnių urve Kinijos pietvakarinėje Junano provincijoje.

Shi Zhengli yra šikšnosparnių koronavirusų ekspertė. Kai kurie mokslininkai sakė, kad ji galėjo vadovauti vadinamiesiems funkcijos įgijimo mutacijų eksperimentams, kai mokslininkai stiprina viruso gebėjimą paveikti šeimininko organizmą, kad geriau ištyrinėtų šio poveikio padarinius.

„Scanpix“/AP nuotr./Shi Zhengli
„Scanpix“/AP nuotr./Shi Zhengli

Pasak „The New York Times“, 2017 metais Shi Zhengli su kolegomis iš Uhano laboratorijos paskelbė ataskaitą apie eksperimentą, per kurį „sukūrė naujus hibridinius šikšnosparnių koronavirusus, sukeisdami ir derindami kelių anksčiau išskirtų patogenų genomo fragmentus, siekdami ištirti virusų gebėjimą užkrėsti žmogaus ląsteles ir jose replikuotis“.

Mažiausiai vienas iš šių pirminių virusų buvo beveik pajėgus užkrėsti žmones.

Tačiau elektroniniame laiške dienraščiui Shi Zhengli tvirtino, kad jos eksperimentai skyrėsi nuo funkcijos įgijimo mutacijų eksperimentų, nes jų tikslas nebuvo paversti virusą pavojingesniu. Anot mokslininkės, ji su kolegomis siekė išsiaiškinti, kaip virusas gali persimesti nuo vienos rūšies kitai.

„Mano laboratorija niekada nevykdė ir nebendradarbiavo vykdant funkcijos įgijimo mutacijų eksperimentus, per kuriuos didinamas viruso virulentiškumas“, – sakė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?