Kodėl klysta ir Vladimiras Putinas, ir Barackas Obama?

„The Washington Post“ redaktorių kolegija specialiame savo komentare kritiškai įvertino tiek Rusijos lyderio Vladimiro Putino, tiek JAV vadovo Baracko Obamos pasisakymus Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.
Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas
Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Vienašališkai nusprendęs siųsti Rusijos karius ir karinę techniką į Siriją, Vladimiras Putinas lipo į Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos tribūną tam, kad pakviestų kitas pasaulio valstybes jungtis į plačią koaliciją, kovojančią prieš „Islamo valstybę“ Vidurio Rytuose.

Pasak V.Putino, kaip ir Antrojo pasaulinio karo „antihitlerinė“ koalicija ši sąjunga suvienytų įvairias sistemas: demokratijas, diktatorių režimus ir net teokratijas. Rusijos lyderio teigimu, tik paremdami dabartines vyriausybes – net ir tokias nutolusias nuo demokratijos kaip Basharo al-Assado režimas Damaske – galėsime užgniaužti revoliucinius judėjimus, kurie grasina tarptautiniam stabilumui. Jis priminė dienas, kai „Jaltos sistema“ užtikrino taiką.

Tiesa, V.Putinas pamiršo paminėti, kad JAV ir kiti sąjungininkai tuomet kovėsi ne tik prieš fašizmą, bet ir už demokratiją. Sąjunga su Sovietų Sąjunga ir jos diktatoriumi Stalinu buvo „būtinasis blogis“. O minėtoji Jaltos taika atėmė laisvę iš pusės Europos šalių bei vargiai užtikrino taiką ir saugumą. 1989 metais prasidėję įvykiai parodė, kad ši tvarka buvo lengvai sužlugdoma, kai žmonės pakilo į kovą dėl laisvės.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas

Rusijos vadovas suklydo ir teigdamas, kad dėl neramumų Sirijoje kaltas Vakarų demokratijos skleidimas. Barackas Obama buvo teisus, primindamas, kad karas Sirijoje prasidėjo tada, kai Basharas al-Assadas jėga išvaikė demokratinių pasikeitimų norėjusius protestuotojus. Niekur pasaulyje negali būti pastovios taikos, kuri paremta tironijos pagrindu.

Obama buvo teisus, primindamas, kad karas Sirijoje prasidėjo tada, kai Basharas al-Assadas jėga išvaikė demokratinių pasikeitimų norėjusius protestuotojus. Niekur pasaulyje negali būti pastovios taikos, kuri paremta tironijos pagrindu.

„Katastrofos, kokią matome Sirijoje, nenutinka valstybėse, kur yra tikra demokratija ir universalių žmogaus teisių saugojimas, kurį privalo užtikrinti valstybės institucijos“, – iš JT Generalinės Asamblėjo tribūnos teigė B.Obama. JAV lyderio kalba turėjo nepatikti V.Putinui.

Tiesa, B.Obamos pastaboms trūksta strategijos, kuri padėtų spręsti susidariusias geopolitines problemas, o štai V.Putinas tuo metu savo žodžius pridengia demonstratyvia karine parama Sirijai ir kalbomis apie bendrą Irano, Irako ir Sirijos valdžios koaliciją.

JAV lyderis nesuskubo laiku paremti Sirijos opozicijos pajėgų ir jų kontrolę perėmė ekstremistinių judėjimų lyderiai. Po to jis nesugebėjo deramai atsakyti į B.al-Assado „raudonosios linijos“ peržengimą. Cheminį ginklą prieš savo šalies piliečius panaudojęs Sirijos diktatorius išsisuko Rusijai prastūmus abejotiną nusiginklavimo sutartį.

Jungtinėse Tautose B.Obama prabilo apie galimą bendradarbiavimą su Rusija ir Iranu, ieškant kompromisinio sprendimo Sirijos konfliktui. Jo iškeltas tikslas – laipsniškas perėjimas nuo Assado valdžios netinka nei Teheranui, nei Maskvai, remiantiems palankų Sirijos diktatorių.

„Planas geriau už jokį planą“, – teigė buvęs JAV iždo sekretorius Timothy F.Geitneris. Trumparegiškas ir ciniškas V.Putino planas Sirijai tokiame kontekste atrodo geriau nei B.Obamos taip ir neišvystyta strategija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai