Pasiskiepiję 98 proc. karių
Šią statistiką vienas teisininkas pateikė per praėjusią savaitę Jungtinių Valstijų Senate surengtus klausymus. Ją jau spėjo pasigauti socialinių tinklų vartotojai.
Pavyzdžiui, šiame „Instagram“ įraše cituojama ta pati statistika iš JAV Karinių pajėgų medicinos ir epidemiologijos duomenų bazės (angl. Defense Medical Epidemiology Database, DMED).
„2021 m. kariuomenėje užregistruotų DMED kodų, įvykus persileidimui, skaičius išaugo 300 proc., palyginti su penkerių metų vidurkiu“, – teigiama įraše, kuris dėmesį iškart patraukia raudonu paveiksliuku su užrašu SOS.
Penkerių metų vidurkis siekė 1 499 persileidimo kodus per metus. Per pirmus 10 praėjusių metų mėnesių šis rodiklis pašoko iki 4 182.
Panašiai padaugėjo ir vėžio diagnozių (nuo penkerių metų vidurkio po 38 700 per metus iki 114 645 per 11 praėjusių metų mėnesių).
„Taip pat buvo 1 000 proc. neurologinių ligų kodų skaičiaus augimas, jis padidėjo nuo 82 tūkst. vidurkio iki 863 tūkst.“, – pridėjo gydytoju natūropatu Danieliu Chongu prisistatantis vyras.
Tą pačią statistiką aprašė ir Lietuvos portalas respublika.lt. „Sausio 24 dieną JAV Senate buvo pateikta šokiruojanti informacija apie padėtį karinėse pajėgose“, – rašoma antradienį publikuotame straipsnyje, kuris sulaukė maždaug 350 komentarų.
Jo pavadinime daroma prielaida, esą sveikatos problemų galėjo pagausėti dėl aktyvaus skiepijimosi nuo COVID-19. Jungtinių Valstijų karinėse pajėgose vakcinuoti 98 proc. aktyvių komponentų arba 96 proc. visų karių.
Straipsnyje pasakojama apie senatoriaus iš Viskonsino valstijos respublikono Rono Johnsono organizuotus klausymus apie pandemijos valdymą. Renginio metu „įvairių sričių mokslininkai ir tyrėjai pristatė kraupius skaičius“.
Toliau ne tik surašyti minėti skaičiai apie vėžio atvejus, neurologines ligas ir persileidimus, bet ir atkreiptas dėmesys, kad 2020 m., kai pandemija jau buvo, bet dar nevyko visuotinė vakcinacija, persileidimų skaičius buvo panašus kaip anksčiau (1 477).
Straipsnyje, kaip ir įraše „Instagram“, pateikta dar daugiau statistikos: miokardo infarktų esą padaugėjo 269 proc., veido nervo paralyžiaus atvejų (angl. Bell's palsy) – 291 proc., įgimtų formavimosi ydų kariškių naujagimiams – 156 proc., moterų nevaisingumo atvejų – 471 proc., plaučių embolijos atvejų – 467 proc.
Šią statistiką aprašė ir tokie konservatyvūs tinklalapiai, kaip „The Blaze“ bei „Just the News“.
„Kariai kartais galimai nužudomi“
Minėta statistika apie persileidimus ir vėžinius susirgimus išties nuskambėjo net 5 valandas trukusiuose klausymuose „COVID-19: antra nuomonė“. Paties senatoriaus R.Johnsono moderuoto renginio vaizdo įrašą galima rasti tinklalapyje „Rumble“ (diskusija prasideda ties maždaug 40 min. žyma). Per 10 dienų jis suspėtas peržiūrėti 1,8 mln. kartų.
Vien, pavyzdžiui, ši trumpa ištrauka, paskelbta vienos vakcinų skeptikės paskyroje „Twitter“, peržiūrėta 15,4 tūkst. kartų, šioje paskyroje – 2,8 tūkst. kartų.
Skaičius pateikė įraše matomas advokatas iš Ohajo valstijos Thomas Renzas, kuris jau anksčiau ne kartą yra skelbęs, esą vakcinos nulėmė ne vieną mirtį. Duomenis, paremtus DMED nurodytais kodais, esą pateikė jo atstovaujami trys pranešėjai (angl. whistleblowers).
„Reikšmingi duomenys rodo, kad persileidimų padaugėjo 300 proc., palyginti su 5 metų vidurkiu, – renginyje sakė teisininkas. – Matome, kad, palyginti su 5 metų vidurkiu, beveik 300 proc. padaugėjo vėžio atvejų.
Neurologinių problemų, kurios turi įtakos pilotams, padidėjimas – daugiau nei 1000 proc. Tūkstančiu!“
Jų esą padaugėjo nuo vidutiniškai 82 tūkst. iki 863 tūkst. per metus.
„Su mūsų kariais eksperimentuojama, jie sužeidžiami ir kartais galimai nužudomi“, – tvirtino Th.Renzas ir nurodė, kad šią medžiagą ruošiamasi pateikti teismams.
Informaciją apie kariškių sveikatą jam pateikė pranešėjai apie Gynybos departamento veiklą – karo medikai pulkininkė leitenantė Theresa Long, dr. Samuel Sigoloff ir pulkininkas leitenantas Peteris Chambersas.
Pastebėjo klaidą sistemoje
Klausymų metu nuskambėję ir socialiniuose tinkluose aprašyti bei didžiulio dėmesio sulaukę skaičiai nėra tikslūs – jie atsirado dėl klaidos duomenų bazėje.
Tokį paaiškinimą faktų tikrinimo tinklalapiui „PolitiFact“ pateikė Karinių pajėgų sveikatos agentūros Ginkluotųjų pajėgų priežiūros padalinio atstovas spaudai Peteris Gravesas.
„Reaguodami į susirūpinimą, išreikštą naujienų pranešimuose“, padalinio specialistai peržiūrėjo DMED esančius duomenis ir „rado, kad 2016-2020 m. statistika buvo neteisinga“, paaiškino jis.
DMED suteikia leidimą turintiems vartotojams prieigą prie „epidemiologinių duomenų apie aktyviuose komponentuose tarnaujančius narius“, jie įtraukti ir į Karinių pajėgų medicinos priežiūros sistemą.
Specialistai palygino šiose dviejose duomenų bazėse turimus skaičius ir aptiko, kad diagnozių skaičius minėtu laikotarpiu „reprezentavo tik mažą dalį faktinių medicininių diagnozių“.
Pernai skaičiai esą buvo realūs, „dėl nepakankamų 2016-2020 m. duomenų sudarydami reikšmingo medicininių diagnozių šuolio 2021-aisiais įspūdį“.
Anot P.Graveso, pastebėjus šį neatitikimą DMED sistema buvo išjungta nustatyti ir pašalinti netikslių duomenų priežastis.
Garsėja prieštaringais pareiškimais
Minėtas vyresnysis respublikonų senatorius R.Johnsonas išgarsėjo tokiais pareiškimais, kaip „[Kapitolijaus riaušės] man atrodė lyg taikus protestas“ ir „įrodyta, kad burnos skalavimo skystis naikina koronavirusą“.
Jis aktyviai pasisako ne tik prieš privalomus COVID-19 skiepus vienai ar kitai visuomenės grupei, bet ir prieš abortus bei paramą vaikų turinčioms šeimos.
Viskonsino valstijos, kuriai atstovauja, naujienų stočiai WKBT prieš metus politikas teigė: „Žmonės nusprendžia turėti šeimas ir tapti tėvais. Jie turi tai apsvarstyti, darydami šį pasirinkimą. <…> Niekada tikrai nemaniau, kad visuomenės pareiga rūpintis kitų žmonių vaikais.“
Priešingai – multimilijonieriaus senatoriaus manymu, valstybė turėtų primygtinai skatinti tėvus dirbti, kad jie gautų kuo geresnius darbus ir turėtų už ką išlaikyti vaikus.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.