Kodėl iš Donaldo Trumpo Baltųjų rūmų nuteka tiek daug slaptos informacijos?

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasižymi ne tik neortodoksiniu valdymo ir retorikos stiliumi. Žiniasklaida pastebėjo, kad jau per pirmąsias tris savaites iš Baltųjų rūmų nutekėjo daugybė slaptos informacijos: nuo prezidento pokalbių detalių iki kovų dėl įtakos.
Donaldas Trumpas Ovaliniame kabinete
Donaldas Trumpas Ovaliniame kabinete / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

JAV prezidentas anksčiau laiko užbaigia emocingą pokalbį su Australijos premjeru Malcolmu Turnbullu. D.Trumpas pasiunčia perspėjimą Meksikos lyderiui, kad jei šis nesugebės susitvarkyti su nusikalstamumu, tai jam gali padėti padaryti JAV kariai.

Naujasis lyderis pakviečia du kandidatus į Aukščiausiojo Teismo teisėjo vietą tam, kad sukurtų daugiau televizinės dramos. Tai tik keli pavyzdžiai iš skandalų, kuriuos sukėlė būtent iš Baltųjų rūmų nutekinta informacija.

JAV žurnalistai stebisi, kad nutekinamos informacijos kiekis tik didėja, ir spėlioja, ar tai iš anksto suplanuotas žaidimas, ar tiesiog vidinių kovų ir nerimo dėl D.Trumpo veiklos dalis.

„Panašu, kad prezidentas yra kaip mažas vaikas, kuriam reikia priežiūros“, – darė išvadą „The Washington Post“ žurnalistas Chrisas Cillizza.

Žurnalistus stebina ir tai, kad taip dažnai nutekinami D.Trumpo pokalbiai su pasaulio lyderiais. „Kiek žmonių turi priėjimą prie šios informacijos? Ir kodėl jie mano, kad verta nutekinti informaciją apie tai, kad Trumpas per asmeninius pokalbius įžeidinėja du svarbius Jungtinių Valstijų sąjungininkus?“, – retoriškai klausė žurnalistas.

Dažniausiai informaciją nutekina ir ją patvirtina būtent Baltųjų rūmų administracijos darbuotojai. Aukščiausiojo Teismo teisėjų konkurso metu tai buvo net trys atskiri asmenys.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas.
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas.

Ekspertai kelia dvi versijas, kodėl slapta informacija taip dažnai pasiekia viešumą.

Pirmoji versija. D.Trumpas išgirsta ir vertina tik tą informaciją, kurią pamato žiniasklaidos kanaluose. D.Trumpo kampanijos atstovė Kellyanne Conway suprato tai dar kampanijos metu ir todėl stengėsi itin dažnai bendrauti su kabelinės televizijos ir kitų kanalų atstovais tiesioginiame eteryje.

Nėra jokių duomenų, leidžiančių spręsti, kad D.Trumpas, patekęs į Baltuosius rūmus, pakeitė savo pomėgį stebėti naujienų laidas.

Nėra jokių duomenų, leidžiančių spręsti, kad D.Trumpas, patekęs į Baltuosius rūmus, pakeitė savo pomėgį stebėti naujienų laidas.

Galima spėti, kad dalis informacijos iš Baltųjų rūmų į žiniasklaidos rankas patenka būtent tam, kad naujasis prezidentas iš šalies pamatytų savo veiksmus ir suprastų, kad jis elgiasi ne taip, kaip pritinka JAV vadovui.

Antroji versija. Baltuosiuose rūmuose yra įtakingų asmenų, kuriems nerimą kelia tai, ką daro D.Trumpas. Jie abejoja jo sprendimais ir tinkamumu valdžiai.

Vadovaudamiesi ilgamete informacijos nutekinimo tradicija, tie žmonės pasidalija su žiniasklaida dalimi slaptos informacijos, kuri leistų suprasti, kas išties vyksta Baltuosiuose rūmuose.

D.Trumpas tiek verslo, tiek politikos pasaulyje vadovaujasi lojalumo kriterijumi. Tie, kurie nepritaria jam, o dar blogiau, slapta už nugaros rezga intrigas, labai greitai susilaukia griežto atpildo.

Kol kas D.Trumpas įrodė tik vieną dalyką – jis neketina žaisti pagal taisykles. Tai supranta ir jo administracijos darbuotojai, akylai stebėdami prezidento veiklą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai