„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ko tikėtis iš naujosios britų lyderės Theresos May?

Theresos May, britų vidaus reikalų sekretorės, kuri trečiadienį turi tapti naująja Jungtinės Karalystės ministre pirmininke, asmenyje Europos Sąjunga (ES) gaus pragmatišką, skrupulingą ir griežtą derybininką, kuris tikriausiai nepuls strimgalviais į derybas dėl „Brexit“, rašo Briuselio nepriklausomas interneto leidinys „EUobserver“.
Theresa May
Theresa May / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

59 metų T.May šia vasara tikriausiai pasinaudos tam, kad suformuotų derybinę Didžiosios Britanijos poziciją dėl išstojimo iš ES.

T.May, kuri tyliai rėmė pasilikimo ES šalininkų stovyklą, varžydamasi dėl lyderio posto atmetė antro referendumo galimybę ir pažadėjo gerbti britų rinkėjų pasirinkimą išstoti iš Bendrijos.

„Brexit“ reiškia „Brexit“, ir mes tai sėkmingai įgyvendinsime“, – sakė ji, pradėdama kampaniją dėl vadovavimo Konservatorių partijai.

„Nebus jokių bandymų likti ES, jokių mėginimų sugrįžti į bloką pro užpakalines duris ir jokio antro referendumo“, – pridūrė ji.

T.May tikriausiai nepasiduos ES lyderių spaudimui greit pradėti derybas inicijuojant ES sutarties 50-ąjį straipsnį. Kol ta procedūra oficialiai nepradėta, JK kontroliuoja laiką ir gali sėdėti prie ES stalo kaip visateisė narė.

Ji galbūt gali naudotis laiku siekdama pajusti, ką kiti lyderiai yra pasirengę suteikti Britanijai, ir burti aljansus tarp likusių 27 narių.

27 ES narės – be Jungtinės Karalystės – susitiks rugsėjo mėnesį aptarti ES ateities, o T.May pirmajame savo ES viršūnių susitikime dalyvaus spalio pabaigoje.

ES lyderiai tikriausiai norės išgirsti, kaip ji įsivaizduoja Britanijos išstojimą ir būsimus jos santykius su bloku.

T.May reikia išlaviruoti tarp pragmatiškesnių valstybių, tokių kaip Vokietija, Švedija, Airija ir Nyderlandai, kurios norės išlaikyti stiprius prekybinius ryšius su JK, ir tokių šalių kaip Belgija ir Prancūzija, kurios tikriausiai norės paversti Britaniją pavyzdžiu.

Centrinės ir Rytų Europos valstybės gali būti palankios T.May, nes, kaip ir JK, jos ES vertina kaip nelabai glaudų bendradarbiavimą, o ne kaip federalinę valstybę, tačiau jų piliečių, gyvenančių ir dirbančių Britanijoje, teisės ir pašalpos galėtų reikšti problemą derybų metu.

Reikalus gali komplikuoti Prancūzijos prezidento rinkimai gegužės mėnesį ir Vokietijos visuotiniai rinkimai kitą rudenį, nes tų šalių lyderius varžys rinkimų kampanijos ir jie bus ne tokie lankstūs per derybas.

T.May gali norėti atidėti 50-ojo straipsnio inicijavimą iki kitų metų, kad derybos netaptų įvairių kampanijų įkaitu.

Britų žiniasklaida pranešė, kad T.May vyriausiuoju derybininku gali paskirti Liamą Foxą, buvusį pretendentą į „torių“ lyderius, ar Davidą Davisą, kitą įtakingą „torių“ parlamentarą. Abu jie yra išstojimo šalininkai.

D.Davisas viename tinklaraščio įraše užsiminė, kad 50-asis straipsnis turėtų būti inicijuotas iki kitų metų ar jų pradžioje.

L.Foxas anksčiau panašiai sakė, kad JK turėtų išstoti iš ES 2019 metų sausio 1 dieną. Tai reiškia, kad 50-asis straipsnis turėtų būti inicijuotas šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje.

T.May, kuri šešerius metus dirbo JK vidaus reikalų sekretore, yra pažįstamas veidas Briuselyje.

Ji jau atšaukė savo ankstesnę paramą Britanijos pasitraukimui iš Europos žmogaus teisių konvencijos.

Torių parlamentaras Kenas Clarke'as ją pavadino „velniškai sunkia moterimi“. T.May tuo pasinaudojo per kampaniją dėl partijos lyderio posto ir atsikirsdama pareiškė, jog Britanijai kaip tik ir reikia „velniškai sunkių“ moterų.

Derybininkai Briuselyje ir ES narių sostinėse gali ruoštis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs