Ko siekiama protestais prieš D.Trumpą: penki svarbiausi dalykai

Per JAV miestus ritasi demonstracijų prieš išrinktąjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą banga. Nuo Niujorko iki Atlantos ir San Diego tūkstančiai žmonių išėjo į gatves.
Protestas JAV
Protestas JAV / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip skelbia CNN, protestai iš esmės praėjo taikiai, tik kai kuriose iš jų pratrūko smurtas. Portlande ir Oregone, policijos teigimu, buvo kilusių neramumų – vandalai į pareigūnus mėtė įvairius daiktus, apgadino automobilius. Šiais protestais siekiama penkių pagrindinių dalykų. Kokie jie?

1. „Atsikratyti Trumpo“

Daugybėje demonstracijų „Atsikratyti Trumpo“ (Dump Trump – angl.) yra esminis protestų šūkis. Ką tai reiškia? Tai šūkis, kuris pirmą kartą prigijo, kai respublikonai paragino partiją nutraukti ryšius su D.Trumpu. Tačiau po rinkimų šis šūkis įgijo kiek kitą reikšmę.

Iš dalies tai patrauklus būdas apibendrinti savo nuomonę apie rinkimų rezultatus. Vis dėlto atsirado tokių, kurie jau pasirašinėja peticiją internete ir rašo laiškus Rinkikų kolegijos nariams, prašydami balsuoti priešingai, nei jų valstijose balsavo žmonės. Ar tai galėtų įvykti? Tokius pasvarstymus greitai nugesino portalas Snopes.com, pareikšdamas, kad „tai labai labai mažai tikėtina“, pažymėdamas, kad tai „būtų visiškas precedentas Amerikos istorijoje ir drastiškas pokytis JAV politikos tradicijose“.

Rinkikų kolegija taip pat tapo protestuotojų objektu, nes Hillary Clinton pralaimėjo rinkimus, nors surinko daugiau balsų.

2. Statyti tiltus, ne sienas

D.Trumpas imigraciją pavertė savo kampanijos ašimi, ir tai yra pagrindinis klausimas daugybei protestuotojų, kurie balsavo prieš D.Trumpo pažadą deportuoti nelegalius imigrantus. „Aš čia, mano nelegalūs draugai, dėl jūsų“, – Atlantoje pareiškė protestuojantis 19-metis Spenceris Smithas. Per protestus Majamyje demonstrantai laikė ženklą, kuriame užrašyta „statykime tiltus, ne sienas“, pabrėždami D.Trumpo dažnai minėtą pažadą tapus prezidentu pastatyti tvorą pasienyje su Meksika.

Ar yra galimybė, kad toks planas galėtų būti padėtas ant stalo? „Kvėpuokite“, – šią savaitę paragino vienas iš D.Trumpo patarėjų imigracijos klausimais, Kanzaso valstijos sekretorius Krisas Kobachas. Anot jo, nekyla net klausimų, kad ji bus statoma. „Vienintelis klausimas, kaip greitai ji iškils ir kas už tai sumokės“, – pridūrė jis. Paisys ar ne D.Trumpas protestuotojų raginimų, tvoros statybos palei sieną gali būti sudėtingesnės, nei atrodo.

3. Noras išsakyti poziciją

Kai kurie protestuotojai sako puikiai žinantys, kad D.Trumpas sausio 20 d. suims vadeles, tačiau jie nori, kad būtų visiškai aišku, jog jie nėra patenkinti rinkimų rezultatais – ir jie nebus ramūs dėl jų. Protestuotojai Ajovoje šią savaitę turėjo du tikslus, sako Rachel Walerstein, kuri dalyvavo proteste. Anot jos, pirmasis – jie siekė, kad žmonės žinotų, jog D.Trumpo retorika, žeminanti odos spalvą, imigrantus ar LGBT žmones, negali būti toleruojama.

„Antrasis tikslas – padaryti politinio nestabilumo pareiškimą, kad atsirastų sunkumų valdyti ir ypač padaryti taip, kad D.Trumpui įgyvendinti savo politiką per pirmąsias 100 dienų būtų neįmanoma“, – kalbėjo ji. „Man yra svarbu padaryti šiuos pareiškimus žinomus ir matomus“, – pridūrė ji.

„Labiausiai siekiama didinti informuotumą“, – sakė Dalina Aimée Perdomo, kuri taip pat prisijungė prie protestų Ajovoje šią savaitę. „Mes susirinkome parodyti, kaip jautėmės ir kaip mūsų šeimos jautėsi“, – kalbėjo ji. D.Trumpas sukritikavo protestuotojus, pavadindamas juos „mokamais profesionalais“, tačiau vėliau socialiniame tinkle „Twitter“ kiek pakeitė plokštelę.

4. D.Trumpas turėtų išsižadėti kai kurių pareiškimų

„Jis turi išspręsti visus nesutarimus, atsiimti pasakytus bjaurius dalykus ir jų atsisakyti“, – CNN Niujorke sakė protestuotojas Nickas Truesdale. D.Trumpas leidiniui „The Wall Street Journal“ šią savaitę teigė, kad jis nemano, kad jo retorika kampanijos metu nuėjusi per toli. Tačiau jis taip pat sakė, kad nori, jog žmonės susivienytų.

„Noriu gyventi šalyje, kurioje visi vieni kitus myli“, – kalbėjo jis, pridurdamas, kad nori būtent tai pabrėžti.

5. „Ne mano prezidentas“

Per šalį vilnijančiuose protestuose demonstrantai laiko plakatus, kurie šaukia „tai – ne mano prezidentas“. Protesto Atlantoje organizatoriai sakė, kad jų žinutė – paprasta. „Mes negerbiame fakto, kad D.Trumpas – JAV prezidentas“, socialiniame tinkle „Facebook“ rašė jie.

„Tariame „ne“ D.Trumpui ir „ne“ ateities lyderiams, kurie naudojasi mūsų baimėmis ir meluoja mums aiškiai, nesvarbu, ar dedasi priešais ar draugais. „Ne“ prezidentui, kuris nori uždrausti visus musulmonus. „Ne“ prezidentui, kuris meksikiečius vadina prievartautojais“, – taip buvo kviečiama į protestą Atlantoje. „Ne“ prievartos kultūrai. „Ne“ lyderiui, kuris mūsų aplinkoje propaguoja destrukciją“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų