Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kodėl atrodo, kad per JAV rinkimų kampaniją visi išsikraustė iš proto?

Daugelis rinkėjų yra pasirengę tikėti viskuo, kas jiems sakoma. Koks yra pagrindinis kampanijos įvykis, likus mažiau nei šešioms savaitėms iki rinkimų datos? Respublikonų partijos kandidato ir buvusios „Mis Visata“, kurią jis prieš 20 metų pavadino „Mis kiaulyte“, konfliktas.
H.Clinton ir D.Trumpo debatai
H.Clinton ir D.Trumpo debatai / „Scanpix“/AP nuotr.

Vos prieš kelias savaites visus buvo apėmusi isterija dėl Hillary Clinton plaučių uždegimo – istorija buvo išpūsta taip, tarsi tai būtų buvusi mirtina liga. Naujausias kuriozas – Donaldo Trumpo šniurkščiojimas per pirmuosius kandidatų į prezidentus debatus. Vienas specialistas net padarė prielaidą, kad tai galbūt priklausomybės nuo kokaino ženklas. Priklausomybė žmogaus, kuris net negeria kavos? Toks įspūdis, kad per šią kampaniją visi išsikraustė iš proto, rašo Charlesas Krauthammeris interneto dienraštyje „Nationalreview“.

Toks įspūdis, kad per šią kampaniją visi išsikraustė iš proto, rašo Charlesas Krauthammeris interneto dienraštyje „Nationalreview“.

Galima paminėti kad ir vieną stulbinančią D.Trumpo kalbos Respublikonų partijos konvencijoje pastraipą, apie kurią dažnai pamirštama.

Kandidatas iš tiesų pažadėjo tapęs prezidentu užtikrinti, kad „valstybę kamuojančių nusikalstamumo ir smurto problemų nebeliktų greitai, labai greitai“. Ne sumažėtų. Nebeliktų! Ir auditorija nenusijuokė. Ši kandidato frazė net susilaukė plojimų. Ir tai nebuvo pasakyta ekspromtu – D.Trumpas naudojosi telesufleriu.

Prieš kelias savaites Šiaurės Dakotoje kandidatas rinkėjams pasakė: „Politikai pasinaudojo jumis ir nugvelbė jūsų balsus. Jie jums nedavė nieko. Aš jums duosiu viską. Aš jums duosiu tai, ko laukėte 50 metų.“ Ir tai taip pat niekam nesukėlė juoko.

O neseniai kalbėdamas afroamerikiečių auditorijai Šarlotėje D.Trumpas išvardijo visus baisumus, su kuriais, jo manymu, šiandien susiduria juodaodžiai Amerikoje. O po to pažadėjo: „Aš viską sutvarkysiu.“ Kokia primityvi tapo šalies politika! Sutvarkys ką? Šeimos struktūrą? Socialines tradicijas? Savinaikos įpročius? Kaip? Jis nesako. Jis tiesiog tai padarys. Patikėkite juo, kaip jis mėgsta sakyti.

Per 15 kampanijos mėnesių tikėti viskuo, kas sakoma, tapo taip įprasta, kad niekas niekuo nebesistebi. Atrodo, kad veiksmas vyksta paralelinėje tikrovėje, kurioje geometrija yra neeuklidinė, faktai nieko nebereiškia, istorijai ir logikai nebeliko vietos.

Prieš pirmuosius debatus D.Trumpo ir H.Clinton šansai buvo vertinami iš esmės vienodai. Tačiau kartelė D.Trumpui buvo nuleista juokingai žemai. Jam tereikėjo išvengti visiškos nesėkmės ir pasakyti bent keletą sklandžių sakinių. Ir tai jam pavyko. Per pirmąjį pusvalandį jis išdėstė visa tai, kuo remiasi jo kampanija. Padėtis yra bloga, o H.Clinton politikoje jau 30 metų. Jums patinka bloga padėtis? Balsuokite už ją. Norite pokyčių? Tada esu tas, kurio reikia. Negali būti paprasčiau. Viename epizode H.Clinton net nusijuokė ir pašiepė D.Trumpą, kad šis mėgina jai suversti kaltę už viską pasaulyje. Tiesą sakant, būtent tai jis ir siekė įrodyti.

Jei vertintume įprastus kriterijus – savitvardą, logiką, faktų žinojimą, – debatuose vienareikšmiškai laimėjo H.Clinton. Tačiau, jei kalbame apie galimą įtaką reitingams, šiemet įprasti kriterijai negalioja. Antra vertus, kampanijos eigą gali paveikti ne patys debatai, o uždelsto veikimo bomba, kurią padėjo pats D.Trumpas.

Didelė D.Trumpo silpnybė yra jo tuštybė. Jis tiesiog negali neatsakyti į asmeninį išpuolį ir ypač jautriai reaguoja į visa tai, kas susiję su jo turtu. D.Trumpui toks svarbus jo verslumas, kad per debatus jis tiesiog negalėjo nepasigirti savo sugebėjimais mokesčių srityje. Atrodo, kad 86 milijonų žiūrovų auditorijai jis iš esmės prisipažino mokesčių apskritai nemokėjęs. „Todėl galiu sakyti, kad esu tikrai sumanus“, – su neslepiamu pasitenkinimu pridūrė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rinkiminė agitacija Niujorko valstijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rinkiminė agitacija Niujorko valstijoje

Didelė klaida. Kaip ir buvo galima tikėtis, kitą dieną H.Clinton uždavė akivaizdų klausimą: „Jei nemokėti mokesčius yra sumanu, tai kaip vertinti visus mus, kurie mokesčius moka?“

Nepaisant to, bendraudamas su pramoninių JAV vidurio vakarų darbininkais, kurių parama Respublikonų kandidatui labai svarbi ir kurie vis dėlto turbūt mano, kad ir milijardieriai turi mokėti mokesčius, D.Trumpas teigė: „Aš tikrai atstovauju jums.“

Kai kandidatas ką nors neapdairiai lepteli, jis gali žengti toliau ir dar labiau išplėtoti pasakytą mintį (pvz., sakyti, kad, jei galite teisėtai išvengti mokesčių, kodėl to nepadaryti, ypač kai mokesčių kodeksas toks prastas) arba paprasčiausiai viską neigti. Ir iš tiesų, viena įstabiausių šios kampanijos ypatybių yra tai, kaip įžūliai kandidatai neigia sakę net tai, kas buvo įrašyta (pvz., H.Clinton paneigė kada nors sakiusi, kad Ramiojo vandenyno partnerystė yra prekybos sandorių etalonas). Labiau stebina tik tai, kaip lengvai jiems pavyksta išsisukti.

„Scanpix“/AP nuotr./H.Clinton ir D.Trumpo debatai„Scanpix“/AP nuotr./H.Clinton ir D.Trumpo debatai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos