Sekmadienį Italiją sukrėtė galingiausias žemės drebėjimas nuo 1980 m. 6,6 balo stiprumo žemės drebėjimo epicentras buvo tarp Perudžos ir Mačeratos. Vos prieš kelis mėnesius centrinėje Italijoje įvykęs žemės drebėjimas nusinešė beveik 300 žmonių gyvybes.
Italijos Nacionalinio geofizikos ir vulkanologijos instituto seismologas Gianluca Valensise'as teigia, kad egzistuoja geodinaminis ryšys tarp pražūtingo žemės drebėjimo rugpjūčio mėnesį ir visų, kurie buvo po jo.
Italijos Apeninų kalnuose, besitęsiančiuose nuo Ligūrijos šiaurės vakaruose iki Sicilijos salos pietuose, gausu sprūdžių žemės plutoje. Kiekvienas jų – vidutiniškai 10-20 kilometrų ilgio.
„6 balų ar stipresnis žemės drebėjimas sukelia spaudimą, kuris išplinta į gretimus sprūdžius, ir kuris gali priversti juos slankioti. Tai tikriausiai mes ir matėme rugpjūčio mėnesį“, – teigia jis.
„Šis procesas gali tęstis ilgai – vienas didelis žemės drebėjimas gali pažadinti gretimą sprūdį domino procese, ir tai gali aprėpti šimtus kilometrų“, – aiškina seismologas.
G.Valensise'o teigimu, Italijoje panaši žemės drebėjimų seka įvyko prieš kelis šimtmečius – 1783 m. šalies pietuose, Kalabrijoje, mažiau nei per du mėnesius įvyko penki dideli žemės drebėjimai – mažiausiai 6,5 balo stiprumo.
1997 m. trys žemės drebėjimai supurtė Asyžių centrinėje Italijoje. Per pirmąjį žuvo 11 žmonių, antrasis įvyko iškart kitą dieną, dar vienas galingas – po 20 dienų. Tarp jų įvyko ir daugiau ne tokių stiprių.
„Ta seka buvo panaši į tai, ką mes matome dabar, tačiau dabartinė yra žymiai didesnio masto“, – teigia seismologas. Jis sako esantis tikras, kad bent pora savaičių Italijoje bus juntami mažesni drebėjimai, tačiau neįmanoma pasakyti, ar dar įvyks galingas.
Tačiau pavojus išlieka, kad jeigu domino efekto metu bus paliesti pasirengę slankioti sprūdžiai, galima sulaukti dar vieno didelio žemės drebėjimo artimiausiomis dienomis ar savaitėmis.