Ko labiausiai bijo V.Putinas: Ukraina ruošia slaptą ginklą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ne veltui bandomajam smūgiui vidutinio nuotolio balistine raketa „Orešnik“ pasirinko Dnipro miestą ir jame esančią „Južmaš“ (arba kitaip „Pivdenmaš“) gamyklą. Ukraina užsiminė aktyviai kurianti savo balistinę raketą, kuri greičiausiai bus gaminama būtent čia, skelbia britų leidinys „The Times“.
Raketų gamykla Dnipre
Raketų gamykla Dnipre / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Ukrainos Dnipro mieste buvo smogta vienam didžiausių ir garsiausių Sovietų Sąjungos pramoninių kompleksų, kuriame šiandien gaminama raketinė įranga ir kiti ginklai“, – po raketos smūgio per rusų televiziją gyrėsi V.Putinas.

Nors Kremlius smūgį Dniprui smūgį pristatė kaip atsaką už amerikiečių ATACMS ir Didžiosios Britanijos „Storm Shadow“ raketų smūgius Rusijos teritorijoje, pasak „The Times“ greičiausiai pagrindinė priežastis buvo kita.

V.Putinas bijo ne Vakarų raketų, o tai, kad Ukraina sukurs savo

Rusija iš tikrųjų baiminasi ne Vakarų raketų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankose, o to, kad Ukraina pati sukurs savo raketas, pažymima straipsnyje. Raketų, dėl kurių naudojimo „klastingieji anglosaksai“ nebegalės diktuoti ukrainiečiams taisyklių: tada bus galima peržengti bet kokius Rusijai gyvybiškai svarbius apribojimus.

Iki šiol Ukraina smūgiavo Maskvai tik savo gamybos bepiločiais orlaiviais, tačiau balistinė raketa yra visiškai kitokio lygio atgrasymo priemonė, pažymėjo straipsnio autoriai.

O Ukrainos valdžia ne veltui ne kartą pabrėžė, kad Kyjivas iš tiesų kuria savo raketą.

Internete paskelbtose palydovinėse nuotraukose nematyti jokių didelių pažeidimų „Orešnik“ smūgio vietoje.

Trečdalis Dnipro gyventojų dirbo raketų gamykloje

Trečdalis Dnipro miesto gyventojų kadaise dirbo šioje gamykloje. Jie sako, kad gamykla iš tikrųjų buvo pastatyta taip, kad atlaikytų JAV branduolinę bombą. Giliai po žeme, pasak jų, yra ištisas miestas.

„Rusai negali ten patekti“, – žurnalistams sakė 66 metų Tamara Ivanivna, kurios tėvas kadaise dirbo gamykloje.

Profesorius Vasilijus Ševcovas, jau šešis dešimtmečius Dnipro nacionaliniame universitete skaitantis paskaitas apie raketų pramonę, pažymėjo, kad sovietmečiu gamyklos metinis biudžetas buvo didesnis nei mažiausių sovietinių respublikų – Sakartvelo, Estijos ar Moldovos.

Pasak straipsnio, būtent čia buvo sukurta tarpžemyninė raketa R-36, kurią amerikiečiai gana oficialiai vadina „Satan“, nes ji gali sunaikinti bet kurį Amerikos miestą.

„Žinoma, šiandien Ukraina negali sau leisti tokio biudžeto, kokį gamykla turėjo sovietmečiu. Tačiau žmonės, sukūrę „Satan“, neišnyko“, – rašo „The Times“.

Raketa gali pasiekti Kremlių

Manoma, kad pastaruosius 10 metų Ukraina aktyviai dirbo prie raketos „Grom-2“, kurios veikimo nuotolis siekia 500 km. To visiškai pakanka, kad būtų galima pataikyti į Kremlių.

Vakarų ekspertai abejoja, kad, atsižvelgiant į tai, jog Rusija savo raketomis gali pataikyti į bet kurią Ukrainos dalį, ukrainiečiai sugebės sukurti daug balistinių raketų. Jų gamyba sudėtinga, dirbama su didelėmis detalėmis, kurias sunku paslėpti. O mažas raketų skaičius, anot analitikų, esą yra bevertis.

Tačiau yra ir kita nuomonė, išskyrė „The Times“. Turint saujelę balistinių raketų, jas galima sujungti su daugybe bepiločių orlaivių. Paleidžiant visa tai vienu metu, būtų galima pralaužti Rusijos priešlėktuvinę gynybą.

Straipsnio autoriai priminė, kad kiek anksčiau Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas pažadėjo kitais metais sukurti 30 tūkst. tolimojo nuotolio dronų, galinčių pasiekti Maskvą.

„Visos rūšys turi kažką, kas leidžia joms išgyventi. Kiškiai turi ilgas kojas, kad galėtų bėgioti. Lapės turi dideles ausis, kad girdėtų. Kuo mes, ukrainiečiai, esame unikalūs? Mes turime intelektą“, – pažymėjo profesorius V.Ševcovas.

Kaip anksčiau pranešė naujienų agentūra „Unian“, Ukraina kuria savo balistinę raketą. Pasak buvusio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojo Ihorio Romanenkos, tai raketa „Grom-2“, kuri kuriama remiantis ankstesniu projektu „Sapsan“, panašiu į rusišką „Iskander“.

Valstybinės įmonės „Spectechnoeksport“ direktorius Oleksijus Petrovas mano, kad Ukrainoje pagamintos sparnuotosios ir balistinės raketos Ukrainos ginkluotosiose pajėgose gali būti pradėtos naudoti jau kitais metais. Pasak jo, šioje srityje dirba ne tik valstybinės gamyklos, bet ir privatus sektorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai